referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Voda
Dátum pridania: 14.12.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wetko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 666
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Sme doslova obkľúčení vodou. Viac než 70 % zemského povrchu zaberajú moria a oceány. Navyše 10 % pevniny - územie veľké asi ako Južná Amerika - pokrýva voda vo forme ľadu. Na Zemi však takmer nijaká nová voda nevzniká; tá, ktorá padá z oblohy v podobe dažďa, padala už miliónkrát v minulosti a spadne ešte nespočetne mnoho ráz v budúcnosti. Voda je v nekonečnom kolobehu: dažďová voda steká z pevniny do morí, mení sa na vodnú paru, vytvára oblaky, no a napokon opäť padá má v podobe dažďa. Voda má pre našu planétu a jej obyvateľov nesmierny význam. Potrebujú ju všetky rastliny a živočíchy; život na Zemi sa rodil práve v moriach. Rieky a moria tisícky rokov modelujú krajinu tým, že vymieľajú kaňony a morské útesy; ľadovce zasa vyhlbujú údolia. Ľudia potrebujú vodu v domácnostiach, továrňach i pri poľnohospodárskych prácach.

POVRCHOVÉ NAPATIE
Povrchová vrstva vody pripomína pružný povlak či blanku. Môžeme sa o tom presvedčiť, keď sledujeme
drobný hmyz, ako sa prechádza po vode - nôžkami ,,sa zabára" do povrchu vody, no nepotopí sa.
Tomuto ,povlakovému" efektu sa hovorí povrchové napätie. Spôsobuje, že voda utvára kvapky.

VODA A ŽIVOT
Všetky rastliny a živé bytosti vrátane človeka pozostávajú z prevažnej časti z vody a sú od nej úplne závislé. Voda tvorí viac ako dve tretiny ľudského tela. Musíme ju denne prijímať, aby sme nahradili jej úbytok spôsobený močením, potením a dýchaním. Nik nemôže prežiť bez vody viac ako štyri dni.

SKUPENSTVA VODY
Čistá voda je zlúčenina dvoch bežných prvkov - vodíka a kyslíka. Každú molekulu vody tvoria dva atómy vodíka a jeden atóm kyslíka; chemici to zapisujú vzorcom H2O. Voda sa zvyčajne nachádza v kvapalnom stave, no môže sa vyskytovať i v pevnom alebo plynnom skupenstve. Ak ju necháme voľne stáť, pomaly sa vyparuje a mení sa na paru, neviditeľný plyn. Keď vodu ochladíme na 0°C, zamrzne a premení sa na ľad.

SLANÁ VODA
Slaná voda vrie pri vyššej teplote a zamŕza pri nižšej teplote ako sladká voda; v zime sa preto posypávajú cesty soľou, aby sa zabránilo vytváraniu poľadovice.

VODNÁ PARA
Voda vrie pri 100°C. Pri tejto teplote sa vyparuje tak rýchlo, že vodná para utvára v kvapaline bubliny. Vodná para je neviditeľná; čo vidíme unikať z vriacej vody, sú drobnučké kvapôčky
vody, ktoré vznikajú, keď sa horúca para stretáva so studeným vzduchom

ĽAD
Voda zamŕza, keď teplota klesne na 0°C. Pri tomto
procese zväčšuje svoj objem. V zime sa niekedy roztrhnú vodovodné potrubia, pretože sa v nich mrznúca voda rozťahuje.

ÜPRAVAVODY
Voda vo vodných nádržiach sa zvyčajne nehodí na pitie. Musí najprv prejsť čistiacim zariadením, v ktorom sa z nej odstránia choroboplodné zárodky a iné škodlivé z1ožky. Často sa v nej rozpúšťa chlór, lebo zabíja baktérie a vírusy. Drobné nečistoty, ktoré klesajú na dno obrovských zásobníkov vody, sa odstraňujú filtrami zo štrku a piesku.

ROZTOKY
Čistá voda sa vyskytuje v prírode iba zriedka, pretože voda rozpúšťa iné látky a vytvára zmesi (roztoky). Napríklad morská voda je slaná, lebo je v nej rozpustených veľa minerálnych látok. Vodné roztoky sú životne dôležité; jedným z nich je krvná plazma.

TLAK VODY
Voda prúdi z vodovodu, pretože je pod tlakom, čiže odzadu ju čosi tlačí.
Tlak vytvárajú čerpadlá, ktoré piestmi alebo lopatkami, aké má lodná vrtuľa, ženú vodu dopredu. Tlak vyvoláva i samotná váha vodného stĺpca. Čím je voda hlbšia, tým väčší je tlak. Keď skočíme do bazéna a ponoríme sa na dno, cítime, ako nám tlak vody pôsobí na ušné bubienky.

VODNÁ ELEKTRÁREŇ
Ľudia využívajú vodu ako zdroj energie už viac ako 2 000 rokov. Dnes slúži voda na výrobu elektriny. Vodné elektrárne sa často budujú pri priehradách. Voda z rozľahlého jazera za priehradným múrom prúdi potrubím nadol a otáča lopatky turbín, ktoré poháňajú generátory. Pri tomto spôsobe výroby elektriny sa neznečisťuje životné prostredie ani nevyčerpávajú obmedzené zásoby nerastných surovín

ZNEČISTENIE A SUCHO
V mnohých oblastiach, napríklad vo východnej Afrike, je nedostatok dažďových zrážok a panuje v nich sucho. Nerastú tam takmer nijaké rastliny a zvieratá i ľudia zvádzajú neustály boj o prežitie. No čistá sladká voda sa ťažko získava i v tých oblastiach, kde prší veľa. Príčinou je odpad z miest a tovární, ktorý znečisťuje vodu, takže ju nemožno piť.
 
Galéria k článku [1]
Podobné referáty
Voda SOŠ 2.9053 876 slov
Voda SOŠ 2.9087 37467 slov
Voda SOŠ 2.9535 992 slov
Voda SOŠ 2.9068 510 slov
Voda SOŠ 2.9591 1479 slov
Voda GYM 2.9705 2035 slov
Voda SOŠ 2.9208 2209 slov
Voda GYM 2.9897 94 slov
Voda SOŠ 2.9615 841 slov
Voda 2.9700 442 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.