referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Paulína
Sobota, 22. júna 2024
Johann Sebastian Bach
Dátum pridania: 22.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Nikka12
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 919
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 

Johann Sebastian Bach (* 21. marec 1685, Eisenach – † 28. júl 1750, Lipsko) bol nemecký skladateľ barokovej hudby a svojho času slávny organista a čembalista. Dnes je uznávaný ako najväčší majster zvuku, ktorý na stáročia ovplyvnil celý ďalší vývoj hudby, a ktorého diela sú rozšírené po celom svete tak v pôvodnej forme, ako aj v nespočetných variáciách.

Bach mal 20 detí, iba máloktoré však prežili prvé tri roky života: dvaja synovia a päť dcér z prvého manželstva so sesternicou Mariou Barbarou a so speváčkou Annou Magdalenou Wilckenovou, ktorú si zobral 3. decembra 1721 po smrti Marie Barbary, ďalších sedem dcér a šesť synov.

Johann Sebastian bol najmladší z ôsmich detí Johanna Ambrosiusa Bacha a jeho ženy Elisabeth Bachovej, rodenej Lämmerhirtovej. Pokrstili ho 23. marca v Kostole svätého Juraja. Včasné detstvo strávil Bach v Eisenachu, kde ho bratranec jeho otca, organista v eisenašskom Kostole sv. Juraja Johann Christoph Bach, prvýkrát zoznámil s chrámovou a organovou hudbou. Ako osemročný sa dostal Bach do latinskej školy eisenašského dominikánskeho kláštora.

Dňa 29. júna 1707 nastupuje Johann Sebastian Bach do služby ako organista na Divi Blasii. Toto nezvyčajne dobre dotované miesto v Mühlhausene (Thüringen) mu umožňuje založiť si rodinu. Berie si sesternicu druhého stupňa Mariu Barbaru Bachovú 17. októbra 1707. Sobáš sa koná v Dornheime pri Arnstadte. Podľa zmluvy skladá Bach pri príležitosti výmeny rady 4. februára 1708 slávnostnú kantátu Gott ist mein König (Nech je Boh mojim kráľom), ktorá sa ako jediná zachovala z dobovej tlače. Veľký požiar v meste vedie k zvýšeniu životných nákladov. Pravdepodobne preto žiada Bach 25. júna 1708 o prepustenie, ktoré mu hneď schvália. Jeho nástupcom v Mühlhausene sa stáva Johann Friedrich Bach. Zomrel 28. júla 1750 v Lipsku. Po dvojnásobnom premiestnení sa jeho hrob dnes nachádza v lipskom Kostole sv. Tomáša.

Bach sa považuje za jedného z najvýznamnejších a najvplyvnejších skladateľov všetkých čias. Na jeho dielo sa možno pozerať ako na neprekonaný záver barokovej hudby, pôsobí však až do dneška. Za jeho života nenašlo jeho skladateľské dielo veľké uznanie, najmä ak ho porovnáme napríklad s jeho súčasníkmi Georgom Friedrichom Händelom alebo Georgom Philippom Telemannom. V celej Európe bol Bach vo svojej dobe známy hlavne ako virtuózny hráč na organ a čelo, ako aj majster improvizácie (pozri aj Hudobný dar). Ďalej mal vynikajúce meno ako znalec organov. Bachove chrámové diela sú poznačené jeho hlbokou protestantsko-luteránskou religiozitou.

Zanechal okolo 250 kantát, z toho asi 200 cirkevných. Vo svojich kantátach a pašiach sa Bach často nechal inšpirovať populárnymi chorálmi evanjelického spevníka. Veľkú časť jeho tvorby považujeme za stratenú. Bach zložil pravdepodobne pätoro pašií. Jánove a Matejove pašie sú jediné autenticky zachované. Predpokladá sa, že medzi troma stratenými dielami sú Lukášove a Matúšove pašie. Piatu stratenú pašiu považujú bádatelia za pravdepodobnú prepracovanú jednochorovú variantu Matejových pašií.

Matúšove pašie (Matthäuspassion), Jánove pašie (Johannespassion), Omša h-mol (h-Moll-Messe) = Veľká omša (Hohe Messe), Vianočné oratórium (Weihnachtsoratorium), Hudobný dar (Musikalisches Opfer), Umenie fúgy (Die Kunst der Fuge), Brandenburské koncerty (Brandenburgische Konzerte), Bachove kantáty, Diela pre organ (Orgelwerke), Temperovaný klavír (Wohltemperiertes Klavier), Goldbergovské variácie pre klavír (Goldberg-Variationen), Magnificat Schüblerské chorály(Schüblersche Choräle), Oratórium nanebovstúpenia (Himmelfahrtsoratorium) = Nanebovstúpenie Pána, Velkonočné oratórium (Osteroratorium), Sonáty a Partiti pre husle sólo (Sei Solo a Violino senza Basso acompagnato)

"My všetci sme v porovnaní s ním babráci." Robert Schumann

"Bach by sa mal volať nie Bach - potok, ale Meer - more." Ludwig van Beethoven

"Praotec harmónie." Ludwig van Beethoven

"Ja si vravím: akoby sa večná harmónia sama so sebou zahrávala, tak ako sa to v Božom lone krátko pred stvorením sveta mohlo odohrávať, tak sa to hýbalo aj v mojom vnútri, a bolo mi tak, akoby som nemal ani nepotreboval ani uši, nieto ešte oči a ani žiadne ďalšie zmysly." Johann Wolfgang von Goethe

"Jeho hudba je nadčasová." Sting

"To je už konečne niečo, z čoho sa možno niečomu naučiť." Wolfgang Amadeus Mozart

"Tento týždeň som si trikrát vypočul Matúšove pašie, vždy s rovnakým pocitom nesmierneho obdivu. Kto sa kresťanstvu úplne odučil, ten to počuje skutočne ako evanjelium." Friedrich Nietzsche

"Plnosťou tónov bol taký posadnutý, že - popri svojej neprestajnej excesívnej hre na pedáloch - pomocou paličky v ústach stláčal tie klávesy, na ktoré v danej chvíli nedočiahol rukami ani nohami." Charles Burney

"Bach je začiatok a koniec celej hudby." Max Reger

"Ak sa nejakej hudbe podarí nasmerovať nás v celej našej bytostnej podstate k ušľachtilosti, tak vykonala to Najlepšie. Ak skladateľ svoju hudbu natoľko zdolá, že sa jej podarí vykonať toto Najlepšie, tak dosiahol to Najvyššie. Bach toto Najvyššie dosiahol." Paul Hindemith

 
Podobné referáty
Johann Sebastian Bach INÉ 2.9985 103 slov
Johann Sebastian Bach SOŠ 2.9772 364 slov
Johann Sebastian Bach SOŠ 2.9761 2724 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.