referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Nedeľa, 26. mája 2024
Včela medonosná
Dátum pridania: 12.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Occka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 692
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
TRIEDA : Hmyz (Insecta)
RAD: Blanokrídlovce (Hymenoptera)

Pojmom včelstvo rozumieme spoločenstvo zahrňujúce jednu včeliu matku (samičku)- nazývnú aj kráľovnou v lete asi 40 000 – 60 000 robotníc a v období rozmnožovania niekoľko stovák až tisíc trúdov. Telo každého včelieho jedinca sa skladá z hlavy, hrude, bruška. Vonkajšia kostra je z chitínu, pokrytá chĺpkami.

Vývoj včely prebieha formou dokonalej METAMORFÓZY (premeny). Od vajíčka po dospelý hmyz prechádza viacerými štádiami. Z vajíčok sa po troch dňoch vyliahnu larvičky, larvičky rýchlo rastú zásluhou materskej kašičky, ktorou sú kŕmené, neskôr sú kŕmené nektárom a peľom. Larválne vývojové štádium matky trvá 5 dní, robotnice 6, trúda 7 dní. Po ňom včely larvu, ktorá sa z pôvodnej mesiačikovite stočenej polohy vzpriami, zaviečkujú. Štádium vzpriamenej larvy trvá pri matke a robotnici 2 dni, pri trúdovi 3 dni. Nasledujúce štádium kukly, z ktorej sa vyvinie dospelý hmyz, trvá pri matke 6 dní, pri robotnici 10 a pri trúdovi 11 dní. Pri priaznivej vývojovej teplote (35 oC) celkový vývoj robotníc trvá 21 dní, matky 16 dní a trúdov 24 dní. Nižšia teplota má za následok predĺženie času vývoja.

Kráľovná žije až 2-5 rokov, robotnice 1-9 mesiacov, no a trúdy žijú asi 60- 100 dní.
Kráľovná je dlhá 22 mm, trúdy 20 mm, robotnice 16 mm.
Kráľovná je tmavá a poznáme ju podľa dlhého bruška s mohutným žihadlom, trúdy sú dlhšie ako robotnice a žihadlo nemajú, robotnice sú tmavo pruhované.
Kráľovná šíri okolo seba zvláštnu vôňu – feromón, ktorý zabraňuje larvám robotníc vyvinúť sa na novú kráľovnú. Keď kráľovná zostarne a feromón zoslabne, začnú robotnice budovať bunky, v ktorých vychovajú niekoľko budúcich kráľovien. Ak sa kráľovná cíti stará, nakladie vajíčka, z ktorých sa neskôr vyliahne prvá malá kráľovná, ktorá pozabíja ostatné. Matka odletí z úľu a zoberie si zo sebou zástup robotníc, ktoré vybudujú nový úľ, v ktorom bude matka žiť.

UŽITOČNOSŤ VČIEL

Najväčší úžitok zo včiel je opeľovanie kvetov. Včely pri hľadaní potravy opeľujú kvety. Pri zbieraní nektáru a peľu z kvetov zostáva na chĺpkoch včiel zachytený peľ, ktorý sa pri návšteve ďalších kvetov mimovoľne prilepí na ich lepkavú bliznu. Takto nastáva opelenie.

Včelie produkty

Med: Srdce každého včelára sa rozbúcha, keď nadíde deň vytáčania medu, a keď z medometu vyteká cenný včelí med. V čelí med pomáha najmä pri liečení porúch trávenia, dýchania a krvného obehu.
Včelí jed: Včelie pichnutia majú aj priaznivé účinky. Najmä pri reumatických ochoreniach pôsobí včelí jed (apitoxín) liečivo a utišujúco.
Vosk: Včely produkujú vosk v podobe voskových šupiniek. Tento vosk produkujú prostredníctvom žliaz na spodnej strane štyroch článkov bruška. Slúži na budovanie plástov v hniezde. Získaný vosk sa vymieňa za medzistienky. Medzistenky sú tenké dosky z čistého vosku, na ktorých je vyrazený vzor robotničích buniek. Medistienku včely v úli vystavajú na plast.
Peľ: Používa sa na výrobu liekov a kozmetických prípravkov.
Propolis: Včely zbierajú živicu z pukov rozličných rastlín, ktorú miešajú s výlučkami svojich žliaz, s voskom a peľom. Propolis používajú na zatmeľovanie všetkých štrbín. Vyznačuje sa bakteriostatickými účinkami, používa sa na výrobu liečiv.
Materská kašička: Je to kŕmna kašička, ktorou včely robotnice kŕmia larvy v materských bunkách, a tak si vychovavajú matky. Využíva sa okrem farmácie aj v kozmetike pri výrobe prípravkov na ošetrovanie pleti a pestovanie krásy.
 
Podobné referáty
Včela medonosná SOŠ 2.9796 477 slov
Včela medonosná SOŠ 2.9030 367 slov
Včela medonosná GYM 2.8951 406 slov
Včela medonosná GYM 2.9270 691 slov
Včela medonosná 2.9001 384 slov
Včela medonosná GYM 2.9800 969 slov
Včela medonosná 2.9765 183 slov
Včela medonosná 2.9667 826 slov
Včela medonosná 2.9531 296 slov
Včela medonosná 2.9571 1685 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.