referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Merkúr
Dátum pridania: 10.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 1asdfg
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 430
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Merkúr je najbližšou planétou slnečnej sústavy od Slnka a najmenšou planétou Slnečnej sústavy. Bol pomenovaný podľa rímskeho posla bohov Merkúra.

Je najmenšou planétou Slnečnej sústavy, s tretinovým priemerom voči Zemi. Jeho obežná dráha je zo všetkých planét najbližšia k Slnku. Vďaka tomu je neustále bombardovaný prúdom elektricky nabitých častíc, smerujúcich vysokou rýchlosťou od Slnka. Slabá gravitácia planéty spôsobujú, že má len veľmi riedku atmosféru.

Sklon rotačnej osi k rovine obehu planéty je takmer 90°. Z toho dôvodu deň na ktorejkoľvek časti planéty trvá rovnako dlho a Merkúr nemá ročné obdobia.

Pre jeho ťažkú pozorovateľnosť dlho nebolo možné určiť dĺžku dňa na Merkúri. Do roku 1962 sa predpokladalo, že planéta má viazaný obeh okolo Slnka, takže jej deň mal byť rovnako dlhý ako rok. Až v roku 1965 sa podarilo spoľahlivo určiť dobu rotácie, a to pomocou nových výkonných rádioteleskopov, odrazom radarových signálov od povrchu Merkúra.

Zvláštnosťou Merkúru je jeho značne vysoká hustota (asi 5 400 kg/m3). Tento fakt sa vysvetľuje vysokým zastúpením železa a niklu vo vnútri planéty. Tomu nasvedčuje i magnetické pole.

Podmienky na jeho povrchu sú drsné. Neprítomnosť atmosféry je príčinou najväčších rozdielov teplôt medzi osvetlenou a neosvetlenou pologuľou v Slnečnej sústave. Rozdiely dosahujú hodnôt takmer 700 °C. Povrch sa môže cez deň v oblasti rovníka rozpáliť až na takmer 500 °C. Naopak, počas noci môže teplota klesnúť až na mínus 200 °C. Takéto obrovské rozdiely teplôt sú okrem iného spôsobené aj tým, že Merkúr takmer nemá atmosféru, ktorá by bola schopná zadržiavať teplo.

Povrch Merkúru je veľmi starý a je veľmi podobný povrchu Mesiaca. Je pokrytý obrovským množstvom kráterov, ktoré vznikli zrážkou s meteoritmi a planétkami najrôznejších veľkostí. Merkúr nemá mesiace.

Merkúr možno len veľmi ťažko pozorovať, nakoľko sa príliš nevzďaľuje od Slnka, a je teda väčšinu roka na dennej oblohe. Voľným okom vyzerá ako pomerne jasná, žltá, neblikajúca bodka strácajúca sa v žiare Slnka na svitaní, alebo za súmraku.
 
Zdroje: wikipedia
Podobné referáty
Merkúr SOŠ 2.9693 133 slov
Merkúr SOŠ 2.9416 493 slov
Merkúr SOŠ 2.9995 374 slov
Merkúr 2.9626 769 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.