referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vavrinec
Streda, 10. augusta 2022
Znečisťovanie životného prostredia
Dátum pridania: 11.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sulfo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 993
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 40s
Pomalé čítanie: 10m 0s
 
V dnešnom svete stále častejšie počúvame o globálnych problémoch ľudstva. Medzi najzávažnejšie určite patrí znečisťovanie životného prostredia. Sústavné znižovanie kvality vody, vzduchu a pôdy vážne poškodzuje biosféru, pričom sa veľké množstvo živočíšnych druhov dostáva na hranicu vyhynutia. Niektoré, bohužiaľ, aj za ňu.
Otázka určenia kvality životného prostredia na základe rozumného využívania a zachovania prvkov biosféry sa v súčasnosti rieši úsilím stoviek ochranárskych organizácií. Hlavné okruhy znečisťovania:


Znečisťovanie ovzdušia:

Škodlivými účinkami znečisteného ovzdušia sa začali odborníci zaoberať až okolo roku 1930 po vypuknutí ochorení, ba dokonca smrteľných prípadov v okolí rieky Másy, pensylvánskom Donore, Londýne, Los Angeles a v mnohých ďaľších oblastiach. V údolí Másy zahynulo 60 ľudí, tisícky ochoreli. V Donore zomrelo 17 ľudí, pričom až 43% obyvateľstva mesta malo príznaky otravy. V oboch prípadoch boli hlavným zdrojom znečistenia ovzdušia ťažký priemysel, oceliarne a závody na výrobu zinku. V Londýne nastalo 1500 mimoriadnych úmrtí, doplnených enormne vysokým počtom ochorení s príznakmi postihnutia dýchacích ciest. Tu mali priemyselné zdroje menší význam. Najväčším zdrojom bolo spaľovanie uhlia v domácnostiach. Tragické udalosti vo všetkých troch prípadoch zapríčinila kombinácia hmly a dymu, tzv. „čierny“ smog. Píznaky boli takmer totožné (dráždenie v hrdle, kašel, zvracanie, sťažené dýchanie). Rozdiel bol iba v tom, že v údolí Másy a v Donore prepuklo ochorenie až po dvoch dňoch, kým v Londýne za prvých 12 hodín. Oblasť Los Angeles je najviac znečistená motorovými vozidlami, rafináciou ropy a spaľovaním odpadov. Kombináciou hmiel s exhalátmi začal vznikať tzv. fotochemický (losangelský) smog. Táto forma znečistenia má pravidelne alarmujúce rozmery zapríčiňujúce veľké škody na zdraví obyvateľstva.

Veľmi nebezpečné je taktiež znečistenie prachovými časticami. Z tohto hľadiska je nebezpečný akýkoľvek prach obsahujúci kremík, teda kremičitý, uhoľný a antracitový prach. Všetky spôsobujú silikózu – zaprášenie pľúc časticami menšími ako 5 mikrometrov. Častice s väčšími rozmermi sa bezpečne odfiltrujú nosovou dutinou. Silikóza je ochorenie podobné tuberkulóze. Avšak súčasné ochorenie na silikózu aj tuberkulózu – siliko-tuberkulóza – urýchľuje priebeh choroby a spôsobuje rýchlu smrť postihnutého. Zaujímavé je, že africké obyvateľstvo vystavené pôsobeniu kremičitého prachu z púštnych búrok nepostihla silikóza.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: J. Tölgyessy, A. Blažej – Otázky a odpovede z biológie životného prostredia, G. S. Chozin, V. S. Vasiliev, V. D Pisarev - Ekológia a medzinárodné vzťahy
Podobné referáty
Znečisťovanie životného prostredia SOŠ 2.9486 1149 slov
Znečisťovanie životného prostredia SOŠ 2.9483 3148 slov
Znečisťovanie životného prostredia GYM 2.9540 719 slov
Znečisťovanie životného prostredia GYM 2.9741 3158 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.