referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Agáta
Nedeľa, 5. februára 2023
Žaby
Dátum pridania: 09.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: simonapeliova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 688
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 

Žaby (Anura)

Žaby a blízke príbuzné ropuchy sú obojživelníky. Larvy obojživelníkov žijú trvalo vo vode a dýchajú žiabrami. Na celom svete existuje takmer 3 500 druhov. Vývojovo stoja žaby zo všetkých obojživelníkov najvyššie.
Zo zoologického hľadiska môžeme žaby rozdeliť do viacerých čeľadí, medzi ktoré patria kunkovité, ropušky chvostnaté, hrabarkovité, hrabavky bahenné, hvizdavky divné, rosnickovité, šplhavkovité, hvizdavkovité, ropuchovité, nosčkovité, skokanovité, lietavkovité, parosnickovité, africké jedovaté žaby a pipovité. Z týchto čeľadi sa najviac od ostatných odlišujú ropuchovité. Ropuchy majú zavalité telo s bradavičnatou pokožkou a príušnými jedovatými žľazami. Koža je dosť suchá, pretože ropuchy trávia vo vode len veľmi málo času. Z rovnakého dôvodu majú aj krátke zadné končatiny s veľmi málo vyvinutými plávacími blanami. Ropuchy sa častejšie pohybujú chôdzou ako skákaním a plávaním.
Iné žaby, ktoré sú viac viazané na vodu, majú hladkú a vlhku kožu, silné a dlhé zadné končatiny a dobre vyvinuté plávacie blany medzi prstami.
Žaby sú bezchvosté obojživelníky, na Zemi sa objavili pred 150 miliónmi rokov a od svojich fosílnych predkov sa značne líšia tvarom tela.


Ropuchy
Ropuchy patria do najväčšej a najviac rozšírenej skupiny obojživelníkov –žiab -ktoré žijú v najrôznejších prostrediach od bažín, močiarov po horské bystriny a potoky aj púšte. Je teda jasné, že ropuchy nemajú veľké nároky na typ prostredia.
Aj keď sú ropuchy z biologického hľadiska veľmi podobné žabám, existujú medzi nimi niektoré dôležité odlišnosti. Na rozdiel od ostatných žiab, ktoré majú obvykle vlhkú a hladkú pokožku, je pre ropuchy typická suchá bradavičnatá koža.
Ropuchy majú normálne guľaté, bacuľaté telo, a pretože neskáču toľko ako ostatné žaby, majú pomerne krátke zadné končatiny. Väčšina druhov má iba zriedkakedy blany medzi prstami na zadných končatinách, pretože trávia vo vode minimum času. Ropuchy majú guľatú tvarovú časť a veľké vypuklé oči, ktoré sú ideálne pre ich nočný životný štýl. Čeľuste ropuchy sú skoro bezzubé.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Žaby SOŠ 2.9340 614 slov
Žaby 2.9673 269 slov
Žaby 2.9411 269 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.