referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Drahomír
Utorok, 16. júla 2024
Vylučovacia sústava
Dátum pridania: 04.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Dada555
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 738
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Každú hodinu obličky odstraňujú až 7 litrov tekutiny z tela. Táto tekutina j filtrovaná a všetky potrebné látky sa vracajú do krvi. Zvyšná tekutina odteká z tela a odnáša množstvo odpadových produktov, ktorých sa bunky tela potrebujú zbaviť.

Všetky živé bunky tvoria odpadové látky, ktoré odnáša krv. Tieto odpady sú potenciálne jedovaté a treba ich odstrániť, vylúčiť z krvi skôr, ako by mali šancu vstavať sa do tela. Vylučovacia sústava sa skladá z obličiek, močovodov, močového mechúra a močovej rúry. Zbavujú telo dusíkatých odpadov pomocou tekutiny, nazývanej moč. Vylučovacia sústava odstraňuje z krvi aj nadbytok vody a solí, zabezpečuje tak, že jej objem a osmoticky tlak zostanú v potrebných medziach. Moč obsahuje asi 95 % vody, zvyšok tvoria rozpustené soli a látka, nazývaná močovina, obsahujúca dusík. Moč vzniká v obličkách a jeho množstvo regulujú hormóny. Ak sa krv stáva príliš koncentrovaná, hypofýza zvýši tvorbu antidiuretického hormónu. Ten zníži množstvo tvoreného moču a šetrí tak vodou. Ak je krv príliš zriedená, hladina adh klesá a zvyšuje sa tvorba moču.

Močovod: na konci obličkového kanálika je rúrka, nazývaná zberný kanálik, do ktorého vteká moč. Zberný kanálik každej obličky vedie do močovodu privádzajúceho moč do močového mechúra. Dva močovody majú svalnaté steny a posúvajú moč pomocou pristaltických pohybov. Močový mechúr je pružné vrecko na báze brušnej dutiny, zachýtava moč z oboch močovodov, ktoré do neho vyúsťujú zdola. Moč opúšťa mechúr cez močovú rúru. Normálne je močová rúra uzavretá dvoma kruhovými svalmi, zvieračmi. Počas močenia sa zvierače uvoľňujú a moč môže opustiť mechúr.

Oblička: Dve obličky sú hndé orgány fazuľovitého tvaru, ležiace blízko zadnej strany brušnej dutiny. Odstraňujú odpadové produkty, soli a vodu z krvi vo forme moču. Každá oblička je dlhá dp 12,5 cm a obsahuje vyše milióna mikroskopických filtrov, nazývaných nefróny, uložených tesne vedľa seba. Vo vonkajšej časti, v kôr obličky je do nefrónu filtrovaná tekutina z krvi. Vo vnútornej časti, v dreni obličky, je väčšina látok potrebných pre telo absorbovaná naspäť do krvi, zvyšná tekutina odteká kanálikom, nazývaným močovod do močového mechúra. Nefrón má tri hlavné časti – klbko, bowmanov váčok a obličkové kanáliky.

Bowmanov váčik zachytáva tekutinu z krvi, ako tekutina preteká cez kanálik, resorbujú sa z nej užitočné látky, napríklad glukóza spolu s 99 % pôvodného objemu vody. Keď sa tekutina dostane na koniec kanálika, obsahuje len tie látky, ktorých sa telo potrebuje zbaviť.

Klbko. Vo vnútri klbka tlačí tlak krvi tekutinu von z vlásočnic do nefrónu. Steny váčku slúžia ako filter, umožňujú prechod vody a solí z krvi, ale neprepustia krvinky a plazmatické bielkoviny. Bowmanov váčok: každé kĺbko má bowmanov váčok vo vonkajšej kôre obličky. Váčok tvorí uzavretý koniec rúrky nefrónu. Jeho stena je priepustná, takže môže zachytávať tekutinu, vytlačnú z váčku. Tekutina sa potom dostáva do obličkového kanálika. Obličkový kanálik je mikroskopická rúrka tvoriaca najväčšiu časť nefrónu, keď sa z Bowmanového váčku dostáva tekutina do kanálika obsahuje užitočné látky, napríklad glukózu, spolu so soľami a veľkým množstvom vody. Ako preteká kanálikom, vstrebáva sa všetka glukóza naspäť do krvi spolu s väčšinou vody a niektorými soľami. Každý nefrón ma jediný kanálik, ktorý je rozdelený na tri časti. Proximálnyý a distálny kanálik sú zvinuté a relatívne hrubé. Stredná časť sa volá Henleho slučka a je tenká a dlhá.
 
Podobné referáty
Vylučovacia sústava SOŠ 2.9676 738 slov
Vylučovacia sústava SOŠ 2.9902 738 slov
Vylučovacia sústava SOŠ 2.9651 1776 slov
Vylučovacia sústava GYM 2.9745 458 slov
Vyľučovacia sústava INÉ 2.9951 1772 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.