referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Pondelok, 20. mája 2024
Tráviaca sústava
Dátum pridania: 01.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: metjuu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 075
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 10m 0s
Pomalé čítanie: 15m 0s
 

Tráviaca sústava - definícia a ochorenia

Úlohou tráviacej sústavy je prijať a chemicky rozložiť živiny, zabezpečiť ich presun do krvi a odstrániť z tela nestráviteľné zložky potravy. Trávenie je základným predpokladom vstrebávania a vstrebávanie zasa podmieňuje premenu látok a uvoľňovanie energie zo živín. Aby sa splnili tieto úlohy, potrava sa pomocou tráviaceho mechanizmu musí rozdrobiť na jemnú kašu, premiešať s tráviacimi šťavami, chemicky rozložiť a posúvať až po konečník.

Tráviace ústroje človeka: príušná žľaza , podsánková žľaza , hltan , podjazyková žľaza, pažerák, pečeň , žlčník , žalúdok , podžalúdková žľaza, dvanástnik , kľučky tenkého čreva, (skutočná dĺžka 3-5 m) hrubé črevo, apendix, konečník. Pečeňová cirhóza je častá a zdĺhavá choroba, pri ktorej postupne zanikajú pečeňové bunky a súčasne sa začína bujnenie zachovaného tkaniva so zmnožením väziva. Pečeň sa pritom raz zväčší, inokedy scvrkne a zhrboľatie, ale vždy stvrdne, preto sa táto choroba označuje aj ako stvrdnutie pečene. Cirhózu môžu vyvolať viaceré príčiny:

1. osobitný podiel na jej vzniku má alkohol.
2. vírusové hepatitídy, ktoré sa na začiatku môžu prejavovať akútne žltačkou, často však prebiehajú nenápadne, bez žltačky a bez podstatných subjektívnych príznakov. Po rokoch môžu vyvolať zmeny v pečeni.
3. choroby žlčníka a žlčových ciest, najmä dlhotrvajúce zápaly a obštrukcie v žlčových cestách (tzv. biliárne cirhózy).
4. po otravách chemikáliami toxickými pre pečeň, ako je napr. trinitrotoluén, tetrachlórmetán, muchotrávka zelená, ako aj po niektorých liekoch.

Pri niektorých formách príčina cirhózy pečene nie je známa. Choroba prebieha dlho bez zjavných ťažkostí a nezriedka sa odkalí len náhodne, keď sa zistí tuhšia pečeň alebo zväčšená slezina. Liečba pečeňovej cirhózy sa zakladá najmä na diéte obsahujúcej veľa bielkovín, cukrov, čerstvej zeleniny i ovocia a obmedzujúcej tuky. Absolútne zakázaný je alkohol, silne dráždivé látky a prepálený tuk. V ťažších stavoch sa vyžaduje pokoj na posteli.

Príznaky: Slabosť, bolesť brucha, nutkanie, pocit na vracanie (nauzea), vracanie, úbytok telesnej váhy nechutenstvo únava impotencia u mužov, gynekomastia porucha menštruačného cyklu u ženy opuchy dolných končatín, ascites

Liečba: Abstinencia alkoholu, Vitamínové prípravky, vitamín K pri poruchách zrážanlivosti, železo pri anémii, adekvátne stravovanie, dostatočný prívod kalórií, chrániť pred infekciami a včasná protiinfekčná liečba, Imunosupresia (pri infekčnom pôvode), liečba komplikácií, transplantácia pečene

Komplikácie: Rakovina pečene, Portálna hypertenzia (ascites, krvácanie, pažerákové krčné žily), Hepatorenálny syndróm Infekčné, hemorágické, kardiálne komplikácie, spontánny zápal pobrušnice, poruchy acidobázy, hypoglykémia, zápal pankreasu, poškodenie mozgu, Crohnova choroba (Morbus Crohn). Jedná sa o črevné ochorenie s dlhodobým priebehom. Príčina vzniku tohto ochorenia nie je doteraz presne známa. Predpokladá sa, že samotný zápal je dôsledkom neprimeranej obrannej reakcie na niektoré zložky potravy a baktérie, ktoré sa v čreve vyskytujú. Podiel na vzniku majú s najväčšou pravdepodobnosťou aj vrodené predpoklady – až 20% z tých, ktorý na sa Crohnovu chorobu liečia majú v rodine niekoho, kto na toto ochorenie trpí.

Crohnova choroba sa začína prejavovať zvyčajne po 30 roku života. Najčastejšími príznakmi Crohnovej choroby sú: dlhodobé bolesti brucha, ktoré pripomínajú zápal slepého čreva, objavujú sa bolesti v podbrušku, nevoľnosť alebo nutkanie na zvracanie, zväčšenie lymfatických uzlín, bolestivé trhliny na konečníku, teploty, málokrvnosť, teploty. Pomalší začiatok priebehu ochorenia sa prejavuje často sa opakujúcimi hnačkami, pacient začína chudnúť a trpí zvýšenými teplotami. Crohnova choroba môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu od úst až po konečník.

Ide však predovšetkým o určité úseky hrubého a tenkého čreva, pričom najčastejšie sa vyskytuje v poslednej časti tenkého čreva (ileum) pred vyústením do hrubého čreva. Crohnova choroba sa nemusí však prejavovať len na čreve. Známe sú aj prípady, kedy sa choroba prejavila mimo tráviaceho traktu – objavujú sa komplikácie ako napríklad zápaly kĺbov, žlčníkové kamene, obličkové kamene, infekcie močových ciest. Ochorenie sa začína zápalom a tvorením drobných vriedkov na krátkych úsekoch čreva. Šírenie choroby sa prejaví tvorbou abscesov, zhrubnutím črevnej steny a fistulami s inými orgánmi. Pokiaľ sa vzniknutý zápal šíri aj mimo čreva do brušnej dutiny, je nutná operácia.

Ak sa u vás choroba prejaví, je nutné čo najskôr navštíviť lekára. Nevyhnutnou súčasťou liečby je diéta, obmedzenie konzumácie ťažkých a korenistých jedál a dostatočný príjem tekutín. Samozrejme, že je nutné obmedziť aj fajčenie.


Príčiny vzniku

Etiológia je nejasná Genetická predispozícia, dôležitý význam majú imunologické mechanizmy a zvýšená priepustnosť čriev Príznaky Bolesti brucha v príslušnej oblasti slabosť nechutenstvo zvýšená telesná teplota do 38°C. Hnačky, Mimočrevné ťažkosti Liečba Dôležité je zhodnotiť aktivitu, výskyt a štádium ochorenia podávanie liekov s protizápalovým účinkom základnými liekmi sú: sulfasalazín, kortikosteroidy a azothioprin pri komplikáciách sa podávajú antibiotiká imunomodulačná liečba na ovplyvnenie imunitných pochodov v organizme podávanie šetrnej nedráždivej stravy s obsahom vitamínov, bielkovín a cukrov a obmedzením tukov chirurgická liečba

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Encyklopédia Univerzum, Encyklopédia Človek
Podobné referáty
Tráviaca sústava SOŠ 2.9472 440 slov
Tráviaca sústava SOŠ 2.9688 825 slov
Tráviaca sústava SOŠ 2.9417 514 slov
Tráviaca sústava SOŠ 2.9653 852 slov
Tráviaca sústava GYM 2.9694 189 slov
Tráviaca sústava 2.9790 2451 slov
Tráviaca sústava GYM 2.9607 795 slov
Tráviaca sústava SOŠ 2.9686 804 slov
Tráviaca sústava 2.9773 245 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.