referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Etela
Štvrtok, 22. februára 2024
Alexander Dubček životopis
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mzahat
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 218
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 7m 50s
Pomalé čítanie: 11m 45s
 
Štúdiá v Moskve

Z Československa poslali spolu s A. Dubčekom študovať na Vysokú politickú školu pri ÚV KSSZ v Moskve asi desať študentov. Z toho asi dvaja boli zo Slovenska. Jedným bol Miloš Jakeš, dlhoročný vysoký stranícky funkcionár v Prahe, ktorý zohral po augustovej okupácii v roku 1968 veľmi negatívnu úlohu. Viacerí českí a slovenský študenti tam už študovali napríklad Jozef Lenárt, ktorý sa stal po roku 1963 predsedom vlády za Novotného éry a ktorý sa v auguste 1968 zneuctil podobným spôsobom ako M. Jakeš. Akiste v Moskve sa čítali tie isté knižky, no predsalen nevrátili sa odtiaľ s rovnakými ideami. „Mal som pocit, že sa vraciam na staré dôverne známe. Zároveň však na miesto s novými a neznámymi črtami, ktoré treba preskúmať. Vďaka predchádzajúcemu pobytu bol som schopný rýchlejšie pochopiť, čo sa v Sovietskom zväze deje a osvojiť si ostrejší pohľad ako ostatní študenti z Česko-slovenska. Čoskoro som našiel odpovede na niektoré staré pálčivé otázky, ktoré ma ťažili niekoľko rokov.“
Vysoká politická škola pri ÚV KSSZ (VPŠ) bola organizovaná ako riadna vysoká škola, lenže sa nedelila na fakulty, ale priamo na katedry. Na čele bol rektor ktorému pomáhali jeho zástupcovia a vedúci katedier. Na VPŠ dohliadalo oddelenie školstva, vedy a kultúry Ústredného výboru KSSZ. V tomto čase študovalo na škole asi tisíc študentov a asi 10 percent tvorili zahraničný študenti z východnej Európy.
Istú izoláciu si vynútilo selektovanie domácich a zahraničných študentov. Bola to hlavne zhovievavosť vyučujúcich voči vedomostiam z povinného čítania, z ktorého mali zahraničný študenti menšie vedomosti.
„Pravdu povediac, v prvých mesiacoch po príchode nebol som priprave- ný počúvať, čo mi rozprávali. A bol som šokovaný, keď som si z čista jasna vypočul, že Stalin bol vrah. V rokoch, ktoré prišli potom, nás čakalo veľa ďalších šokov, ale tento bol príliš náhli a závažný. Veď Stalin sám seba po celé tie roky vydával za stelesnenie všetkého, v čo som chcel veriť! Teraz som však už nemohol oddeľovať Stalina od všetkého zlého, už som nemohol predpokladať, že „nevedel“. Teraz sa ukázalo, že sám bol príčinou zla. Čo sa týka Lenina, spočiatku ho vedome neporovnával s Marxom Predstava, že by mohla byť medzi nimi nejaká nezhoda, mu po istý čas neprišla na um. Pravdepodobne až v poslednom ročníku si začal všímať viaceré rozdiely.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Podobné referáty
Alexander Dubček životopis SOŠ 2.9894 383 slov
Alexander Dubček životopis SOŠ 2.9973 442 slov
Alexander Dubček životopis SOŠ 2.9957 721 slov
Alexander Dubček životopis SOŠ 2.9995 687 slov
Alexander Dubček životopis SOŠ 2.9321 442 slov
Alexander Dubček životopis SOŠ 2.9717 1433 slov
Alexander Dubček životopis SOŠ 2.9666 1987 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.