referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radomír
Štvrtok, 29. februára 2024
Vtáky
Dátum pridania: 14.08.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adamsuja
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 490
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 

Fosílne zvyšky ukazujú, že vtáky sa vyvinuli z plazov. Vtáky sú rovnako ako plazy stavovce. Rozmnožujú sa vajíčkami chránenými škrupinou. Majú však niektoré niektoré vlastnosti, ktoré plazom chýbajú. Vtáky sú jediné živočíchy ktoré majú perie. Majú tiež krídla a zobák. Vtáky sú teplokrvné živočíchy, teplota ich tela sa teda nemení v závislosti od zmien teploty okolia. Preto sú vtáky stále aktívne. Vtáky sú najlepšími letcami zo všetkých živočíchov. Poznáme asi 9 000 druhov vtákov. Žijú všade, v centrách velkomiest, v tropických dažďových pralesoch i na ľadových kryhách.

Tvar tela vtákov: V priebehu času sa u vtákov vyvinulo ľahké a pevné telo aerodynamického tvaru. Rybárik obyčajný (Alcedo atthis) je asi 16 cm dlhý, no váži iba 40 gramov.Ako všetky vtáky má perie. Nohy má pokryté šupinami. Zobák je dlhý, pevný, ale ľahký. Drobné vtáky, ako rybárik, majú najvyššiu telesnú teplotu zo všetkých živočíchov. Na udržanie procesov v tele potrebujú stály zdroj potravy.

Anatómia vtáka: Vtáky nemajú zuby, a preto nemôžu potravu žuť. Namiesto toho drvia tvrdé časti potravy v osobitnej svalnatej komore žalúdka. Vtáčie pľúca sú oveľa sú oveľa zložitejšie ako u cicavcov. Pri dýchaní prúdi vzduch u vtákov najskôr do vzdušných vakov na chrbte, odtiaľ do pľúc, odtiaľ do vzdušných vakov na brušnej strane a späť. Vtáky majú 5 párov vzdušných vakov.

Kostra vtákov: Útla kostra lietajúcich vtákov môže predstavovať nanajvýš 5% hmotnosti celého tela. Hoci kosti krídel sú duté, sú vystužené. Lietajúce svaly sú pripojené na hrebeň vyrastajúci z hrudnej kosti .

Bezkrídle vtáky: Kivi južný (Apteryx australis) žije na Novom Zélande. Je jedným z vtákov ktoré stratili schopnosť lietať. Jeho krídla sú tenké a perá vlasovité. Na rozdiel od ostatných vtákov ma kivi dobrý čuch, ktorý mu pomáha pri hladaní potravy.

Starostlivosť o perie: Aby bolo perie v dobrom stave, vyžaduje stálu starostlivosť. Vtáky používajú svoj zobák ako hrebeň a odstraňujú ním aj vši a iné parazity. Väčšina vtákov sa raz alebo dva razy za rok preperuje. Aby voda kačiciam nezmáčala perie, mastia si ho tukom vylučovaným špeciálnou žľazov umiestnenou pod chvostom.

Medzi nelietajúce vtáky zaraďujeme aj tučniaky. Sú to vtáky žijúce v extrémne chladných podmienkach. Povrch ich tela tvorí velké množstvo drobných hustých pierok. Ich krídla im slúžia na pohyb vo vode a na posúvanie po šmykľavom ľade.

 
Podobné referáty
Vtáky SOŠ 2.9050 618 slov
Vtáky SOŠ 2.9953 490 slov
Vtáky 2.9749 214 slov
Vtáky 2.9446 144 slov
Vtáky 2.9670 173 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.