referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
Sacharidy
Dátum pridania: 06.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rasto66
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 838
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 18m 0s
Pomalé čítanie: 27m 0s
 
Vo výžive sa so sacharidmi dá stretnúť pod viacerými názvami. Názvy, ktoré pod sebou skrývajú cukry patria napr. uhľohydráty, uhľovodany, glycidy, karbohydráty a podobne. SACHARIDY sú prírodné zlúčeniny tvorené fotosyntetickou asymiláciou výlučne v zelených rastlinách. Skladajú sa z C, H a O ich deriváty obsahujú aj P,N príp. S. Definujeme ich ako aldehydy alebo ketóny vyšších viacsýtnych alkoholov - polyhydroxyalkoholy, polyhydroxyketóny alebo sú to ich polykondenzáty. FUNCKIA SACHARIDOV

Vo výžive majú cukry svoje nezastupiteľné miesto. V živočíšnych bunkách sú dôležitým zdrojom energie pre životné pochody, zásobné látky- škrob a glykogén- na syntézu biologicky dôležitých látok, niektoré sacharidy majú štruktúrnu a špecifickú funkciu ( napr: deoxyribóza v nukleových kyselinách), -v tkanivách sú prekurzormi lipidov, bielkovín a iných zložiek živej hmoty. Slúžia totiž ako hlavný zdroj energie, čo v percentách znamená, že až 60% energie ktorú so seba vydávame pochádza z prijatých cukrov. V športe je z tohto dôvodu cukrom venovaná dostatočná pozornosť. Ich veľká výhoda spočíva v univerzálnosti používania v anaeróbnych, ako aj pri aeróbnych aktivitách Ich využitie sa nájde najmä pri dlhšie trvajúcej činnosti vysokej intenzity, ale aj pri výkone podávanom v posilňovni. Keďže užívanie cukrov má svoje pozitívne ako aj negatívne stránky, je vhodné si o nich zozbierať dostatok informácií.

ROZDELENIE SACHARIDOV

Podľa najjednoduchšieho členenia možno sacharidy deliť na: jednoduché a zložité. Jednoduché sacharidy sa taktiež nazývajú monosacharidy. Skladajú sa z jednej stavebnej sacharidovej jednotky a v potrave sú typické svojou sladkou chuťou. Telo ich dokáže ľahko prijať, čo znamená, že sa rýchlo po prijatí dostávajú do krvného riečiska. Takto dokážu za krátky čas dodať telu veľké množstvo energie. Na druhej strane však ich nadbytočný príjem spôsobí vyplavovanie inzulínu. Jeho prítomnosť zníži hladinu cukru v krvi a následne dopomôže k premene prijatého cukru do zásob podkožného tuku. V reálnom živote sa tieto deje prejavujú ako priberanie na váhe pri nadmernej konzumácii sladkostí v súčinnosti s nedostatom pohybu.

Za základného zástupcu monosacharidov je považovaná glukóza, čiže hroznový cukor. Glukóza má v tele osobitú funkciu. Je to jediná forma cukru, ktorá prúdi v krvi a dostáva sa tak v tejto forme do celého tela. Tu sa využíva ako stály pohotový zdroj energie, alebo sa ukladá vo forme glykogénu (svalový cukor).
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Sacharidy SOŠ 2.9367 1164 slov
Sacharidy GYM 2.9379 597 slov
Sacharidy GYM 2.9627 804 slov
Sacharidy GYM 2.9861 259 slov
Sacharidy GYM 2.9898 2621 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.