referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomír
Sobota, 13. augusta 2022
Afrika
Dátum pridania: 10.06.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: KyslaKapusta
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 727
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Severná Afrika
Severná Afrika patrí vďaka napojeniu na európsky ekonomický trh medzi hospodársky vyspelé časti Afriky. Vyniká najmä bohatstvom nerastných surovín ( ropa, zemný plyn, fosfáty). Vyváža citrusy, zeleninu, olivy, datle, figy, mandle atď.
Štáty severnej Afriky sú na rôznej ekonomickej a politickej úrovni. Združili sa do Maghrebského spoločenstva, ktorého cieľom je prehlbovanie vzájomnej spolupráce členských štátov v ekonomickej, sociálnej a kultúrnej oblasti. Konečný cieľ je pridružiť a stať sa členmi Európskej únie.
Veľmi silný vplyv na obyvateľstvo má tradícia islamu. Vznikajú rôzne organizácie a hnutia, ktoré sa presadzujú vo verejnom, politickom živote.

Suezský prieplav – je to najdôležitejšia svetová námorná dopravná cesta. Prieplav je dlhý 195 km, široký 365 m, hlboký 19,5 m – 20 m zásobuje ho voda z Nílu, ktorá je v úrovni morskej hladiny. Loď ho prepláva priemerne za 15 hodín. Pod prieplavom sú 2 cestné tunely, nad ním je otočný železničný most.
Bol vybudovaný podľa projektu inžiniera Lessepsa v rokoch 1859-1869 pomocou medzinárodnej spoločnosti:
Compagnie Internationale Maritime de Suez.

Objekty cestovného ruchu – štáty severnej Afriky majú veľké príjmy z cestovného ruchu. Nachádzajú sa tu stavby z faraónskeho obdobia ( egyptské pyramídy v Údolí kráľov v Egypte), stavby z rímskeho obdobia ( Líbya – Leptis Magna, Sabratha, Tunisko – Karthágó), prímoské letoviská ( pobrežie Tuniska a Maroka), zimné lyžiarske strediská (pohorie Atlas – národný park Džurdžura v Alžírsku), obchodné (nákupné) centrá (Ceuta, Melilla – mestá pod španielskou správou na marockom pobreží).

Západná Afrika
Západnú Afriku tvoria štáty Atlantického oceána, Guinejského zálivu a západnej časti Sahelu. Patria k nej aj ostrovné štáty.
Západná Afrika má veľa nerastných surovín ( ropa, bauxit, rudy, diamanty atď.) Základom ekonomiky je poľnohospodárstvo. V priemysle prevláda ťažba surovín. Obyvateľstvo migruje za prácou hlavne v období zberu úrody. V západnej Afrike je nedostatok potravín, musí ich dovážať. Štáty Sahelu patria medzi ekonomicky chudobnejšie krajiny sveta.

Sahel – týmto názvom sú pomenované štáty, ktoré ležia v suchom pásme (Mali, Niger, Čad, Sudán, Etiópia, Somálsko).
sahel – suchá savana. Dlhotrvajúce sucho spôsobuje hladomory. V tomto pásme na púšť rozširuje smerom na juh.

Stredná Afrika
Strednú Afriku tvoria štáty Konžskej a Čadskej panvy s priľahlým atlantickým pobrežím. Severná časť oblasti patrí pod Sahel, stredná má rovníkové podnebie a južná tropické suché.
Stredná Afrika má veľké zásoby nerastného bohatstva a najväčšie hydroenergetické zdroje Afriky. V hospodárstve prevláda poľnohospodárstvo, najmä produkcia exportných plodín. V rovníkovej
oblasti sa ťaží drevo a tak sa znižuje plocha tropického dažďového lesa. Strednú Afriku ohrozujú choroby ( malária, spavá nemoc atď.)

Nerastné bohatstvo Zairu – V Zaire prevláda vyspelý ťažobný priemysel. Na jeho území sú svetové zásoby medi, uránu , kobaltu, cínu, mangánu a diamantov. Hydroenergetické zdroje zaberajú 14% svetových zásob vodnej energie.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Afrika SOŠ 2.9374 355 slov
Afrika SOŠ 2.9795 655 slov
Afrika SOŠ 2.9251 362 slov
Afrika SOŠ 2.9806 317 slov
Afrika GYM 2.9467 317 slov
Afrika SOŠ 2.9418 1216 slov
Afrika 2.9880 394 slov
Afrika GYM 2.9826 545 slov
Afrika GYM 2.9824 545 slov
Afrika 2.9710 3394 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.