referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milica
Streda, 17. augusta 2022
Lieky
Dátum pridania: 31.05.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Adrianko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 510
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
LIEKY NA SPANIE

Tieto lieky sa rozdeľujú do dvoch hlavných skupín:

· liekyproti úzkosti
· barbituráty

V nízkych dávkach majú sedatívny účinok, pri vyšších dávkach navodzujú spánok. Lieky proti úzkosti sa používajú častejšie ako barbituráty, pretože majú menej vedľajších účinkov a hrozí menšie riziko vzniku závislosti organizmu.

Možné vedľajšie účinky: závraty, sucho v ústach a u starších ľudí často aj zmätenosť a nemotornosť.

Dávkovanie u detí: Malé dieťa, ktoré sa v noci často budí, môže dostať jedine ANTIHISTAMINIKÁ, ktoré navodia ospalosť. V zriedkavých prípadoch sa predpisujú starším deťom lieky proti úzkosti, u ktorých predlžujú spánok.

Lieky na spanie sú návykové, a preto sa nesmú užívať dlhodobo. Liečba sa nesmie prerušiť naraz, ale postupne. Po vynechaní prípravkov pretrváva ešte niekoľko týždňov prerušovaný spánok so živými snami. Kým trvá účinok lieku, je zakázané viesť motorové vozidlo a pracovať s nebezpečnými prístrojmi.

PROTIZÁPALOVÉ LIEKY

Sú to lieky, ktoré sa používajú na potlačenie zápalových reakcií. Zápalová reakcia, ktorá sa vyznačuje sčervenaním, zvýšenou teplotou, opuchom, bolestivosťou a zvýšeným prietokom krvi, sprevádza mnohé infekčné i neinfekčné chronické choroby, napr. reumatoidnú artritídu a dnu.

Rozlišujeme tri hlavné skupiny protizápalových liekov:

· Analgetiká (acylpyrín)
· Kortikosteroidy
· nesteroidné prípravky (indometacín, ktorý sa odporúča užívať pri artritídach a ochoreniach svalov).

Kortikosteroidy sa podávajú lokálne i celkovo. Všeobecne sa nepredpisujú pri chronických reumatických ochoreniach, len výnimočne. Možné vedľajšie účinky: vyrážky, podráždenie sliznice žalúdka, prípadne aj jej krvácanie, poruchy sluchu a dýchacie ťažkosti.

Analgetiká - sú to lieky, ktoré tlmia alebo odstraňujú bolesť, ale majú aj protizápalový účinok, prípadne môžu znižovať horúčku. Rozlišujeme tri základné skupiny analgetík:

· jednoduché analgetiká (zvyčajne obsahujú acylpyrín a paracetamol), ktoré sa používajú pri miernej bolesti
· protizápalové prípravky, ktoré sa podáva pri svalových bolestiach a zápale kĺbov (artritíde)
· narkotické analgetiká ktoré patria k opiátom a podávajú sa pri silných bolestiach, napríklad po operácii

Možné vedľajšie účinky: nevoľnosť, zápcha, závraty, riziko návyku a vznik tolerancie na liek (iba narkotické analgetiká).

Dávkovanie pre deti: Paralen v tekutej forme je najbezpečnejším prípravkom používaným pri bolestiach a horúčkach u detí. V lekárni ho možno kúpiť aj bez lekárskeho receptu. Acylpyrín sa používa skôr u dospelých. Pre deti nie je vhodný pretože podporuje vznik Reyovho syndrómu (je to síce zriedkavá, ale vážna komplikácia, pri ktorej býva zasiahnutý mozog a pečeň).
 
Podobné referáty
Lieky SOŠ 2.9685 667 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.