referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Mikuláš Koperník
Dátum pridania: 13.02.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: cervo12
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 377
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Fyzik, matematik a astronóm. Jeho revolučné teórie o charaktere slnečnej sústavy ho zaraďujú k zakladateľom modernej astronómie. Počas štúdií medicíny v Krakove študoval aj matematiku a astronómiu, ktorá sa preňho stala posadnutosťou. Po získaní doktorátu sa vydal do Talianska, kde pokračoval v štúdiu hviezd a planét, robil optické experimenty, učil sa brúsiť a zostavovať šošovky a skonštruoval malý skladací ďalekohľad, ktorý však nepoužíval na pozorovanie oblohy. Napriek tomu boli Kopernikove výsledky v astronomickom bádaní také, že ho pozvali, aby prednášal v Ríme.

Po návrate do Pomoranska r. 1505 sa stal lekárom svojho strýka, biskupa z Ermlandu, a hoci ešte nebol vysvätený za kňaza, vymenovali ho za kanonika vo Frauenburgu, kde pokračoval v štúdiu astronómie. Kým Kopernik nedokázal, že je to inak, verili astronómovia Ptolemainovej teórii z roku 150 - založenej na skorších aristotelovských princípoch -, že Slnko, hviezdy a planéty obiehajú okolo Zeme, ktorá je stredom vesmíru. Tento argument sa stal kľúčovým bodom ranokresťanskej teológie.

V súvislosti so zdokonaľovaním pozorovania pohybu hviezd a planét vypracovali stredovekí astronómovia podrobný systém, ktorý vysvetľoval chod vesmíru ako zložitý kozmický hodinový stroj. Kopernik počas prvých 25 rokov štúdia vo Frauenburgu dospel k názoru, že chod vesmíru je oveľa jednoduchší a že stredom slnečnej sústavy je Slnko, zatiaľ čo Zem a všetky známe planéty obiehajú okolo neho. Svoju štyristostránkovú rozpravu Šesť kníh o pohyboch nebeských sfér dokončil roku 1530, no postoj rímskokatolíckej cirkvi voči jeho teórii bol taký nepriateľský, že kniha vyšla až v roku jeho smrti. Viac ako sto rokov cirkev jeho závery odmietala. Kopernikovi hrozila obžaloba z kacírstva, aj keď k nej v skutočnosti nikdy neprišlo. Až na konci 17. storočia, keď Galileiho pozorovania a teórie Johannesa Keplera, že planéty sa pohybujú po eliptických dráhach, potvrdili Kopernikove teórie, zmenila cirkev svoj postoj.
 
Podobné referáty
Mikulas Kopernik GYM 2.9872 864 slov
Mikuláš Kopernik SOŠ 2.9961 865 slov
Mikuláš Kopernik 2.9832 656 slov
Mikuláš Kopernik 2.9857 903 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.