referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Veronika
Sobota, 4. februára 2023
Vtáky žijúce na poliach a lúkach
Dátum pridania: 03.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Nyki
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 377
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 

Charakteristika
Na svete žije asi 9000 druhov vtákov. Je to približne dva krát viac ako cicavcov. Žijú v rôznych lokalitách, ktoré siahajú od púští až po polárne oblasti. Ako dôsledok prispôsobenia sa meniacim sa životným podmienkam, vznikli u nich určité spoločné znaky.

Spoločné znaky vtákov:
bezzubý zobák
chôdza po dvoch končatinách
schopnosť lietať
telo pokryté perím
rozmnožovanie vajciami

Lietanie
Lietanie je hlavným pohybom vtákov. Tu hrajú najdôležitejšiu úlohu letky a kormidlové perá. Letky utvárajú z krídel široké vzdušné veslá. Pri pohybe smerom dole priliehajú letky na seba tak, že utvárajú súvislú plochu, pod krídlom sa tak vzduch zhustí a nadvihne telo vtáka. Pri pohybe smerom hore vzniknú medzi letkami štrbiny a tak krídlam vzduch nekladie veľký odpor. Toto nazývame aktívne lietanie, pasívne lietanie využíva vzdušné prúdy. Lietanie vyžaduje „špeciálnu“ stavbu tela - vretenovitý tvar tela, duté ľahké ale pevné kosti, veľkú prsnú kosť.

Rozmnožovanie
Vtáky sa rozmnožujú vajciami. Vajce vo vajcovode priberá obaly – bielok, papierovú blanu a vápenitú pórovitú škrupinku, aby sa dovnútra dostal vzduch až k zárodku, ktorý sa po zahrievaní vyvinie z oplodneného vajíčka. Vajíčka majú rôzne zafarbenia – ochranné zafarbenie charakteristické pre jednotlivé druhy. Vajíčka vtáky zvyčajne znášajú do upravených hniezd, niektoré druhy priamo na zem a iné aj do cudzích hniezd. Sedí na nich samička, čo však nie je pravidlom. Mláďatká sa liahnu bez pomoci dospelých vtákov.

Perie
Najdôležitejší produkt kože je perie. Vytvára kryt a chráni telo pred stratami tepla. Je dvojakého druhu, a to páperie a krycie perie. Pre let vtákov sú najdôležitejšie dlhé perá v krídlach (letky) a v chvoste (kormidlové perie). Vonkajšiu a vrchnú stranu krídel, vrch a spodok koreňa chvosta pokrývajú krovky. Vtáky si pravidelne každý rok buď raz, alebo dvakrát perie vymieňajú.

Najdôležitejší zástupcivia sú : Bažant poľovný, jarabica poľná, sokol myšiar....

 
Podobné referáty
Vtáky žijúce na poliach a lúkach 2.9562 219 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.