referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Albín
Piatok, 1. marca 2024
Adolf Hitler: životopis
Dátum pridania: 06.12.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: slimak
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 530
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Adolf Hitler – Rakúšan so židovskými koreňmi sa narodil 20. apríla 1889 v malej dedinke Brunau nad Innom. Študoval v Rakúsku. Na strednej škole naňho mal veľký vplyv jeho učiteľ dejepisu, ktorý rozprával žiakom o nemeckých osobnostiach ako bol Bismarck a Fridrich Veľký a to spôsobilo, že Adolfovi utkvela v hlave myšlienka o nemeckom nacionalizme. V tých časoch mu umrel otec, a tak sa stal hlavou rodiny ako 13 ročný. Napriek tomu, že sa učil úspešne, a predmety, ktoré mu nešli sa doučil, maturitu si nedokončil – kvôli zdravotným problémom. Keďže nemal maturitu, ťažko sa mu hľadala práca.

Matka mu dohovárala, aby si nejakú tú prácu zohnal, ale jemu sa táto myšlienka hnusila. Túžil aby sa stal veľkým umelcom. Neskôr keď sa presťahuje do Mníchova tvrdí, že je bez štátnej príslušnosti a nenarukuje na vojnu. Dostane sa pred súd, ale vtedy sa zistí, že je fyzicky neschopný slúžiť v armáde. Neskôr však narukuje dobrovoľne. Dostane vojenské vyznamenanie, a neskôr sa stáva tajným agentom nemeckej armády. V roku 1919 dostal za úlohu vyšetrovať Nemeckú robotnícku stranu. Zúčastnil sa na mítingu a nadchol sa jej politickým myslením. Neskôr sa stal jej členom, a potom aj vodcom. Jej logom sa stal hákový kríž. Posledná podoba jeho strany bola Národnosocialistická nemecká robotnícka strana. Hitler začal rečniť po kluboch a hostincoch, o Versaillskej zmluve - samozrejme v zlom, pretože táto zmluva bola namierená proti Nemcom, neskôr sa začínajú formovať prvé fašistické myšlienky.

9. novembra 1923 vedie Hitler spolu s Erichom Ludendorff 2000 demonštrantov za zvrhnutie bavorskej vlády cez Mníchov. Polícia demonštrantov zahnala, a na Hitlera bol vydaný zatykač za vlastizradu na 5 rokov, pričom jeho stranu rozpustili. Ale keďže s jeho myšlienkami bavorské úrady tajne sympatizovali udelili mu len ľahký žalár. Odsedel si nakoniec len 9 mesiacov a tam napísal svoju knihu Mein Kampf (Môj Boj). Písal v nej o budúcnosti Nemecka, opisoval svoje teórie o komunistoch a židoch (ale aj iných rasách) a otvorene v nej písal o pomste krajinám Dohody. Keď vypukla povojnová hospodárska kríza, ktorá zasiahla aj Weimarskú republiku, časť nemeckých politikov za to vinila štáty dohody, hlavne Francúzsko. Potom prišiel krach New Yorskej burzy.

Hitler sľuboval nápravu zlého hospodárskeho stavu. Keď sa Hitler neskôr stal kancelárom Nemecka, predalo sa kópií jeho knihy milióny. Čím ďalej pôsobil v politike, tým viacej mu narastala popularita. Politici, ktorým sa nepáčil jeho štýl vlády radšej boli ticho, aby neskončili mŕtvi. Hitler rozposlal do ulíc elitnú jednotku SS. Neskôr pakt medzi Stalinom a Hitlerom vyniesol rozsudok nad Poľskom. 1. septembra vtrhli Nemecké vojská do Poľska, ktoré si ľahko podmanili. Hitler tam dal postaviť koncentračné tábory, do ktorých posielal hlavne Židov (aj iné rasy). Vo vojne vyhral veľa bitiek. Bojovalo sa po celej Európe a v severnej Afrike. Hitler jeden čas ovládol takmer celú Európu.

Do vojny rukovali vysokí blondiaci, s modrými očami (takto vyzerá typický Nemec) – presný opak Hitlera. V roku 1945 keď sa už vojna pomaly končila sa zabil Hitler aj spolu s jeho manželkou Evou Braunovou. Dodnes niesú objasnené okolnosti ich smrti, preto sa naskytujú len teórie. Jedna z nich je, že Hitler otrávil svoju manželku a hneď na to aj seba v jeho vile. Druhá zase tvrdí, že sa zastrelil v úkryte, kým vojaci armády tretej ríše umierali na bojových frontoch. Dnes sa to už nikto nedozvie...
 
Podobné referáty
Adolf Hitler: Životopis 2.9472 1671 slov
Adolf Hitler: Životopis GYM 2.9475 1139 slov
Adolf Hitler: Životopis GYM 2.9646 496 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.