referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gabriel
Piatok, 24. marca 2023
Alkohol
Dátum pridania: 03.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Neferankh
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 410
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 8m 50s
Pomalé čítanie: 13m 15s
 
Čo je to alkohol
Alkohol - etanol - C2H5OH - je jednoduchá a malá molekula, ktorá vzniká kvasením cukrov. Podľa súčasných poznatkov patrí medzi psychotropné látky. Vrie pri 77°C a tuhne pri -117°C. Má plno pozoruhodných vlastností, okrem iného, že kvasinky, ktoré umožnili jeho vznik, nechá žiť asi len do koncetrácie 14% alkoholu. Vyššia koncentrácia kvasinky ničí.

Pri pití alkoholických nápojov si niektorí ľudia neuvedomujú, že neukájajú len smäd nápojom, ktorý im chuťovo vyhovuje, ale že si tým pestujú aj návyk na vätšiu alebo menšiu pravidelnú konzumáciu alkoholu. Ak chce niekto z nás uhasiť smäd, môže slobodne voliť medzi vodou, minerálkou, limonádou alebo pivom. Pretože však voľba tekutiny sa viaže na jej určitú chuť, siahne človek v takom prípade najskôr po tom, čo dlhé roky chuťovo trénoval. Taký chuťový návyk na pivo všemožne uľahčovali najrôznejšie okolnosti (cena, propagácia), zatiaľčo chuťový návyk na minerálku bol a je zťažovaný jej nedostatkom. Táto bežná situácia je nebezpečná, ak sa jedná napríklad o vodiča. Je pochopiteľné, že vodič potrebuje nahradiť úbytok vypotenej tekutiny, keď má za sebou niekoľko hodín jazdy v lete. Ak však zostane verný chuťovým návykom a nahradí stratenú tekutinu pivom, nemôže sa vyhnúť účinku alkoholu ako drogy, pretože alkohol je obsiahnutý aj v najslabšom pive.

Ľudí môžeme rozdeliť do štyroch skupín podľa ich vzťahu k alkoholu:
1.abstinenti
2.konzumenti
3.pijani
4.osoby závislé na alkohole

Štádia opilosti
Pre rýchly odhad hladiny alkoholu v krvi zhruba platí, že u muža priemernej hmotnosti sú po vypití jedného pollitra desaťstupňového piva asi 0,3°/oo alkoholu v krvi. Po vypití pollitra dvanásťstupňového piva alebo 0,5dl liehoviny alebo 2dl vína asi 0,4°/oo alkoholu v krvi. Dávky alkoholu, pri ktorých nieje prekročená koncentrácia 0,6 - 0,8°/oo alkoholu v krvi, vyvolávajú v psychike človeka vätšinou žiadúce, prijemné účinky, nakoľko dávky zpôsobujúce koncentráciu alkoholu nad 0,8°/oo zpravidla spôsobujú pravý opak, tj. účinky nežiadúce. Tam, kde ide o vysoké nároky na rovnováhu a koordináciu, napr. u letcov, môže sa porucha rovnováhy a koordinácie okohybných svalov prejaviť už pri malých dávkách alkoholu (po 0,3l desaťstupňového piva). Čím zložitejší je výkon, tým nižšia je hranica pre toxický účinok alkoholu. Pri požití alkoholu je spomalená schopnosť učenia. Napr. v počítaní je skôr ovplyvnená presnosť ako rýchlosť.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Alkohol SOŠ 2.9402 667 slov
Alkohol 2.9725 529 slov
Alkohol GYM 2.9257 885 slov
Alkohol 2.9671 1683 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.