referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Salvador Dalí životopis
Dátum pridania: 19.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mrduck
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 540
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Španielsky umelec, Salvador Dalí je považovaný za jedného z najpôsobivejších umelcov 20-tého storočia, nie len pre jeho maľby, ale tiež pre jeho výstredný charakter. Dali sa narodil r. 1904 vo Figurach v španielsku 9 mesiacov po smrti jeho brata ktorý sa tiež volal Salvador. Keď mal Dali 10 rokov začal maľovať. Keď mal 12 vysťahoval sa s umeleckou rodinou, Pichotsovcov. Ramon Pichots Daliho veľmi usmerňoval aby si vyvíjal záujem o umeleckú tvorbu. Neskôr chodil do Muncipalskej školy kreslenia, kde dostal jeho prvé formálne umelecké vzdelanie, naučil sa návrhárskemu umeniu, maľovanie, a ryteckému umeniu Senora Nuneza. V roku 1917 Dalího matka umrela. Rýchlo po jej smrti sa jeho otec oženil s jej sestrou.

Kvôli faktu že bol Dali ovplyvňovaný umeleckými smermi a štýlmi ,Impresionizmus, Post-Impresionizmus a Futurizmus, bol prijatý do Akadémie Sana Ferdinanda v Madride. V roku 1926 o vyhodili kvôli odmietnutiu podstúpiť skúšku z výtvarného umenia. Uvádzal že fakulta nie je dostatočne kompetentná ho skúšať. Počas tohto obdobia preskúmal Kubizmus, Neoklasicizmus a Realizmus v jeho maľbách. Rok 1929 sa ukázal byt veľmi dôležitým pre Dalího. Vytvoril jeho prvý surrealisticky film , Andulazsky Pes, s jeho bývalým spolužiakom Luisom Bunuelom, vstupuje do Surrealistickej skupiny, a v Júni sa stretol s Gala Eluardovou, manželkou Paula Eluarda, Surrealistického básnika. Po čase sa stala jeho manželkou, jeho múzou, a ovplivňovala ho v mnohých jeho maľbách. Iní inšpirujúci ľudia v Dalího živote boli: Picasso, Miro, architekt Guardi, a najmä Catalonska krajina.

Surrealistická ideológia bola založená na Freudovej psychológií. Veľa z Dalího prace v 30-tych rokoch boli intagliové obrazy ktoré sprevádzali Surrealistické knihy a časopisy.

Prace sa nakláňali ku provokácii a „Paranoicko-kritická Metoda“ ktorú Dali definoval ako spontánny režim iracionálneho chápania založeného na interpretácii kritických associacií šialených javov. Oxfordsky sprievodca umením to pripisuje k „ pokusu o systematické použitie organizačnej sily, halucinačnej a obsesívnej skúsenosti so špeciálnym zdôraznením na mnohonásobnu figuráciu“. Dokonca aj Surrealistycka skupina rozmýšľala o týchto prácach ako o risku a kontroverznosti. Časom, v roku 1934 sa Dali odtrhol od Surrealistickej skupiny kvôli jeho konfliktnému názoru na ich záväzok voči Marxistickým politikom a vytváraniu rituálov a dogmy.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Salvador Dalí životopis SOŠ 2.9846 1575 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.