referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Piatok, 9. decembra 2022
John Ronald Reuel Tolkien: Životopis
Dátum pridania: 30.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Eri
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 744
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
V roku 1857 sa narodil Arthur Reuel Tolkien otec J.R.R.Tolkiena. O tri roky neskôr v januári sa narodila Mabel Suffieldová matka JRRT. Mabel Suffieldová a Arthur Reuel Tolkien sa vzali 16.apríla 1891 v Katedrále Kapského mesta v Bloemfontieni v južnej Afrike. 3.januára sa Tolkienovcom narodil prvý syn a teda John Ronald Reuel Tolkien, ktorého pokrstili 31.1. toho istého roku v Beomfonteiskej Katedrále. Za dva roky 17.februára sa Tolkienovcom narodil druhý syn, Hilary Arthur Reuel Tolkien.

V roku 1895 matka Mabel Tolkienová odišla na návšetevu k rodičom a vzala so sebou aj svojich dvoch synov. Arthur Tolkien zostal v Afrike s plánom, že sa pripojí k rodine len čo to čas dovolí. Nikdy však svoj plán neuskutočnil a už nikdy neuvidel svoju ženu s deťmi, pretože zomrel na následky mnohých krvácaní. Uža ja mnoho mesiacov predtým trpel reumatickou horúčkou. Po tejto hroznej správe sa Mabel Tolkienová aj s deťmi usadila na anglickom vidieku. Mabel po manželovej smrti nachádzala útechu v náboženstve a preto v roku 1900 aj so svojou sestrou vstúpila do katolíckej cirkvi. To vyvolalo pobúrenie v ich silne baptistických príbuzných. V septembri 1900 podstupil JRRT príjamcie skúšky na King Edward´s school a bol prijatý. Tolkienovci sa preto presťahovali do Moseley, aby boli blišie Birminghamu a King Edward´s school. V roku 1902 sa opäť presťahovali, tentoraz do domu na Oliver Road v Edgbastone.Obidvoch synov matka zapísala na Gymnázium sv. Filipa.

Neskôr JRRT vyhral štipendium na King Edward´s school a vrátil sa tam. 14.novembra Mabel zistila že dostala cukrovku, a i napriek pobytu v nemocnici upadla do diabetickej kómy a po šiestich dňoch zomrela. Bola to krutá rana pre obidvoch chlapcov, a JRRT to sprevádzalo po celý život - zostal trvalým pesimistom. Po smrti matky bolo opatrovníctno Johna a Hilaryho prevzaté otcom Francisom Xavierom Morganom, ktorý od počiatku držal ochrannú ruku nad ich matkou. V roku 1908 sa John stretol s Edith Brattovou, ktorá bola tiež sirota. Nečudo teda, že sa John do Edith zamiloval. Otec Morgan románik odhalil a zakázal. John sa však aj naďalej stretával s Edith, keď sa to otec Morgan dozvedel, vzťah potláčal. V marci 1910 sa Edith však odsťahovala k jedenj rodine. V decembri tohoto roku John získal štipendium na Externú fakultu v Oxforde.

V roku 1913 znova obnovil vzťah s Edith Brathovou. O rok neskôr bola Edith prijatá do katolíckej cirkvi. Nič už nezabránilo formálnemu zasnúbeniu dvoch mladých ľudí. V roku 1915 zložil škúšku z odboru anglický jazyk a literatúra. 22.marca 1916 konečne uzavrel manželstvo so svojou jedinou láskou , Edith Brathovou. Medzi tým však vypukla v Európe prvá svetová vojna do ktorej sa zapojilo aj Anglicko. Preto sa stal dôstojníkom Lancashirských strelcov a zúčastnil sa vojenského výcviku. O 2 mesiace po svadbe bol Tolkien poslaný do Francúzka ako signalizačný dôstojník u Lancashirských strelcov.Zúčatnil sa bitky pri Somme a ochorel tzv. zákopovou horúčkou. Vrátil sa do Anglicka a v roku 1917 v nemocnici začal písať Knihu stratených príbehov. V novembri toho istého roku sa stal otcom , keď sa mu narodil syn John. V roku 1920 bol menovaný lektorom anglického jazyka na univerzite v Leedse. V tomto roku sa stal druhýkrát otcom, keď sa mu narodil syn Michael. Do Leedsu prišiel E.V.Gordon a začal pracovať s Tolkienom na vydaní Sira Gawaina a Zeleného rytiera.

V roku 1924 bol Tolkien vymenovaný za profesora angického jazyka. Už po tretíkrát sa stal otcom,tentoraz syna Christophera. O rok neskôr publikoval aj s E.V.Gordonom preklad Zeleného rytiera a Sira Gawaina. JRRT sa stretol aj s C.S. Lewisom a stali sa z nich celoživotný priatelia. V roku 1929 sa Tolkien konečne dožil dcéry, Priscili, v tomto roku začal písať aj príbehy o Bilbovi. O sedem rokov dokončil Hobita na doporučenie vydavateľstv Allen & Unwin, ktoré Hobita neskôr aj vydalo. Potom Tolkien začal pracovať na diele vďaka, ktorému sa stal takým populárny.V roku 1954 vychádzajú prvé dva dieli Pána prsteňov, tretí diel bol vydaný až o rok neskôr. V roku 1957 mal Tolkien naplánovaný výlet do USA, ktorý sa však nikdy neuskutočnil pretože jeho žena ťažko ochorela.

V roku 1962 vychádzajú dobrodružstvá Toma Bombadila. Rok 1971 bol pre Tolkiena jeden z najťahších lebo 29.novembra ho opustila jeho životná láska.Tolkienovi bol udelený Rád Britského Impéria a Oxfordská univezita mu udelila čestný doktorát z literatúry. 2.septembra 1973 Tolkien vo veku 81 rokov umiera ,aby opäť stretol svoju milovanú ženu. Má byť však na čo hrdý. Zanechal po sebe štyroch potomkov a veľké diela, ktoré poznajú ludia na celom svete a ktoré len tak ľahko nezaniknú.Príbeh jako z rozprávky,zo siroty ktorá prišla o rodičov na následky chorby sa stal svetoznámy autor.
 
Podobné referáty
John Ronald Reuel Tolkien: Životopis GYM 2.9808 5265 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.