referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Mydlo
Dátum pridania: 30.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lion
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 494
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Ako sa vyrába mydlo ?
Mydlo sa vyrába najmä z rastlinných olejov a tukov, ale využíva sa aj odpadový tuk zvierat.Tento tuk sa potom dlho varí (niekoľko hodín) v kotle s hydroxidom. Zvyčajne s hydroxidom sodným (NaOH) alebo draselným (KOH). Tuky sú vlastne prírodné estery, ktoré sa vodou štiepia na mastné kyseliny a glycerol. Proces sa nazýva hydrolýza esterov. Dávnejší názov je tiež zmydelňovanie.
Mastné kyseliny tvoria s hydroxidmi draselné alebo sodné soli – mydlá. Pri zlučovaní s NaOH sa tvorí tuhé jadro a pri zlučovaní KOH mazľavé mydlo.

C17H33COOH + KOH –––– C17H33COOK + H2O
olejan draselný (mazlavé mydlo)

C17H35COOH + NaOH ––––– C17H35COONa + H2O
stearan sodný (jadrové mydlo)

Tým sme zistili, že mydlá sú soli vyšších mastných kyselín s alkalickými kovmi.

Je mydlo tenzid ?
Áno. Znamená to, že znižuje povrchové napätie na rozhraní dvoch látok. To je dôležitý predpoklad na odstránenie nečistôt.

Ako pôsobí mydlo vo vode ?
Mydlo vo vode reaguje zásadito. To znamená, že v roztoku mydlovej vody sa nachádzajú anión hydoxidu.

C17H35COO- + H2O ––––– C17H35COOH + H2O

Prečo mydlo nepení vždy rovnko?
Príčina nie je v mydle. Je v použitej vode. V mäkkej vode sa tvorí bohatšia pena ako v tvrdej vode. Znamená to, že anióny mydla reagujú s iónmi vápnika a horčíka prítomnými vo vode. Tým sa tvorí biela vločkovytá zrazenina tzv. vápenného mydla. Čím je voda tvrdšia, tým je väčšia spotreba mydla. Na pôsobenie mydla, môžu pôsobiť aj soli, ktoré sa nachádzajú napríklad vo veľmi prepotenej bielizni, ale aj kyseliny, ktoré obsahuje pot. V prítomnosti kyselín reagujú anióny mydla s oxoniovým katiónom H3O+. Vznikajú mastné kyseliny, ktoré sa vo vode vylučujú ako biele vločky.

C17H35COO- + H3O+ –––– C17H35COOH + H2O

Roztok mydla je citlivý na prítomnosť solí kyselín. Vodný roztok mydla reaguje zásadito.

Ako odstraňuje mydlo mastnotu ?
Laicky povedané: Mydlo obalí špinu a tým preruší kontakt špiny s látkou. Odborne povedané: Záporne nabitá „časť“ aniónu mydla - hydrofilná skupina –COO- sa vtláča medzi molekuly vody. Hydrofóbny alkylový reťazec preniká cez rozhranie a vyčnieva z vody. Anióny mydla sa zhromažďujú na rozhrní medzi hydrofilnou a hydrofóbnou látkou. Vznikom peny sa zväčšuje rozhranie medzi vodou a vzduchom. Vznik peny názornedokazuje povrchovú aktivitu aniónov mydla.
Anióny mydla pozostávajú z hydrofilnej skupiny – COO- a hydrofóbneho alkylového zvyšku. Anióny mydla sú povrchovo aktívne.
Po úplnom obsadení povrchu vody sú anióny mydla vťahované do vody, kde vytvárajú súbory v tvare gúľ. Tento tvar umožňuje smerovanie hydrofilných skupín –COO- do vody. Vlastný prací účinok mydlového roztoku spočíva v povrchovej aktivite aniónov mydla. Anióny mydla sa zhromažďujú na rozhraní medzi hydrofilnou a hydrofóbnou látkou, preto sú mimoriadne účinné pri odstraňovaní mastných nečistôt z vláken. Na mastnom povrchu, aj na vláknach, sa anióny mydla zusporiadajú tak, že hydrofilná „časť“ smeruje do vody, zatiaľ čo hydrofóbny alkylový zvyšok sa zachytí na vláknach. Zníži sa povrchové napätie a vlákno sa zmáča. Povrch vlákna, aj mastný povrch, získa pomocou aniónov mydla záporný náboj. Vzájomné odpudzovanie umožňuje odstránenie nečistoty.
 
Podobné referáty
Mydlo SOŠ 2.9863 624 slov
Mydlo SOŠ 2.9748 575 slov
Mydlo 2.9740 2709 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.