referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Maximilián Hell: Životopis
Dátum pridania: 19.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: erbus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 557
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Maximilián Hell bol jedným z najvýznamnejších slovenských astronómov, matematikov a fyzikov. Narodil sa 13. augusta 1720 v mestečku Schemnitz v Maďarsku ako syn vodára Matthiasa Corneliusa Hella. Mal dvoch bratov: Ignáca a Jozefa Karla. Po základnej škole išiel do Trenčína študovať k jezuitom, a potom na vysokú školu do Viedne, kde sa zameral na filozofiu a matematiku. V roku 1745 sa zamestnáva v Jezuitskej hvezdárni, kde je jeho spolupracovníkom tedajší významný astronóm Jozef Frenz. O dva roky dokončuje štúdium u jezuitov a je vysvietený za kňaza. Odchádza do Klausburgu ako učiteľ matematiky. Tiež bol inštruovaný, aby tam založil hvezdáreň. Roku 1755 sa vracia do Viedne a príjma miesto v univerzitnom astronomickom programe. Začiatkom roku 1757 začína publikovať v novinách efermeridy najjasnejších planétok. (Efermeridy sú predpovede pohybu nebeských telies na základe krátkodobého pozorovania.)

Rok 1769 je najvýznamnejší v jeho živote. V tomto roku je predpovedaný prechod Venuše cez slnečný kotúč. Vďaka pozorovaniu prechodu Venuše sa totiž dá presnejšie určiť slnečná paralaxa a tým aj vzdialenosť Slnka od Zeme. Hell sa dostáva do dánskej expedície, kde ho prijali vďaka jeho mimoriadným pozorovacím schopnostiam. Expedícia sa vydáva za polárny kruh na ostrov Fehmar, ktorý je nórskym teritóriom. Výsledky pozorovania Hell zverejnil až v roku 1770, teda o rok neskôr. Kvôli výrazným výchylkám v jeho údajoch naňho padá podozrenie z falšovania meraní a je zahájené vyšetrovanie. Na pôvodných meraniach sú nájdené stopy rozmazaného atramentu. To vyšetrovaciu komisiu dovedie k záveru, že údaje boli sfalšované. Hellova vedecká reputácia je týmto zdiskreditovaná a Hell sa utiahne do úzadia. Zostáva vo Viedni, kde až do smrti pracuje ako učiteľ matematiky.
V marci 1792 dostáva akútny zápal pľúc a ako 72-ročný umiera. Pochovaný je na viedenskom cintoríne Ezersdorf.

Pred viac ako storočím, v roku 1892 bola už stredná vzdialenosť od Slnka známa, a preto sa americký astronóm John G. Hagan podujal zopakovať Hellove pozorovania na tom istom mieste, kde sa pred deveťdesiatimi rokmi skláňal k objektívu ďalekohľadu sám Hell. Namerané výsledky sa až prekvapujúco zhodovali s Hellovými. Hagan to pripisuje čistému arktickému vzduchu a výborným poveternostným podmienkam. Po reanalýze Hellových zápiskov sa zistilo, že rozotreté šmuhy atramentu museli byť pri mazaní ešte vlhké. To znamená, že údaje boli opravované pri pozorovaní. Hella rehabilitovali.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Maximilián Hell: Životopis 3.0056 392 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.