referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Kokaín
Dátum pridania: 03.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 0369
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 703
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Kokaín

Žuvanie listov koky má v Južnej Amerike tradíciu siahajúcu niekoľko tisícročí do minulosti. V Európe a v USA sa táto droga rozšírila až potom, keď sa z nej podarilo v roku 1860 syntetizovať účinnú látku kokaín. Vďaka svojim povzbudzujúcim účinkom sa stal rekreačnou drogou obľúbenou najmä medzi umelcami a intelektúálmi. Ale iba do chvíle, kým nevyšla najavo jeho nebezpečnosť. V USA ho vyhlásili za ilegálnu drogu v roku 1914. Zneužívanie kokaínu v súčasnosti prudko narastá. Rozšírenie kokaínu na Slovensku bránia jeho vysoké ceny. Ešte stále sa pokladá za drogu „elity“, a preto ho užívajú skôr dobre prosperujúce kruhy.


Droga

Kokaín nazývaný aj koks alebo sneh, je rastlinný alkaloid, ktorý sa nachádza v listoch kokainovníka, pestovaného predovšetkým v Južnej Amerike. Predáva sa väčšinou vo forme vločkovitého prášku. Kokaín sa šňupe (vdychuje nosom) a tým sa okamžite dostáva krvným obehom do mozgu. Niekedy sa aj fajčí alebo vstrekuje do žíl. Koks je silný stimulant, ktorý účinkuje podobne ako speed. Predáva sa na gramy v skladačkách. Čím je reťazec dílerského predaja dlhší, tým menej kokaínu obsahujú skladačky. Miešajú sa s rôznymi prostriedkami. Predpokladá sa, že koks predávaný na ulici sa skladá maximálne z jednej tretiny kokaínu.


Opojenosť

Kokaín ovplyvňuje všetky oblasti nervovej sústavy a pôsobí povzbudzujúco. Potláča strach a zvyšuje sebavedomie a kreativitu. Tlmí pocity hladu a vyčerpanosti, zvyšuje telesnú teplotu, tepovú frekveniu a obsah cukru v krvi. Po jeho užití však často dochádza k stavom úzkosti a stihomamu. Človek sa stáva agresívnejším. Opojenosť sa síce odstaví rýchlo, ale rovnako rýchlo, približne popol hodine, sa stráca. Abstinenčné príznaky prichádzajú náhle a intenzívne. Čím viac kokaínu človek užije, tým je absťák silnejší. Depresie a úzkostné stavy môžu trvať celé dni. Niektorí užívatelia nachádzajú jediné východisko v samovražde. Aby predišli celkovému úpadku, pokračujú v užívaní kokaínu alebo presedlajú na silnejšie drogy. To stojí okrem iného aj veľa peňazí. Trvalému sociálnemu úpadku sa preto nevyhne nik z užívajúcich.


Riziká

Najviac trpí nos, pretože kokaín poškodzuje nosovú sliznicu, prínosové dutiny a rozleptáva nosovú prepážku. Časté sú poruchy srdcového rytmu, ktoré môžu viesť až k infarktu. Možné sú aj poškodenia ciev, mozgovej kôry, kolapsy a epileptické záchvaty. Vysoký je aj stupeň psychickej závislosti. Typické sú sklony k násiliu, nervozita, impotencia, egoizmus a zmeny nálady. Niekto rieši absťáky sedatívami, aby zaspal. To však problém zhoršuje, a pritom vôbec nerieši.


Crack

Je to kokaín v najhoršej podobe. Jeho výroba je lacnejšia a účinok silnejší. Crack sa vyrába tak, že sa kokaín „seká (rozrába)“ s jedlou sódou a vodou. Tak vznikajú rôzne veľké omrvinky kryštálov tzv. „rocks“, ktoré sa fajčia. Pasta (freebase) je naproti tomu jemný biely prášok.

Crack je oveľa nebezpečnejší ako kokaín, pretože ho telo rýchlejšie absorbuje. Účinkuje len niekoľko minút, počas ktorých sa človek cíti euforicky a je aktívny a odvážny. Po štvťhodine opojenosť zmizne, prichádzajú abstinenčné príznaky. Fajčiari cracku ich opisujú ako nepredstaviteľne strašný horor, pri ktorom túžia už len po smrti. Veľa závislých má proto samovražedné umysly. Kombinácia s inými drogami predstavuje prakticky rozsudok smrti.

Crack má pravdepodobne najväčší potenciál závislosti. Rýchle striedanie výšok a pádov volá po ďalších dávkach. Už po niekoľkých dávkach nie je človek pánom nad svojím životom.
 
Podobné referáty
Kokaín GYM 2.9710 2374 slov
Kokaín GYM 2.9660 2374 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.