referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Blažej
Piatok, 3. februára 2023
HIV a AIDS
Dátum pridania: 08.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 807
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
HIV je vírus, ktorý spôsobuje chorobu známu ako AIDS. Týmto vírusom sa môže nakaziť každý a to nechráneným pohlavným stykom s infikovanou osobou alebo použitím infikovaných injekčných ihiel. Odhaduje sa, že na svete je vírusom HIV nakazených viac ako 13 miliónov ľudí. IMUNITNÝ SYSTÉM

Telo má imunitný systém, ktorý zabezpečuje jeho ochranu proti infekcii. Keď sa však dostane do tela vírus HIV (Human Immunodeficiency Virus), napáda práve bunky imunitného systému organizmu. HIV v bunkách imunitného systému zostáva a môže tam driemať celé roky. Doteraz sa nenašiel spôsob, ako ho v ľudskom tele zničiť. Prítomnosť vírusu HIV odhalí krvná skúška. Byť HIV pozitívny ešte neznamená, že dotyčná osoba musí ochorieť na AIDS. Niektorí HIV pozitívni ľudia sa môžu dlhé roky cítiť dobre a aj dobre vyzerať. Pre ostatných sú však nákazliví a zostanú nimi až do konca života.

AKO SA ZAČÍNA AIDS

Keď je HIV aktívny, infikované bunky v imunitnom systéme odumrú, vírus sa vylúči do krvi a infikuje ostatné bunky. Oslabením imunitného systému človek stráca hmotnosť, ľahko sa unaví a stáva sa citlivejším na všetky druhy infekcií, ako sú kožné choroby, vredy, afty a hnačky. Nakoniec sa vyvinú vážne problémy, ako herpes, tuberkulóza a rakovina. Ak niekto takto ochorie, hovorí sa, že trpí syndrómom získanej imunitnej nedostatočnosti čiže AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome). Keď niekto dosiahne toto konečné štádium choroby, zvyčajne do roka alebo dvoch zomrie na niektorú infekčnú chorobu.

AKO SA ŠÍRI HIV?

HIV sa nachádza v telesných kvapalinách a z nich len krv, semeno a pošvový sekrét môžu infekciu dokázateľne preniesť. Vírus sa môže dostať cez otvorené rany, drobné poranenia na koži, injekčnou striekačkou, cez ústa, pošvu a konečník. Dieťa sa môže infikovať vírusom HIV od svojej matky v prednatálnom štádiu cez placentu v maternici alebo aj materským mliekom pri dojčení. Vírus nemôže mimo ľudského tela dlho prežiť. Je dokonale bezpečné žiť s niekým, kto má HIV alebo AIDS, deliť sa o stravu, používať rovnaký príbor a riad, uteráky, dotýkať sa ho alebo objímať a dokonca aj s ním v jednej posteli. Prenos nákazy hrozí v prípade nechráneného pohlavného styku, používaním rovnakej zubnej kefky, žiletky alebo u narkomanov rovnakej ihly. HĽADANIE RIEŠENIA

V nádeji na spomalenia vývoja AIDS sa vyskúšalo niekoľko liekov. Účinný liek sa však stále ešte hľadá. Ďalšou oblasťou výskumu je pokus objaviť očkovaciu látku.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Všeobecná encyklopédia zdravia
Podobné referáty
HIV a AIDS GYM 3.0039 456 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.