referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Justína
Nedeľa, 14. apríla 2024
Caligula životopis
Dátum pridania: 15.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Ufolog
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 754
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Caligula, celým menom GAIUS CAESAR AUGUSTUS GERMANICUS

narodený 31. Augusta roku 12 n.l.

Cisár od 18. Marca 37 do 24. Januára 41


Caligula bol syn Tiberiovho synovca a adoptívneho syna Germanica. Narodil sa 31. Augusta roku 12. Od útleho detstva sa so svojím otcom pohyboval po vojenských kasárňach a bol vojakmi zbožňovaný. Tiež od nich dostal meno, pod ktorým vošiel do dejín. Keď sa ako päťročný chlapec objavil po otcovom boku na triumfálnom vojenskom voze, oblečený v kompletnej legionárskej uniforme, začali mu vojaci hovoriť Caligula čo v latinčine znamená vojenská topánka. Keď bolo Caligulovi sedem, zomrel jeho obľúbený otec, zanechal Tiberia v podozrení z otravy. Od tej doby bol Caligula nútený čeliť stále sa zvyšujúcej Tibériovej nevraživosti.

Cisára Caligulu povolal v jeho osemnástich rokoch na Capri v snahe dostať ho pod bližší dohľad. Zatiaľ jeho starší bratia boli prehlásený za nepriateľov štátu a umučený, Caligula preukázal obratnú prispôsobivosť. Podľa niektorých zdrojov sa údajne účastnil orgií, ktoré na Capri usporiadaval Tiberius. O jeho sexuálnom živote je nesporných dôkazov dosť. Počínajúc jeho vzťahom k manželke prefekta prétoriánov Macrona Ennia a končiac pohoršlivým vzťahom k vlastnej sestre Drusille. To však priamo súviselo s jeho až chorobným obdivom k Egyptu.

Ťažko povedať, čo všetko prebehlo Caligulovi hlavou, keď ho 18. Marca 37, po smrti Tiberia, prehlásili principom – cisárom a dvadsaťtriročnému mladíkovi bola vložená do rúk absolútnu moc. Spočiatku skutočne plnil roľu múdreho a láskavého vládcu, ktorý miluje svoj ľud. Vedený svojimi skúsenými poradcami, predovšetkým veliteľom prétoriánov Macronom, upevňoval až obdivuhodne svoju autoritu a popularitu. Ihneď po nástupe dostal titul imperátora, ale vrátil senátu jeho právomoci. Zastavil nezmyselné Tibériové procesy pre urážku majestátu, dal amnestiu všetkým perzekuovaným a prehlásil, že „pre donášača nemá uši“.

Tieto sľubné začiatky však netrvali príliš dlho. Vlastne len niekoľko mesiacov. Po nich sa Caligula úplne nepochopiteľne zmenil. Začalo u neho šialenstvo, ktoré nemalo obdoby. Dnes sa vedci domnievajú, že jeho šialenstvo bolo následkom encefalitídy. V Caligulovom prípade išlo najskôr o menšiu poruchu v čelnom laloku mozgu. Neskôr to viedlo ku strate zábran, potom k rozpadu spoločenských návykov a nakoniec k dezintegrácií osobnosti a demencii. Caligula si za svoj vzor zvolil nie Augusta, ale Caesara, a to navyše v tom najnegatívnejšom zmysle.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Program Dejiny antiky od Stano Software
Podobné referáty
Caligula životopis SOŠ 2.9655 273 slov
Caligula životopis SOŠ 2.9796 511 slov
Caligula životopis SOŠ 2.9554 710 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.