referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viola
Sobota, 18. mája 2024
Henry Ford
Dátum pridania: 17.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: petino265
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 919
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Henry Ford - Kráľ podnikateľov

I keď mal dobre platené miesto, nevzdal sa svojho sna vymyslieť „voz bez koní“. Stavil na výrobu lacných áut pre široké vrstvy.
Správnou motiváciou strojnásobil produktivitu svojich robotníkov.

Začínal z ničoho. Svojimi prevratnými myšlienkami zmenil Ameriku a následne celý svet. Narodil sa v roku 1863 v americkom štáte Michigan na farme svojich rodičov neďaleko Detroitu. Bol najstarší z piatich detí a tak jeho otec William, írsky prisťahovalec, považoval za samozrejmé, že majiteľom farmy sa raz podľa pradávneho obyčaja stane Henry. Lenže on neznášal úmornú prácu na poli.

Myslenie bolí

Odmalička videl, že samotná drina nemusí priniesť úžitok. Bol čas priemyselnej revolúcie a stroje čoraz viac nahrádzali ľudskú prácu. Tí, čo mali farmy bližšie k Detroitu ako jeho otec, predávali v meste svoje produkty s väčším ziskom, lebo mali na dopravu menšie náklady. Intuitívne vycítil, že pri úspešnom podnikaní treba najmä rozmýšľať. „Myslenie bolí, je to najťažšia práca, ktorá existuje,“ napísal neskôr, keď bol už slávny. „To je pravdepodobne dôvod, prečo tak málo ľudí myslí.“

Odvážny sen

V pätnástich rokoch odišiel do Detroitu, kde sa vyučil za strojného zámočníka. Potom sa zamestnal vo fabrike, kde sa staral o údržbu parných strojov. Presviedčal sa, ako sú tieto stroje nehospodárne a veril, že ich čoskoro nahradia benzínové motory. Mal síce len učňovskú školu, ale bol presvedčený, že takýto motor urobí. „Nebojte sa snívať,“ radil neskôr. „Ak máte svoj vysnený cieľ, na ceste za ním sa vám zdajú byť akékoľvek prekážky bezvýznamné.“

Vo voľnom čase ustavične čosi majstroval vo svojej dielni. V dvadsiatich piatich rokoch sa oženil a musel sa postarať o rodinu. Založil si prosperujúcu pílu na parný pohon, ale svoj sen neopustil. Neustále skúšal postaviť „voz bez koní“. O tri roky neskôr sa zamestnal ako inžinier vo firme Edison Illuminantig Company, kde sa stal čoskoro vrchným inžinierom. Mal výborný plat a mohol to ako samouk považovať za vrchol svojej kariéry. Stále však myslel na to, čo si predsavzal, po zamestnaní pracoval deň čo deň na svojom vynáleze. Po piatich rokoch zostrojil svoj prvý automobil, ktorý vážil 250 kilogramov a jazdil rýchlosťou 30 kilometrov za hodinu. Zakrátko ho predal za dvesto dolárov a peniaze investoval do zlepšenia motoru.

Auto pre všetkých

Opustil Edisonovu firmu a spolu s niekoľkými spoločníkmi založil Detroit Automobile Company, kde vyrábali autá pre bohatých zákazníkov. Ford chcel však vyrábať lacné autá pre široké vrstvy, veril, že takto zarobia oveľa viac. Musel z firmy odísť, lebo s ním spoločníci nesúhlasili. Tí potom premenovali spoločnosť na Cadillac a tak vznikla slávna luxusná značka. Ukázalo sa, že aj ich cesta bola správna.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Henry Ford SOŠ 2.9530 600 slov
Henry Ford SOŠ 2.9580 2811 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.