referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Utorok, 28. mája 2024
Motory
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 639
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Srdcom každého motorového vozidla je motor, ktorý produkuje výkon poháňajúci vozidlo. Motor je stále poháňaný vnútorným spaľovaním, pri ktorom sa spaľuje palivo – zvyčajne zmes vzduchu a benzínu alebo nafta. Každý valec prechádza štvortaktným cyklom, teda sledom úkonov, ktorý sa stále opakuje, aby sa vytváral výkon. Vnútri motora stovky súčiastok pracujú na premene benzínu na pohybovú energiu. Uprostred motora intenzívne výbuchy motora poháňajú piesty smerom hore a dolu. Piesty poháňajú kľukový hriadeľ, ktorý otáča spojkou, prevodovkou a kolesami. Navrchu sa striedavo otvárajú a zatvárajú ventily a vpúšťajú palivo k piestom. Všetky tieto súčasti patria do „bloku“ alebo kľukovej skrine motora, v stenách ktorej sa nachádza množstvo olejových a vodných kanálikov.Štvortaktný cyklus: Piest sa pohybuje smerom dolu a nasáva alebo privádza vzduch s palivom cez prívodný ventil. Keď sú obidva ventily uzatvorené, piest sa pohybuje smerom hore a stláča pohonnú zmes. Keď sa piest dostane až na vrchol valca, na zapaľovacej sviečke preskočí iskra a zmes zapáli. Zmes vybuchuje, čím poháňa pies smerom dolu a otáča kľukovým hriadeľom. Tento dej sa nazýva expanzný zdvih. Kľukový hriadeľ sa otáča ďalej, čím otáča piest opäť hore. Potom sa otvorí výfukový ventil, cez ktorý sa spálená zmes dostane do výfukového potrubia. Valec je prázdny a cyklus sa môže opakovať znova. Časti zážihového motora:

Karburátor – reguluje zloženie zmesi benzínu a vzduchu, ktorá poháňa motor. Palivo so vzduchom sa nasáva pomocou piestov, a od nasávania závisí množstvo privádzanej zmesi. Prívod má veľmi úzku časť, v ktorej je nasávanie najsilnejšie – tzv. Venturiho rúrku. Prúd vzduchu pritom nasáva palivo cez maličký otvor plavákovej komory. Čím rýchlejšie prúdi vzduch, tým viac paliva nasáva. Zmiešaním paliva so vzduchom vzniká zápalná zmes.

Priame vstrekovanie paliva – Iným, účinnejším systémom je vstrekovanie paliva. Malé čerpadlo tlačí benzín priamo do prívodu vzduchu cez vstrekovaciu dýzu. Minipočítač meria zaťaženie motora a podľa toho upravuje prívod paliva. Používa sa vo väčšine v súčasnosti vyrábaných automobilov.

Vačkový hriadeľ – je otáčavá tyč, ktorá zabezpečuje, že všetkých osem ventilov sa otvára a zatvára v správnom čase. Sú na ňom tvarované disky, nazývané vačky, ktoré svojím tlakom smerom dolu otvárajú ventily. Silné pružiny ich opäť zatvárajú.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Motory SOŠ 2.9149 1252 slov
Motory SOŠ 2.9559 1264 slov
Motory SOŠ 3.0000 717 slov
Motory SOŠ 2.9769 5768 slov
Motory SOŠ 2.9647 619 slov
Motory SOŠ 2.9726 1209 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.