referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oliver
Štvrtok, 7. júla 2022
Peter Bezruč životopis
Dátum pridania: 01.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 656
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
- G Brno, filológia na KU, poštový úradník
Slezské písne - v tejto zbierke sa venuje otázkam národného a sociálneho života na Morave pred I. sv. vojnou. Prevažujú sociálne básne, ale nachádzame tu aj osobné. Vo svojich básniach sa vyjadruje proti germanizácii, proti útlaku, ktorý symbolizovali majitelia ostravských baní a tovární.
- všetky jeho diela pochádzajú zo Sliezska, kde sa prejavovala germanizácia a sociálny útlak.
b. Ondráš - básen s regionálnou tematikou, viaže sa k Lysej, Ratiboru, Frýdlantu. Podobným hrdinom ako u nás Jánošík bol u nich Ondráš. Autor nacrtáva život pod Lysou a túžbu Ondráša napravit krivdy na nich páchané.
b. Ostrava - sociálna básen
„Chléb s uhlím beru si do práce,
z roboty jdu na robotu,
pri Dunaji strmí paláce
z krve mé a z mého potu."
Autor tu kritizuje postavenie baníkov na Ostravsku.
Druhou tematickou oblastou Bezrucovej poézie sú postavy z ludového prostredia. V ich osudoch vyjadril obraz velkej ludskej biedy.
- skutocnost vyjadroval priamo a bezprostredne, ale v jeho veršoch nachádzame aj metafory, symboly, synektoty.
Marycka Magdonova - básen, ktorá opisuje osud prostých, obycajných, jednoduchých ludí. Hl. postava žije v biede, svoj život tragicky ukoncila.
Ostrava - zlé sociálne pomery a tažký život baníkov, ich utlácanie. Robotníci pracovali za tažkých podmienkach, nicili si zdravie, stratili roky mladosti a panstvo sa len smialo. V závere je zúctovanie s panstvom /viera v lepšiu budúcnost/. Atmosféra je pochmúrna.
"prijde den, z dolu jde planem a dým/prijde den, zúctujem spolu!"
Jen jedenkrát - vyjadruje sa o postave zbojníka, ktorý bol v Beskydách považovaný za moravského Jánošíka. Hoci bol opatrovatelom ludu a národa, nezabudol obcas pripomenút ani vlastnú drámu ludského osamotenia, v ktorom len co sa zableskne žiara lásky rýchlo aj zhasne.
Bezrucova úzka zrastenost s utrpením vlastného národa - ci presnejšie, jeho malej casti v Sliezsku, ktorej už-už hrozila záhuba (vyjadril to v básni 70 000) - zabránila básnikovi, aby mohol výraznejšie vyslovit osobné problémy. Hoci bol ospevovatelom ludu a národa, nezabudol obcas pripomenút ani vlastnú drámu ludského osamotenia, v ktorom len co sa zableskla žiara lásky, rýchlo aj zhasla (Jen jedenkrát).
Z estetickej stránky je Bezrucovo básnické dielo mnohotvárne. Bezruc bol lyrikom, ale súcasne používal formy klasických baladických útvarov. Hoci vyjadroval skutocnost priamo a bezprostredne, nachádzame v jeho veršoch aj metafory, symboly, synekdochy a pod.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Spisovatelia
Podobné referáty
Peter Bezruč životopis SOŠ 3.0061 373 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.