referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Sobota, 9. decembra 2023
Ján Ámos Komenský životopis
Dátum pridania: 14.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jarka.h
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 144
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 7m 20s
Pomalé čítanie: 11m 0s
 
Ján Amos Komenský sa narodil 28. marca 1592 na južnej Morave. Komenský pomerne skoro osirel. Ako šesťnásťročný odišiel do Prerove na tamojšiu latinskú školu, odkiaľ ho pre jeho výnimočné nadanie poslali na vyššie štúdiá do Nemecka. V akadémii sa začali utvárať a rozvíjať jeho filozofické a pedagogické názory, ktoré boli základom jeho pedagogické realizmu. Treba si uvedomiť, že Komenský ako nábožensky zmýšľajúci človek sa vo vtedajšej dobe nadvlády teológie často opieral o Písmo sväté, ale aj tak tento fakt nebol v rozpore s jeho zmyslom pre životnú realitu.
Komenský obohatený učením svojich najvýznačnejších akademických učiteľov – J. V. Andreäeho a J. H. Alsteda – vrátil sa do vlasti s vedeckými a životnými plánmi. Jeho cieľom bolo prospieť nielen rodnej krajine, ale aj Jednote bratskej. Vytýčil si úlohu vytvoriť encyklopédiu v materinskom jazyku, ktorá by zhrňovala vtedajšie vedomosti vo forme dostupnej širokým ľudovým vrstvám. Z tohto zámeru vznikol i jeho prvý menší, žiaľ nezachovaný spis Pravidlá ľahšej gramatiky.
Počas vysokoškolských štúdií sa začal zaoberať myšlienkou vytvoriť slovník Poklad jazyka českého. Jeho realizáciou sa zaoberal niekoľko desiatok rokov. Celú Komenského filologickú prácu Poklad jazyka českého pohltil však nakoniec oheň.
Sústredil sa na prácu o českých a moravských dejinách, o miestopise i starožitnostiach. Plodom týchto historických štúdií boli dve práce: Starožitnosti moravské a História Žerotínovcov. Výsledkom jeho kartografického štúdia bola pozoruhodná mapa Moravy, ktorá po prvý raz vyšla v roku 1627 a potom viackrát, takže slúžila svojmu účelu niekoľko desaťročí.
Po tom čo mu na mor zomrela žena a obe deti našiel pomoc a úkryt na istom panstve. V tom čase napísal niekoľko drobnejších spisov, avšak i dva klenoty českej literatúry: Labyrint sveta a raj srdca a Hlbina bezpečnosti.
Komenský podnikol niekoľko ciest do zahraničia, kde hľadal pomoc a podporu záujmom Jednoty a českých exulantov. Pôsobil napríklad v poľskom Lešne, v Anglicku, Švédsku, Poľsku Uhorsku, Amsterdame; pričom každý jeho pobyt v cudzine priniesol taktiež svoje plody. Komenský dal do kopy mnoho diel práve počas jeho pobytu, vydal rôzne publikácie.


Komenský zasahoval do mnohých odborov ľudskej činnosti a šírkou i hĺbkou svojho vzdelania patril medzi najpoprednejších európskych vzdelancov svojej doby. Najproduktívnejší vek J. A. Komenského spadá do obdobia tridsaťročnej vojny (1618 – 1648) keď Európa bola rozdelená na dve znepriatelené časti.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: PhDr. Valéria Švecová - Pedagogika
Podobné referáty
Ján Amos Komenský životopis SOŠ 2.9581 1002 slov
Ján Amos Komenský životopis SOŠ 2.9446 1605 slov
Ján Amos Komenský životopis SOŠ 2.9829 573 slov
Ján Amos Komenský životopis SOŠ 2.9630 1274 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.