referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Xénia
Utorok, 2. júna 2020
Alexander Veľký životopis
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: music
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 615
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Azda ani jeden z veľkých dobyvateľov sveta nezanechal také hlboké stopy ako Alexander III. Macedónsky /356-323 pred Kr./, ktorého neskôr nazvali Veľkým. Zjednotil Grécko, dobyl Perziu a Malú Áziu, tiahol do Indie. Nazývali ho Ničiteľom, ale priniesol až do Orientu aj gréckeho ducha a kultúru. Zomrel tridsaťtriročný v Babylone. Jeho ríša sa rozpadla.

Ako už bolo spomenuté v minulom čísle, Alexandra, syna Filipa II. vychovával Aristoteles.
V r. 338 pred Kr. sa spolok Helénov postavil do boja proti Filipovi, ktorý sa usiloval získať nadvládu nad celým Gréckom. A bol to práve 18-ročný Alexander, veliteľ macedónskeho útočného krídla, ktorý im šikovným taktickým manévrovaním zasadil rozhodujúcu porážku. Politický a vojenský obraz východného Stredomoria sa razom zmenil. Nová veľmoc sa volala Macedónsko. Rok po svojom víťazstva zjednotil grécke mestá s výnimkou Sparty. V tom čase sa začína svetoborná dráma, ktorá nesie názov Alexander III. Až oveľa neskôr ho nazvali Veľkým. Filipa v r. 336 zavraždili. Národy na hraniciach sa búrili. Alexander sa rozhodol bleskovo konať. Skôr ako by sa dalo čo len pomyslieť na odpor, objavil sa Alexander pri Korinte a vyľakaní občania mu prisahali vernosť. Potom sa rýchlym pochodom privalil na Balkán, prekročil Dunaj, podrobil si Trákov a trochu neskôr Ilýrov v Albánsku. Nečakane sa obrátil opäť na juh a dobyl Téby. To všetko sa odohralo do roka po otcovom zavraždení a o ďalší rok bolo jeho vojsko pripravené na výpravu do Malej Ázie, do Perzskej ríše. V ďalekom Babylone, veľkej metropole Perzskej ríše, pokojne očakávali votrelca. Svetová veľmoc na ňom stroskotala. Alexandrovým najbližším cieľom bol Egypt. Vítali ho tam radostne ako osloboditeľa spod perzského útlaku. Roku 331 vydal rozkaz na stavbu nového hlavného mesta Alexandrie, najvýznamnejšieho zo všetkých miest, ktoré založil. Vysiela vedeckú expedíciu, ktorá má zistiť príčinu nílskych záplav a zistí – správne - , že príčinou sú letné dažde na Etiópskej vysočine. Túto správu odoslal ihneď Aristotelovi. Aj v nastávajúcich rokoch o všetkom oboznamoval svojho učiteľa, ktorého si vážil, pretože mu ukázal zmysel života.
Z Egypta prenikol Alexander osemsto kilometrov do Líbyjskej púšte. Ešte v tom istom roku 331 porazil Dareiove oddiely druhý raz. V Babylone zástupy s jasotom privítali nového hrdinu. Po dobytí Perzie dal Alexander do tla vypáliť mesto Persepolis. V plameňoch palácov zapadla moc starého Orientu. Potom sa dal na ďalšiu výpravu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Alexander Veľký životopis SOŠ 2.9603 694 slov
Alexander Veľký životopis SOŠ 2.9596 1241 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.