referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Vtáky
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mishinko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 464
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Vtáky sú jediné živočíchy, ktoré majú perie. Sú teplokrvné podobne ako cicavce. Na Zemi žije asi 9 000 druhov vtákov. Patria k nim exotické pestrofarebné papagáje, vtáky záhrad, ako červienky a drozdy, ale i morské vtáky, napríklad víchrovníky či tučniaky, a mnoho ďalších. Väčšina vtákov je dobre uspôsobená na lietanie - majú veľké silné hrudné svaly, ktoré mávajú krídlami, a ľahké kosti, prestúpené drobnými dutinkami. Aj perie je ľahké. Chráni telo a udržuje telesnú teplotu. Perá na krídlach sú usporiadané tak, že keď vták letí, vytvárajú nepriedušnú plochu. Chvostové perá udržujú vo vzduchu rovnováhu a pomáhajú kormidlovať. Niektoré vtáky však lietať nevedia. K nelietavým alebo takmer nelietavým vtákom patria pštrosy, tučniaky a vzácny novozélandský papagáj kakapo sovovitý. Vtáky nemajú zuby; funkciu zubov plní silný ľahký zobák. Mnohé vtáky, zvlášť orly a iné dravce, majú dobrý zrak a sluch, čuch je však slabý.

Perie
Vtáčí šat sa volá operenie. Niektoré vtáky, napríklad oriešky a vrabce, majú nevýrazné hnedo či sivo sfarbené perie. Iné majú perie oslnivých farieb s pestrými vzormi. Sfarbenie im pomáha rozpoznávať a vyberať si partnera na párenie v období hniezdenia a členom kŕdľa pomáha držať sa pospolu.

Kosti vtákov
Väčšina vtáčích kostí je dutá, vďaka čomu sú vtáky ľahké. Krídla ovládajú silné svaly, upevnené na hrebeň hrudnej kosti.

Vnútorná stavba tela
Hlavná časť hmotnosti vtáčieho tela pripadá na svaly a vnútorné orgány - srdce, pľúca a tráviacu sústavu. Vtáky majú hrvoľ, kde sa potrava uschováva a zmäkčuje (niektorým vtákom však hrvoľ chýba), a dva žalúdky - v žľaznatom žalúdku sa potrava rozloží tráviacimi šťavami a v svalnatom sa rozdrobí na kašu.

Zobák
Zobák tvoria čeľuste pokryté rohovinatou vrstvou. Vtákom slúži na rôzne činnosti: zbierajú a prijímajú ním potravu, čistia a uhládzajú si perie, stavajú hniezda a bránia sa pred nepriateľmi. Tvar zobáka prezrádza, akou potravou sa vták živí. Napríklad zahnutý zobák slúži na trhanie mäsa.

Hniezda a vajcia
Vtáky nerodia živé mláďatá ako cicavce. Namiesto toho znášajú vajcia s tvrdou škrupinou a potom ich zahrievajú tak, že na nich sedia. Vo vajíčku sa vyvíja zárodok, ktorý získava výživu zo žĺtka. Po niekoľkých týždňoch sa z vajíčok liahnu mláďatá. Niektoré vtáky, napríklad plameniaky, budujú na znášku vajec veľké hniezda. Iné, ako alky, nestavajú hniezda, ale vajíčka kladú na skalné rímsy.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Vtáky SOŠ 2.9953 490 slov
Vtáky 2.9749 214 slov
Vtáky 2.9446 144 slov
Vtáky SOŠ 2.9470 490 slov
Vtáky 2.9670 173 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.