referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Pondelok, 4. decembra 2023
Edgar Allan Poe životopis
Dátum pridania: 07.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Forgy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 085
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 7m 0s
Pomalé čítanie: 10m 30s
 
Edgar Allan Poe sa narodil ako syn členky kočovnej hereckej spoločnosti, Angličanky Elizabeth rodenej Arnoldovej, a Davida Poea, syna bohatej bostonskej rodiny, ktorý „utiekol k divadlu“ a ktorý onedlho po narodení syna „biedne skončil“ neznámym spôsobom na neznámom mieste. Matka mu zomrela, keď mal dva roky a jeho sa ujali bezdetní manželia Frances a John Allanoví.
John Allan bol dosť zámožný obchodník a tak Frances dieťa hyčkala a rozmaznávala. Na jej prianie malý Poe predvádzal hosťom svoje recitačné umenie, na prianie otčima si s nimi musel už v útlom veku pripíjať. Tak v ňom hneď za úsvitu života klíčili a boli podporované dve sily, ktoré ho neskôr ťahali opačnými smermi k protikladným polohám, nebeskej a pekelnej: poézia a alkohol.
Päť rokov strávil Poe s nevlastnými rodičmi v Anglicku, kde chodil do základnej školy. Po návrate do Ameriky sa začali prejavovať prvé náznaky neskorších sporov medzi „otcom“ a „synom“. Syn sa nevyvíjal podľa predstáv triezveho a uvážlivého businessmana: písal básne pre „celé regimenty mladých dám“, preplával šesť míľ v rieke podľa vzoru búrliváka Lorda Byrona, zamiloval sa do matky spolužiaka.
Keď sa potom mladučký Poe zasnúbil s ešte mladšou Sarah Roysterovou, poslal ho otčim rýchle na virgínsku univerzitu, aby oddialil nebezpečie svadby. V spoločnosti bohatých študentov z plantážnických rodín dostal sa Poe do hráčskych dlhov a tak ho otčim zavolal z univerzity späť domov. Po prudkých rozporoch s otčimom opustil domov v r. 1827. Pod pseudonymom Edgar A. Perry vstúpil ako prostý vojak do armády. Na vojne sa mu darilo a bol dokonca povýšený na seržantmajora. Po dvoch rokoch sa dostal po zmierení sa s otčimom a za jeho prispenia do vojenskej akadémie vo West Pointe. Ale história sa opakovala. Poe, obklopený bohatými kadetmi z najlepších rodín prepadol znovu hazardu i pitiu a utopil sa v dlhoch, za čo bol z akadémie vyhodený.
Uchýlil sa do Baltimoru, do domu sestry svojho vlastného otca, pani Clemmovej, a tam našiel konečne pravý domov. Pani Clemmová sa mu stala matkou aj priateľkou, často ho morálne i hmotne držala nad vodou a dala mu za ženu svoju trinásťročnú dcéru Virgíniu. Bolo to napriek nepriazni osudu šťastné manželstvo a aj keď po predčasnej Virgíninej smrti v r.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Edgar Allan Poe: Vraždy v ulici Morgue
Podobné referáty
Edgar Allan Poe životopis SOŠ 2.9515 712 slov
Edgar Allan Poe životopis SOŠ 2.9669 603 slov
Edgar Allan Poe životopis SOŠ 2.9731 3140 slov
Edgar Allan Poe životopis SOŠ 2.9364 1512 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.