referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Zdravá výživa
Dátum pridania: 16.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Agnes
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 804
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Odborníci z oblasti výživy a zdravotníci konštatujú, že jeme priveľa tukov, sladkostí, veľa slaného, ale predovšetkým, že jeme veľa. Vieme, že nie je dôležité množstvo, ale zloženie našej stravy. Následky nesprávnej výživy: ochorenie srdca a krvného obehu, poruchy látkovej výmeny, cukrovka, dna, nadváha – to sú len tie najvýznamnejšie civilizačné choroby. Čo však musíme robiť preto, aby sme jedli zdravo a pritom chutne, a vďaka tomu predchádzali rozličným ochoreniam? Princíp je jednoduchý: jesť výživné, ale kaloricky málo výdatné potraviny. Z toho vychádza aj rozumný spôsob stravovania. Pozerajte sa preto na jedlo nielen ako na prísun potravy, ale aj ako na kultúru. Stôl je miestom, kde sa ľudia stretávajú, no mal by byť aj miestom zábavy.

ZLOŽKY STRAVY A ICH FUNKCIE

STAVEBNÉ LÁTKY
Umožňujú rast a stále obnovovanie telesných buniek. Ide predovšetkým o bielkoviny a tuky.
OCHRANNÉ A REGULAČNÉ LÁTKY
Riadia látkovú premenu a starajú sa o funkčnosť imunitného systému v organizme. Patria sem predovšetkým vitamíny a nerastné látky, ako aj mastné kyseliny.
ENERGETICKÉ LÁTKY
Dodávajú telu energiu na vykonávanie rôznych funkcií, ako je napríklad činnosť srdca, trávenie, látková výmena, výkonnosť svalov a udržovanie telesnej teploty. Najdôležitejšie z nich sú tuky a uhlohydráty.
_______________________VODA_______________________
Naše telo tvorí z dvoch tretín voda. Voda mu slúži ako ochranná látka, ako prostriedok na reguláciu telesnej teploty. Je základnou súčasťou všetkých telesných tekutín.

BIELKOVINY

Bielkoviny sú bezpodmienečne potrebné pre stavbu tela, a preto sa musia organizmu dodávať v dostatočnej miere. Ale priveľké množstvo – podľa názoru niektorých expertov – môže byť pre organizmus škodlivé. Živočíšne bielkoviny sa nachádzajú v mliečnych výrobkoch, syroch, rybách, mäse, vajciach a podobne, rastlinné bielkoviny sú obsiahnuté v strukovinách, orechoch, obilí, obilných výrobkoch. Priemerná spotreba bielkovín pre dospelých je 0,8 g na 1 kg telesnej hmotnosti. 1 g bielkovín sú asi 4 kcal. Pri nedostatku bielkovín sa môžu vyskytnúť funkčné poruchy. Ale nemusíme sa obávať, pri našom dnešnom spôsobe stravovania nám takýto nedostatok nehrozí. Práve naopak, väčšina z nás prijíma bielkovín viac ako dosť.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Zdravá výživa SOŠ 2.9496 2529 slov
Zdrava vyživa SOŠ 2.8999 1322 slov
Zdravá výživa SOŠ 2.8556 343 slov
Zdravá výživa SOŠ 2.9630 786 slov
Zdravá výživa 2.8686 320 slov
Zdravá výživa GYM 2.9518 956 slov
Zdravá výživa GYM 2.9559 3184 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.