referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Juraj
Streda, 24. apríla 2024
Sokrates životopis
Dátum pridania: 29.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bakus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 083
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Sokrata považujú mnohí ľudia za otca gréckej filozofie a filozofie vôbec. Kto však Sokrates bol a aké sú jeho skutočné zásluhy? Narodil sa roku 469 p. n. l. V mladosti sa snažil kráčať v šlapajách svojho otca Sofroniska, ktorý bol sochárom. No hmotné zobrazovanie podoby človeka a sveta mu zrejme dlho nestačilo a svetom okolo seba a zvlášť človekom sa začal zaoberať oveľa hlbšie. Významnú úlohu v jeho živote zohrala zrejme aj jeho matka Fairnareta, ktorá bola pomocníčkou pri pôrodoch a Sokrates aj svoje umenie nazval podľa nej “maieutikou“ –čiže umením, ktorým ako pôrodná baba pomáha skrytej pravde prejaviť sa v človeku.
Význam Sokrata medzi ostatnými antickými filozofmi spočíva najmä v tom, že ako prvý prestal chodiť s „hlavou v oblakoch“ a za objekt svojho filozofického záujmu si určil človeka a nie prírodu, pretože ako sám tvrdil-„Krajiny a stromy ma nemôžu nič naučiť, ale ľudia v meste áno!“ To aj vysvetľuje, že Sokrates nepociťoval potrebu vzdaľovať sa z rodných Atén s výnimkou niekoľkých vojnových ťažení, pri ktorých bol mimochodom veľmi statočný a silný. Vynikal aj veľkým zmyslom pre spravodlivosť a riskoval aj svoj život, ak sa bolo treba zastať nevinného. Spravodlivosť sa mu stala nakoniec aj osudnou. Keď bol aténskym súdom bol odsúdený na smrť, radšej vypil čašu jedu v kruhu svojich priateľov, ako by sa pokúsil zachrániť si život možným útekom do cudziny.
Kedže Sokrates sám nič nenapísal, o ňom, jeho živote a diele sa dozvedáme z troch prameňov: od Aristofana, Xenofana, ale hlavne z Platónových dialógov. Sokrates vystupuje v Platónových Dialógoch ako hlavná osoba a v tejto súvislosti sa nám zjavuje problém čo Sokrates skutočne povedal a čo mu do úst vložil Platón.
Sokratovým heslom a zároveň filozofickou metódou bolo „Poznaj sám seba!“ a na základe tohto hesla si za metódu výučby zvolil dialóg. Sokrates sa zo svojimi filozofickými problémami a otázkami hrajúc na nevedomého obracal s prosbou o radu, či vysvetlenie na obyčajných ľudí, ktorých stretal na uliciach a na trhovisku. Takto si narobil aj dosť nepriateľov. Vyplývalo to z toho, že dať sa do reči zo Sokratom znamenalo odhaliť „v plnej kráse“ svoju nevedomosť, čo sa mohlo skončiť aj verejnou blamážou.
Dialóg sa zväčša skladal z dvoch častí. V prvej tzv. negatívnej, či deštrukčnej zložke si Sokrates najprv vypočul spolubesedníkove argumenty či úvahy a navodil dojem, že mu majú naozaj poskytnúť cenné poučenie.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Ivo Tretera-Nástin dejin evropského myslení
Podobné referáty
Sokratés životopis SOŠ 2.9536 292 slov
Sokrates životopis SOŠ 2.9917 736 slov
Sokrates životopis SOŠ 2.9379 3301 slov
Sokrates životopis SOŠ 2.9810 453 slov
Sokrates životopis SOŠ 2.9669 413 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.