referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Matej Korvín životopis
Dátum pridania: 11.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jennie
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 980
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Koncom januára 1458 sa rozpadla personálna únia – spojenie českého a uhorského kráľovstva, v Čechách sa stal kráľom Juraj Poděbradský a uhorské stavy zvolili za kráľa mladšieho syna protitureckého hrdinu Jána Hunyadyho a Alžbety Siládiovej – Mateja.
Narodil sa roku 1443 v Koložvári. Keď sa kráľ Ladislav V. Pohrobok odobral v roku 1457 do Viedne, vzal Mateja so sebou a keď sa neskôr presunul do Prahy, dal ho do opatery Jurajovi Poděbradskému, ktorý ho napokon zasnúbil so svojou dcérou Katarínou. Matej tu bol vlastne ako zajatec a len vďaka Jurajovej priazni mal vytvorené znesiteľné prostredie a dostával vzdelanie. Jeho voľba za uhorského kráľa sa konala ešte v jeho neprítomnosti. Na uhorský trón nastúpil po takmer dvadsať rokov trvajúcej anarchii a zápasoch o uhorský trón. Matej Hunyady, nazývaný Korvín ( nazývaný tak podľa havranov v jeho erbe – havran = corvus ) , patrí k tým málo uhorským panovníkom, ktorý opradený povesťami až po dnešné časy ostáva v pamäti slovenského ľudu.
Stáli pred ním dve veľké úlohy: urobiť koniec vnútornému rozvratu v krajine, na ktorý koniec – koncov doplácal každý od drobného sedliačika až po kráľa, a jeho druhou hlavnou úlohou bola likvidácia bratríckych skupín na východnom Slovensku. Mnoho slovenských hradov a miest bolo ešte stále v rukách Jiskrových hajtmanov a bratríkov. Matej a jemu verní feudáli sa postupne zmocňovali hradov a táborov bratríkov. Kráľ dal tieto hrady s okolitými majetkami svojim kapitánom skôr ako ich stihli dobyť. Nakoniec roku 1467 dobyl aj posledný veľký tábor bratríkov vo Veľkých Kostoľanoch, ktorému velil brat Švehla. Toho aj viacerých veliteľov dal povešať na výstrahu, ostatným ponúkol možnosť vstúpiť do tzv. Čierneho pluku, čo bola jeho elitná žoldnierska jednotka. Aj odpor mocných nepoddajných feudálov lámal Matej železnou rukou. Svojho strýka Michala Szilágyiho neváhal uväzniť. Najväčšie sprisahanie vzniklo proti nemu roku 1471. Na čele povstalcov, ktorí za uhorského kráľa pozvali Kazimíra, syna Vladislava Jagelovského, stál jeho vlastný kancelár, ostrihomský arcibiskup, humanista Ján Vitéz. Poľské vojská v sile 12 000 mužov vpadli cez Spiš do krajiny, pokračovali na západ a opevnili sa v Nitre. Napokon plieniac Oravu a Považie odtiahli. Matej Jána Vitéza uvrhol do väzenia.
Kráľ Matej Korvín sa opieral predovšetkým o vernosť strednej šľachty a zemianstva. Mnohých z tejto vrstvy vyzdvihol medzi najvyšších hodnostárov krajiny.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Tibenský, J.: Dejiny Slovenska slovom i obrazom. Bratislava, Osveta, 1973, 1. vydanie, Goláň, K. – Kropilák, M. – Ratkoš, P. – Tibenský, J.: Československé dejiny. Bratislava, Osveta, 1961, 1. vydanie, Butvin, J. – Kropilák, M. – Ratkoš, P. – Vartíková, M.: Dejiny Československa. Bratislava, Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1978, 4. vydanie, Petráň, J. a kolektív : Dějiny Československa 1. do roku 1648. Praha, Státní pedagogické nakladatalství, 1990
Podobné referáty
Matej Korvín životopis SOŠ 2.9641 329 slov
Matej Korvín životopis SOŠ 2.9433 673 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.