referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Zaujímavosti o referátoch
Tenis
Dátum pridania: 25.09.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Niqwa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 695
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 7.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 12m 30s
Pomalé čítanie: 18m 45s
 
1. História tenisu

1.1. Čo je tenis?

Vo všetkých rečiach na svete rovnako vyslovované a rovnako používané slovo. Je to hra so zložitým psychologickým pochodom v mysli hráčov, ktorý často spôsobuje väčšiu duševnú únavu ako telesnú. Magicky príťažlivá hra, prinášajúca zdravý, ducha i telo osviežujúci a zoceľujúci pohyb, uvoľnenie v stupňujúcom sa kolobehu modernej doby, a zároveň náročný šport na fyzickú kondíciu, psychickú odolnosť a intelekt. Tenis je príťažlivý pre každého. Pre deti, mládež, chlapcov i dievčatá, pre mužov i ženy, pre mladých i veteránov.

A v čom je jeho univerzálna príťažlivosť? Hádam v boji s neposlušnou žltou loptičkou, primeraným súperom i vlastnou technickou zručnosťou. Je vždy zaujímavý, plný napätia, radosti z podarených zásahov i športových sklamaní z neúspechu a plný nádeje, že ďalší úder, ďalší „game, set či match“ bude lepší, vydarenejší, úspešnejší.
Akýsi novinár napísal, že tenisový boom opantáva ľudí ako ópium. Nuž, jedinečná, zdravá, odporúčaniahodná droga.

Tenis, to je aj športová fascinácia. V tenisovom stretnutí si nemožno dobrým výkonom zabezpečiť výsledok v časti stretnutia. Na game treba vyhrať predpísané množstvo fiftínov, na set treba vyhrať predpísané množstvo gemov, na konečné víťazstvo treba vyhrať predpísané množstvo setov.

Táto stupňovitosť cesty k víťazstvu spôsobuje otvorenosť boja až do posledného fiftínu. Často je to hotová športová dráma – už vyhraný zápas sa pomaly, ale isto obracia v dôsledku tajomného a záhadného psychologického zlomu na prehru a vzápätí priam na oslavu morálnej sily, ktorá dokáže pokojnou rukou a chladnou hlavou obrátiť hoci aj niekoľko matchbalov a napokon zvíťaziť. To všetko zabezpečuje tenisu postavenie jedného z najinteligentnejších športov.

Tenis prežíva renesanciu aj na Slovensku. Stavajú sa nové areály, vznikajú nové kluby, perspektívu majú hotely s tenisovými dvorcami... Novinkou je iba komerčný tenis, organizovaný v tenisových kempoch pre rekreačných hráčov, ale aj výkonnostných športovcov.

1.2. Vznik tenisu

Jedného dňa roku 1874 prišiel na patentovaný úrad major Walter Clopton Winfield a dal si zaregistrovať pravidlá hry, ktorú nazval „sphairistike“. Táto hra bola už po Anglicku dosť rozšírená, no hrávalo sa všelijako, takže pravidlá „čierne na bielom“ rozprúdili po celej krajine širokú polemiku. Základný kameň bol už položený. Tento čin majora sa dnes spája s dátumom vzniku moderného tenisu. O rok vyskúšali hru podľa upravených pravidiel a o dva roky navrhol anglický novinár Henry Jones usporiadať podľa týchto pravidiel tenisový turnaj. Myšlienky sa ujal jeden zo zakladateľov All England Clubu, ktorý mal sídlo na londýnskom predmestí Wimbledon, a v roku 1877 zorganizoval na trávnatých dvorcoch klubu prvý ročník prvého tenisového turnaja na svete. Páni v klube ani netušili, aký význam bude mať ich čin pre ďalší vývoj tenisu.

Z pohľadu tenisových odborníkov sa Wimbledon stal prehliadkou prevládajúcich tenisových štýlov, techniky úderov a taktických koncepcií. Wimbledon ukazoval, zároveň určoval, ako sa hrá a ako sa má hrať.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Tenis SOŠ 2.9509 257 slov
Tenis 2.9648 3345 slov
Tenis INÉ 3.0144 713 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.