referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Multimédiá
Dátum pridania: 02.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Julooo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 082
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 10m 0s
Pomalé čítanie: 15m 0s
 
Multimédiá

Multimediálne informácie

Sú to informácie, ktoré sú prezentované viac ako v jednom formáte ako text, audio, video, grafika, obrázky a obrazové sekvencie (animácie).

Aplikácie pracujúce v digitálnom prostredí bohatom na média:
- statické - text, obraz
- dynamické - reč, hudba, animácia, video

Ich účelom ktorých je interaktívne sprostredkovanie informácii a poskytnúť tak novú možnosť, ako veci vysvetliť a pochopiť

Uplatnenie a využitie multimediálnych informácií

S multimediálnymi informáciami sa stretneme takmer všade. V bežnom živote je zdrojom multimediálnych informácií televízia, počítač, Internet, svetelné reklamné pútače, billboardy a mnoho ďalších. Všetky spomenuté zdroje nám poskytujú informácie vo viacerých formách naraz, či už je to kombinácia textu a grafiky alebo všetkého súčasne ako je to pri televízii a internete. Podávanie informácií multimediálnou formou je účinnejšie a rýchlejšie upúta pozornosť. Daný užívateľ si tak môže z prezentovanej informácie vybrať ten formát (text, obraz, zvuk... ) v prezentácii, ktorý je preňho najvýhodnejší. Výhodou podávania informácií vo viacerých formátoch súčasne je výhodou taktiež pre zrakovo alebo sluchovo postihnutých ľudí, ktorý sa môžu jednoduchšie zorientovať pri hľadaní informácii.

Informačný systém

Informačný systém je systém na zber, udržiavanie, spracovanie a poskytovanie informácií. Príkladom informačného systému môže byť informačný systém aerolínií, ŽSR, SAD, obcí a miest ich mapy, informácie o poskytovaní služieb, odchody a príchody spojov, zoznamy tratí a pod. Pritom využíva najmä vizuálnu podobu podávania informácií. No systém nemusí byť nutne automatizovaný pomocou počítačov a prepracovanej grafiky a môže byť aj v papierovej forme.

Aerolínie, ŽSR, SAD: Príchody a odchody, mapy, trasy, akcie, informačné stredisko...
Mestá a obce: mapy, ubytovanie, kultúrne vyžitie, poskytovanie služieb, informačné stredisko...

Import a export zvuku a videa

Pri importe a exporte videa a zvuku si musíme vždy položiť otázku: „Na čo bude daný zvuk alebo video použité?“. Je to veľmi dôležitá otázka, lebo sa podľa nej môžeme rozhodnúť pre správny formát, nastavenie vhodných parametrov či kompresiu. Je veľký rozdiel či si daný formát pozeráme na vlastnom počítači alebo niekde na internete. To, čo sa nám na počítači môže zdať ako malý formát, pri pomalšom internetovom pripojení sa nám to môže však načítavať aj niekoľko minút a na to si treba dať veľký pozor. Pri zvuku a videu je v neposlednom rade dôležitá aj ich kvalita. Tu však predovšetkým platí, že čím vyššia kvalita, tým je aj daný súbor väčší. Preto je potrebné zvoliť si vždy správny formát, ktorý bude vyhovovať konečnému účelu a umiestneniu daného videa alebo zvuku.
Pri pracovaní so zvukom a videom je dôležitá taktiež voľba správneho softwaru na jeho spracovanie. Správna voľba programu nám môže veľmi uľahčiť prácu.

Zvuk:
Video:

Konverzia zvukových a obrazových formátoch

Konverzia alebo kompresia označuje algoritmy, ktoré zabezpečujúce kompresiu (zníženie objemu dát) multimédia (zvuk, obraz, obrazové sekvencie a video) za cenu jeho kvality. Na kompresiu bez zníženia kvality multimédia sa používajú bezstratové kompresné algoritmy. Naopak stratová kompresia je metóda, ktorou po zkomprimovaní dát a ich rozkomprimovaní získame výsledok odlišný od originálu.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Multimédiá SOŠ 2.9456 1376 slov
Multimedia GYM 2.9697 1401 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.