referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Ihličnaté stromy na Slovensku
Dátum pridania: 11.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Domca7991
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 187
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
ÚVOD

Definícia lesa:

Porast, v ktorom je vyvinutý strop z korún stromov. Les sú stromy mnohých vtákov, od stehlíkov, ktoré sa živia semenami, až po veľké dravce. Avšak ihličnaté lesy, ktoré vysadili ľudia a kde sú všetky stromy rovnakého typu, výšky a veku, obýva menej vtákov.

Ihličnaté lesy prevládajú vo vyšších polohách hôr a na najchladnejšom severe. Ihličnaté lesy rastú vyššie ako bukové lesy. Žijú tu rysy, kuny, vretenice, vlci, medvede, tetrovy. Ihličnaté stromy majú štíhle kmene, sú pružné a dokážu odolať silnému vetru. Ihličiny sa dobre prispôsobili chladnému počasiu. Tvar týchto stromov umožňuje kĺzanie snehu z konárov. Vďaka štíhlym kmeňom i korunám dokážu rásť ihličnaté stromy blízko seba a tak sú tieto lesy pomerne husté. Na miestach kde preniká svetlo až na zem rastú borievky, mach, tráva, lišajníky. Pôda tu nie je veľmi bohatá na živiny. Chlad, veľa vlahy a menej úrodná pôda vyhovuje smrekom. Vyššie nad smrekovými lesmi rastie už len kosodrevina a sú tam lúky. Medzi kosodrevinou žijú kamzíky, svište, orly a piskory.

Pre zaujímavosť:
- najrozsiahlejší les na svete je sibírsky ihličnatý les (tajga), ktorý pokrýva územie 11 miliónov km2.
- ročne je zničených 105 000 km2 lesov, hlavne tropických pralesov čo je 2 krát viac ako je rozloha územia Slovenska.


Smrek obyčajný
Picea abies

Najrozšírenejší ihličnatý strom na Slovensku. Vysoký až veľmi vysoký strom s priamym kmeňom, ihlanovitou korunou a plochým zakorenením. Dorastá do výšky 30-50m (až 60m), s 2m hrubým kmeňom. V lesoch sa dožíva až 150 rokov a v pralesoch až 500 rokov. Ihličie má krátke a pichľavé. Dozreté šišky sú 10-16cm dlhé, svetlohnedé, ovisnuté a v celosti opadávajúce. Drevo sa používa v stavebníctve a na výrobu hudobných nástrojov.


Jedľa biela
Abies alba

Kráľovná našich lesov. Vysoký až veľmi vysoký strom s priamym kmeňom. Dorastá do výšky 30 – 40m (až 70m) a dožíva sa aj 500 rokov. Ihličie má na spodnej strane dva biele voskové pásiky. Šišky sú stojace, postupne odhora sa rozpadajúce. Najväčšia jedľa na Slovensku rastie v Ružíne v okrese Prešov a je vysoká 40m, hrubá 130cm a stará asi 400-500 rokov. Drevo sa používa v stavebníctve a nábytkárstve.


Borovica sosnová (sosna)
Pinus sylvestris

Stredne vysoký až vysoký strom s rovným a štíhlym, niekedy však hrčovitým a pokrúteným kmeňom, s vysoko posadenou korunou, za mlada kužeľovitou, neskoršie klenutou až dáždnikovitou, často iba ker. Narastie do výšky 20 – 40m, za priaznivých podmienok až 48m a môže sa dožiť až 600 rokov. Ihlice rastú po dvoch a sú dlhé 3 – 7cm. Šišky má vajcovito kužeľovité visiace. Je nenáročná a odolná, dokáže rásť na pieskoch, skalách aj mokradiach. Drevo sa používa v stolárstve, nábytkárstve a v minulosti sa z neho robili lodné sťažne.


Smrekovec opadavý
Larix decidua

Na jeseň zhadzuje ihličie. Vysoký strom s priamym, dolu často šabľovito zakriveným kmeňom a tupou kužeľovitou korunou. Môže dosiahnuť výšku až 50m, hrúbku 1,5m a dožiť sa 600 – 700 rokov. Má svetlozelené mäkké nepichavé ihličie rastúce po 30 – 40 vo zväzočkoch ktoré na jeseň opadáva. Dozreté šišky sú malé, vajcovité, svetlohnedé, neskoršie sivé, po vysemenení dlho zotrvajúce na strome. Drevo sa používa v stavebníctve, stolárstve, nábytkárstve a v minulosti sa používalo na stavbu lodí a vodné stavby.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Farebný atlas rastlín, D.Randuška, L.Šomšák, I.Háberová, vyd. Obzor. 1983, 2.Veľká detská encyklopédia, Dorling kindersley, vyd. CESTY, 1997, Stručná detská encyklopédia prírody, Mark Lambert, vyd. INA, 1996, Naše stromy a kry, M.Červenka, B.Votavová, vyd. Mladé letá, 1977
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.