referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vanda
Utorok, 7. februára 2023
Ján Palárik životopis
Dátum pridania: 30.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hlaváč
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 303
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Vyštudoval teológiu, písal hlavne veselohry, reaguje na vzniknutú situáciu.

Inkognito – nadväzuje na Chlúpkovo kocúrkovo a kritizuje mamonárstvo, pretvárku a odnárodnenie.
Najznámejšia veselohra Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch. Hlavné postavy – mladá grófka Eliza Hrabovská, jej spoločníčka Miluša Oriešková, učiteľova dcéra, barón Lajoš Kostrovický (maďarón). Inžinier Rohoň. Dej je založený na dvojitej zámene postáv.
Dej – grófka Elisa si má vziať za muža baróna Lajoša ale ani nevie ako vyzerá, chce vyskúšať aký ja tak sa vymení s Milušou. Miluša sa prezlečie za grófku a grófka za obyčajné dievča. Lajoš chce tiež grófku vyskúšať a preto sa vymení so svojim sprievodcom Rohoňom. Údajného grófa privíta Miluša. Všetci štyria spolu sedia. Miluša to nezvládne a začne pred grófom kritizovať odrodilstvo. Tým si získa Rohoňa ale grófovi sa to nepáči. Barónovi sa ale zapáči grófkina priateľka. Miluša povie tajomstvo o výmene Rohoňovi aj on sa prezradí. Už iba Lajoš nič nevie. Barón po dedine hľadá obyčajné dievča ale nevie ho nájsť. Vtedy za barónom prichádzajú chlapi z dediny a povedia mu pravdu. Vystojí sa dvojitá svadby na svadbe vyjadril túžbu za zmierenie Slovákov a Maďarov.

DROTÁR – veselohra je to oslava pravého Slováka medzi odnárodnenými Slovákmi.
Dej – peštianský továrnik Rozumný zamestná drotára Bubenčíka a sľúbi mu že mu pomôže nájsť jeho brata. Do Pešti prichádza Poliak Zalewský, ktorý ma doklady pomaďarčeného Bulenčikovho brata Dobošího. Rozumný si myslí že je to Bulenčíkov brat a pripraví stretnutie. Pravdu vie židovský obchodník a Zalewského vydiera. Zalewský mu sľúbi že zvedia Rozumného dcéru Ľudmilu a v deň jeho sobáša s ňou mu vyplatí peniaze. Do Ľudmily je ale zaľúbený skutočný Doboši aj on je zamestnaný u Rozumného ako domovník. Drotár spozná svojho brata a povie to Rozumnému. Zalewský má výčitky svedomia a udá sa na polícii. Továrnik mu odpustí a vybaví mu milosť. Zalewský sa ožení s Ľudmilou a Bulevčík s neterou Rozumného.
 
Podobné referáty
Ján Palárik životopis SOŠ 2.9936 1462 slov
Ján Palárik životopis SOŠ 2.9482 550 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.