referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Blažej
Piatok, 3. februára 2023
System of A Down
Dátum pridania: 14.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Scream36
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 744
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Začiatky kapely System of A Down sa datujú približne od polovice 90-tych rokov. Všetko začalo roku 1993 v Los Angeles, keď arménsky imigrant Serj Tankian stretol krajana menom Daron Malakian, ktorý hrával na gitare. Obidvaja boli v tom čase v iných skupinách, ale zistili, že majú mnoho spoločného, vrátane spojenia s Arménskom. Spolu s bubeníkom Andranikom Khatchaturianom, ktorého neskôr nahradil John Dolmayan, vytvotili kapelu menom Soil.

Skupina bola však nevýrazná a strácala sa v silnej konkurenci. Manažérom kapely Soil sa stal Shavo Odadijan. Postupom času sa však rozhodol hrať spolu s kapelou na basgitare a stal sa plnohodnotným členom. Výsledkom tohto zloženia bol vznik kapely System of A Down v roku 1995. Meno skupiny vzniklo odvodením z názvu "Victims Of A Down", čo bola báseň napísaná Daronom. Názov odráža nielen ich pohľad na svetový politický systém, ale vypovedá aj o ich názore na spoločnosť ako celok.

Názov kapely nemá priamy význam ani preklad do slovenčiny, čo potvrdil svojím výrokom aj leader kapely Serj: "Vytvorte si svoj vlastný názor z nášho mena. Pre rôznych ľudí môže znamenať niečo úplne iné. A to je krása toho názvu." S.O.A.D. má veľmi osobitý štýl hudby. Sami priznali, že v mladosti sa inšpirovali skupinami ako boli Dead Kennedys, Slayer, Morbid Angel, Kiss, The Beatles a Led Zeppelin. A tak ani medzi fanúšikmi nepanuje jednota v názore na to, o aký štýl vlastne ide. Časť tvrdí, že najpresnejšie ich vystihuje pojem hard rock, väčšina však hovorí a o veľmi jedinečnej alternatívnej hudbe, v ktorej sa nachádza ethno, funky, psycho, death metal, džez, punk rock s prvkami Arménskeho folklóru. Spolu dávajú jedinečnú kombináciu štýlov a hudobných nástrojov. Je priam až neuveritelné ako dokážu títo hudobníci striedať prekrásne melodické refrény s pasážami, ktoré prechádzajú až do extrémnej brutality.

Dosiahnúť taký efekt nie je vôbec jednoduché, a preto používajú široký rozsah nástrojov ako sú: barytonové elektrické gytary, elektrické mandolíny, 12-reťazové klasické gytary, basgitary a mnohé iné západné nástroje. Chalani zo Systemu nahrali niekoľko piesní, ktorými si zaslúžili obdiv v Los Angelských kluboch a ich popularita a rešpekt u fanúšikov rástli. V lete 1998 vydali svoj debutový album System of a Down. No skupina si užila len mierny úspech s piesňami Sugar a Spiders. Postupom času sa stali predskokanmi kapiel ako sú Soulfly, Limp Bizkit, Slayer alebo Black Sabbath. Spolu so skupinou Fear Factory vystupovali v roku 2000 na Ozzfeste. Popri tom nahrali niekoľko skaldieb, ktoré boli vydané na rôznych soundtrackoch a kompiláciach ako Nativity in Black 2, ktorá obashuje "Snowblind" alebo na kompilácii South Park. Po troch rokoch vystupovania ako predkapela na turné Slayers, vydali druhý album s názvom Toxicity v auguste 2001. Ten znamenal pre kapelu obrovský úspech. Na tomto CD sa nachádzala skladba Chop Suey, za ktorú získali nomináciu na Grammy. Bol k nej natočený i klip, ktorý bol vyhodnotený Cenou MTV ako tridsiaty najlepší videoklip storočia. Vzhľadom na fakt, že pri nahrávaní Toxicity prenikli na internet demá, tretí album prišiel v novembri 2002 pod názvom Steal This Album! (v preklade Kradnite tento album). Skupina vydala prehlásenie, že fanúšikovia počúvali nedokončený materiál a tak sa jeho predajnosť začala rátať na desaťtisíce. Album je jedinečný aj v tom, že neobsahuje žiadnu publikáciu. Bolo vydaných 50 000 zvláštnych kópií albumu s rôznymi CD dizajnami, ktoré navrhovali členovia skupiny.

V roku 2005 opäť rozvírili vody hudobnej scény vydaním dvojalbumu Mezmerize a Hypnotize v máji a novembri. Oba diely skladačky do seba zapadli ako skladačka a obidve CD zaznamenali obrovský úspech ako u hudobných kritikov, tak i v predajnosti. A ak by sa ma ktokoľvek spýtal na najlepšiu mainstreamovú metalovú skupinu súčasnosti, tak mám jasnú odpoveď. SYSTEM OF A DOWN ukazujú konkurentom chrbát s takým náskokom, že majú čas obzrieť sa a vysmiať sa im do ksichtu.
 
Podobné referáty
System Of A Down 2.9961 531 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.