referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Utorok, 28. mája 2024
Dracula
Dátum pridania: 01.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: milly
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 508
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Vlad Tepes, podľa ktorého vznikol román Dracula

Rumuni ho vidia ako vlastenca, ktorý zjednotil Valašsko a postavil sa proti Turkom a Maďarom. Bol posledným valašským vojvodom, ktorý uhájil jeho nezávislosť na Osmanskej ríši. Jeho život je zahalený tajomstvom, pretože o ňom vzniklo toľko povestí, že je ťažké zistiť, čo z toho je skutočne pravda. O jeho boji s Turkami hovorí aj tento príbeh:

V roku 1462 Dracula na Turkov zaútočil a snažil sa ich vytlačiť z Podunajskej nížiny. Sultán Mehmed reagoval na útok inváziou do Valašska s armádou, ktorá bola trikrát väčšia ako Draculova. Preto bol Vlad Tepes nútený opustiť svoje hlavné mesto Targoviste. Vraj spálil vlastné dediny a otrávil studne, aby turecká armáda nemala čo jesť a piť. Keď sultán dorazil k Targovisti, naskytol sa mu desivý pohľad, ktorý história nazýva Les kolov: 20 000 tureckých zajatcov tu bolo nabodnutých na koly. Turci boli príliš šokovaní, aby mohli pokračovať vo svojom ťažení a Dracula vyhral.

Napriek svojim zvráteným metódam si získal úctu súčasníkov a u svojho ľudu rešpekt ako siný vládca, ktorý sa stará o poriadok vo svojej krajine. Pre obyvateľov Valašska vytvoril prísne mravnostné zákony. Zlodeji a dokonca aj klamári sa nabodávali na kôl. Aby ukázal, ako dobre zákony fungujú, nechal pri verejnej studni zlatý pohár. Ktokoľvek chcel, mohol sa napiť, ale nesmel si ho odniesť. Nikto ho neodniesol.

Ďalšia povesť je o jeho starostlivosti o cudzích kupcov. Raz nechal jeden kupec svoje peniaze vonku v presvedčení, že sú vďaka Draculovým zákonom v bezpečí, ale niekto ich predsa ukradol. Preto sa kupec išiel sťažovať k Tepesovi, ktorý okamžite vyhlásil, že ak mu peniaze nebudú vrátené, zničí mesto. V noci peniaze kupcovi tajne vrátil a pridal jednu mincu navyše. Ráno kupec peniaze našiel a spočítal. Išiel za Tepesom a povedal mu, že má peniaze späť a jednu mincu navyše. Dracula povedal, že zlodej bol chytený a jeho hlava bude nabodnutá na kôl a že kupec mal veľké šťastie, že mu povedal o minci, ktorú mu vrátili navyše, lebo keby ju nepriznal, skončil by na kole tiež.

Vlad Tepes je veľmi rozporuplná postava, čo veľké osobnosti často bývajú, ale pravdou je, že správy o jeho krutostiach sa šírili väčšinou z iných krajín. Ďalšie dve busty v druhej rade sú Mircea Cel Batran – Mirecea Starý, valašské knieža a milovník umenia, ktorý úspešne bránil svoje kniežatstvo proti Turkom a Alexander Ioan Cuza, moldavský obrodenec, revolucionár a neskôr knieža, ktorý zjednotil Moldavsko a Valašsko a považuje sa za zakladateľa moderného Rumunska.
 
Podobné referáty
Dracula SOŠ 2.9637 1373 slov
Dracula 2.9591 1304 slov
Dracula SOŠ 2.9715 4040 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.