referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Streda, 29. novembra 2023
Stredoveká literatúra
Dátum pridania: 13.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majcatko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 849
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
2. Charakterizuj stredovek

-kresťanstvo určovalo vieru, morálku, myslenie názory človeka. Prevládala viera vo vyšší, večný, nadpozemský, nezmyselný svet. Ten nižší, ľudský, pozemský, pominuteľný svet pokladali iba za obraz, symbol toho vyššieho. Bola tam jednoznačná kresťanská nadvláda. Jediná láska bola láska k bohu
„Ora et labora- Modli sa a pravcuj“ – krédo pre kresťanov

Hymny- spoločenská oslávna báseň, prípadne náboženská oslávna báseň
Žalmy- náboženská velebná báseň
Piesne
Legendy- o živote a práci svädcov
Kronika- chronologické zaznamenanie údajov

Epos – hrdinský a ritierský

•Francúzsky epos- Tristan a Izolda
•Španielský epos- pieseň o Rolandovi
•Nemecký epos- pieseň o Nibelungoch
•Ruský epos- bylina- Slovo o pluku Igorovom (text sa nehovoril ale spieval za doprovodu hudobných nástrojov

Pieseň o Rolandovi

- dej sa odohráva v 8. str. za vlády Karola Veľkého, viedol križiacke výpravy proti pohankým Saracínom v Španielsku. Jeho verný ryriet Roland s vojskom padol do ich pasce, no hrdinsky bojoval proti presile. Karol mu prišiel na pomoc neskoro, lebo Roland sa zdráhal zatrúiť na roh aby privolal pomoc. Karol pobije nepiateľov- kresťanstvo zvíťazi. Domov si odnáša len mŕtve telí najudatnejších rytierov, medzi nimi i Rolanda.

Pieseň o Nibelungoch

- bájny kráľovič Siegfried sa oženil s Kriemhildou(sestrou burgundského kráľa) a získal obrovský poklad Nibelungov. Nesk§r ho pomocou intríg a zrady zabijú. Kriemhilda chce pomstiť manželovu smrť, preto sa vydá za vodcu Hunov, kráľa Atilu, torého vojsko povraždí všetkých Burgunďanov, ale sama pritom zomiera. Poklad Nibelungov, ukrytý v rieke Rým, nikto viac nenájde.

Slovo o pluku Igorovom

- opisuje boj ruského kniežaťa Igora s kočovnými poloveckými kmeňmi. Veľké Igorovo vojsko je porazené a Igor padne do zajatia. Jeho žena Jaroslava doma oplakáva svojho muža a prosí prírodné živly, aby mu pomohli vrátiť sa. Igorovi sa podarí ujsť zo zajatia, vráti sa domov a spolu s ďalšími kniežatami pripravuje novú výpravu.

Veľká Morava

Veľkomoravské kniežatá Rastislav a Mojmír museli bojovať proti politickému a kultúrnemu vplyvu Východofranskej ríši. Preto Rastislav požiadal byzantského cisára Michaela III o vierozvestcov. Ten mu poslal Solúnskych bratov Konštantína a Metoda. Pred príchodom na naše územie zostavili písmo Hlaholiku a prvý spisovný slovanský jazyk staroslovienčinu. Misijná činnosť bratov marila úsilie feudálov a nadvládu na Veľkomoravskou ríšou. Frantský bratia boli obvinený a museli ísť do Ríma obhájiť slovanskú bohoslužbu. Pápež Hadrián II potvrdil slovnskú bohoslužbu, schválil staroslovienske preklady a vymenoval Metoda za arcibiskupa. Konštantín vstúpil do kláštora a prijal meno Cyril. Onedlho zomrel. Metod sa vrátil na Veľkú Moravu, kde ho uväznili a dali odviesť do Benátok. Po 25 rokoch na zákrok Jána VIII ho prepustili. Po smrti Metoda zakázal pápež slovankú bohoslužbu.

•Prekladová literatúra- vznikla na území Veľkej Moravy. Konštantín a Metod preložili misál(omšovú knihu), evanjeliá(Nový zákon), breviár(modlitebnú knihu pre kňazov), žaltár(zbierku žalmov), spevník, Zákon sudnyj ljudem(Súdny zákonník pre svetských ľudí- občiansky zákonník) a časť Starého zákona.
•Pôvodná literatúra

- Proglas
- Moravsko-panónske legendy - Život sv. Metoda (Goraz)
- Život sv. Konštantína (Klinent)

Proglas

- Oslavná báseň, verľovaný predslov k prekladu svätého Evanjelia, v ktorom Konštantín oslavuje slovnký preklad Písma a vyzdvihuje domáci jazyk ako základ knižnej vzdelanosti. Je napísaná obrazným štýlom a popretkávaná biblickými citátmi.
Život sv. Metoda
- Metodovej mladosti sa venuje vešmi stručne, podrobnejšie sa zaoberá jeho činnosťou vo Veľkomoravskej ríši. Nielen preto, že Metodov život bol viac ako 20 rokov spätý s Veľkou Moravou, ale najmä preto, lebo s jeho osoou je spätý vznik samostatnej cirkevnej provincie na našom území. Legenda obsahuje aj historické dokumenty o schválení slovanskej leturgie a vymenovaní Metoda za arcibiskupa. Hoci je to legenda nevyskytujú sa v nej prvky zázračnosti.
Život sv. Konštantína
- Opisuje jeho detstvo, štúdium, nadanie, múdrosť, súcit s trpiacimi. Autor sa sústreďuje na jeho predmoravskú činnosť a obhajobu slovanského bohoslužobného jazyka v Benátkach pred pápežským dvorom. Autor nezobrazuje len náboženské a jazykové problémy ale všíma si aj spoločenskú situáciu vo Veľkomoravskej ríši. Legenda je napísaná prózou. Obsahuje rečnícke otázky, prirovnania, kontrasty, ale aj dramatické dialógy, biblické citáty a podobenstvá.

Definujte:

- Konspekt- výcuc, výťah, zhustený obsah
- Tézy- hlavná myšlienka
- Osnova- obsah tvorený v bodoch
 
Podobné referáty
Stredoveká literatúra SOŠ 2.9578 558 slov
Stredoveká literatúra SOŠ 2.9589 1004 slov
Stredoveká literatúra SOŠ 2.9510 765 slov
Stredoveká literatúra SOŠ 2.9552 1665 slov
Stredoveká literatúra GYM 2.9604 851 slov
Stredoveká literatúra GYM 2.9734 2713 slov
Stredoveká literatúra GYM 2.9568 1426 slov
Stredoveká literatúra GYM 2.9736 1462 slov
Stredoveká literatúra GYM 2.9782 578 slov
Stredoveká literatúra SOŠ 2.9694 922 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.