referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zina
Utorok, 21. mája 2024
Vincent van Gogh
Dátum pridania: 07.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tiMus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 449
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Vincent van Gogh vytvoril všetky svoje vrcholné diela v posledných piatich rokoch svojho života. Pracoval úporne, dokiaľ ho šialenstvo nepremohlo a nedohnalo k samovražde. Dnes je považovaný za jedného z najväčších majstrov maliarského umenia všetkých dôb. Jeho diela a následne ich predaj predstavuje v dnešnej dobe nadobudnutie ohromného majetku. Autor sám krátko pred svojou smrťou v roku 1890 predal iba jeden z nich-obraz s názvom °Vinice v Arles° ,iba za smiešnu čiastku 400 frankov. On bol vždy nesmierne chudobný. Jeho jediným príjmom bola súkromná apanáž u brata Thea. Napriek tomu trávil šťastné chvíle pri plátne, kde ťahmi štetca vyjadroval pocity svojho srdca.

Skupina maliarov, v ktorej pôsobili mimo inými aj Eduard Manet, Auguste Renoir, či Camillo Pissaro, mala na Gogha značný vplyv. Zásadne odmietali maľovať pózojúce modely v uzavretých dusných ateliéroch. Preferovali maľbu skutočných životných scenérií, ktoré sa spravidla odohrávali mimo ateliéry. A to bol prvok, ktorý ich spojoval. Ostatní umelci sa im vysmievali a nazývali ich impresionistami, pretože ich maľby podávali impresiu, dojem z krajiny. Technikou, pri ktorej používali záblesk žiarivých farieb, dosahovali oživenie objektov na plátne a zdanie, že veci sú v pohybe, čo dielam iných autorov často chýbalo.
Van Gogh vytvoril revolúciu v maľbe práve tým, že kládol dôraz na vyjadrenie pocitov, než len na obyčajné kopírovanie presného tvaru.

Dlho po svojej smrti bol označovaný za °post-impresionistu°, pretože obdobie impresionizmu zavŕšil spoločne s Paulom Gauguinnom, Paulom Cézannom, Goergom Seuratom a Edgarom Degasom. Vincent van Gogh sa narodil 23. marca 1853 v Groot Zunderte, malom meste v Holandsku. Vincentov otec bol protestantský duchovný, zatiaľ  čo jeho matka pochádzala z rodiny maliarov a obchodníkov s umením. Keď mal šestnásť rokov, matka mu obstarala jeho prvú prácu. V Haagu pomáhal jej bratovi,obchodníkovi s umením. Budúcnosť vyzerala sľubne až do roku 1874, kedy bol van Gogh preložený do Londýna. Zamiloval sa do dcéry svojej domovníčky a zanedbával prácu. Bol prepustený a poslaný domov. V roku 1876 sa do Anglicka vrátil a pracoval pre jednu londýnsku školu ako vyberač poplatkov. Bol taký šokovaný chudobou panujúcou v meste, že poplatky odmietol vyberať. Znovu sa vrátil domov, chcel robiť to čo jeho otec. Ale štúdiá sa mu zdali obtiažne a tak sa rozhodol poskytovať kresťanskú pomoc chudobným.
 
Podobné referáty
Vincent van Gogh GYM 2.9569 860 slov
Vincent Van Gogh GYM 2.9437 1074 slov
Vincent van Gogh INÉ 3.0107 52 slov
Vincent van Gogh 2.9760 346 slov
Vincent van Gogh GYM 2.9688 3151 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.