referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Rozmnožovanie buniek a bunkový cyklus
Dátum pridania: 30.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rommanka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 614
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Rozmnožovanie a rast jedinca je spojený s rozmnožovaním buniek- reprodukcia - základ ontogenézy mnohobunk. organizmov. Bunkový cyklus sa skladá:
1. interfáza - obdobie, kedy s bunka nedelí, z 3 fáz
a) G1 fáza
b) S fáza - syntetická, trvá najdlhšie
c) G2 fáza
2. bunkové delenie
a) karyokinéza - delenie jadra
b) cytokinéza - delenie bunky
V S féze prebieha replikácia DNA => tvorí sa kópia materskej DNA (materská DNA sa rozpletie na 2 jednovlákna -vplyv DNA, polymeráza- a potom ku každému tomúto vláknu sa syntetizuje dcérske vlákno na základe kompementaberity báz.
Podľa typu karyokinézy rozlišujeme:
1. amitóza - priame delenie
2. mitóza - nepriame delenie
3. meióza - redukčné delenie

MITÓZA
-prebieha u väčšiny buniek, tvorí sa mitotický aparát, ktorý zabezpečuje presné rozdelenie chromozómov do dcérskych buniek; materské a dcérske b. su geneticky identické, zo 4 fáz
a) profáza- chromozómy sa špiralizujú- skracujú a hrubnú, dajú sa rozlíšiť mikrkoskopom, zaniká jadrová membrána, zaniká jadierko, z mikrofilamentov a mikrotubulov sa tvorí deliace vretienko - v živočíšnej b. deliace vretienko sa tvorí medzi centriolami, v rastl. b. medzi pólmy b.
b) metafáza - vrcholí špiralizácia chromozómov -skracujú sa, sú najlepšie pozorovateľné, sústreďujú sa do centrálnej roviny (rovina delenia). Chromozómy sa cetromerami naviažu na vlákna deliaceho vretienka. Chromozómy sa postupne rozdelia na 2 dcérske chromatídy, v mieste cetroméry zostávajú spojené.
c) anafáza - vlákna deliaceho vretienka sa zmršťujú - sťahujú smerom k pólom b., pokračuje oddeľovanie a rochádzanie dcérskych chromatíd - polovíc chromozómov- protiľahlým pólom b., spotreba energie ATP. Na každom póle b. bude rovnaký počet dcérskych chromozómov (ako bol pôvodný počet v mat. b.)-jednochromatídové => z diploidnej b. vznikajú 2 diploidné b.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Rozmnožovanie buniek a bunkový cyklus SOŠ 2.9803 446 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.