referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Streda, 29. novembra 2023
Meď
Dátum pridania: 07.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rommanka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 754
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Vedci sa domnievajú, že vedecký názov medi – cuprum pochádza od z ostrova Cyprus, kde sa nachádzali medené bane starých Rimanov.
V prírode sa vyskytuje jednak v čistom stave vo forme jednotlivých kryštálov a veľkých kusov. Najväčší kus čistej medi, ktorý doteraz našli, váži 420 ton. Častejšie sa meď vyskytuje v rudách: v chalkopyrite CuFeS2, v sirníkoch chalkozíne a kovelíne, ale aj v oxide meďnom – kuprite Cu2S a v zásaditých uhličitanoch – modrom azurite a zelenom malachite.

Meď je v čistom stave kujný kov červenoružovej farby s bodom topenia 1083 °C. Má veľkú mernú váhu a výborne vedie teplo a elektrinu.
Vyrábajú sa z nej panvice, varné kotly, chladiče a drobné chladiče. Najviac medi sa spotrebuje v elektrotechnike na elektrické drôty, antény, na vinutie cievok elektromotorov a pri stavbe transformátorov. Veľkým spotrebiteľom medi je aj zbrojársky priemysel. V polygrafickom priemysle sa medené platne používajú na pokrytie vplyvom vzdušného oxidu uhličitého zelenou medenkou, čo je v podstate zásaditý uhličitan meďnatý. Roztokom síranu meďnatého CuSO4 . 5 H2O, čiže modrej skalice, ktorá kryštalizuje vo veľkých trojklonných kryštáloch, sa postrekom ničia plesne a rozliční rastlinní a živočíšni škodcovia viniča hroznorodého.
Meď je kov početných zliatin. Najrozšírenejšia zliatina medi so zinkom sú mosadze, od zlatožltých až po meďovočervené odtiene, podľa množstva medi. Sú ľahšie taviteľné a pevnejšie ako ostatné zliatiny.

Obyčajná mosadz alebo „žltá meď“ obsahuje 60 – 80 % Cu a 20 – 40 % Sn. Používa sa pri výrobe rôznych technických a hospodárskych výrobkov. Vyrábajú sa z nej objímky na žiarovky, kľučky, kovania, závažia a mažiare. Zliatina s cínom sa nazýva bronz, ktorý je tvrdší ako meď, je ľahšie taviteľný, stály na vzduchu, ľahko sa leští a odlieva do foriem. Používa sa na výrobu ložísk, ozubených kolies, zvonov, gongov, sôch a mincí. Zloženie niektorých bronzov: 90 % Cu a 10 % Sn je delovina. Donedávna sa používala na odlievanie delostreleckých hlavní. Zliatina, ktorá obsahuje 77 – 80 % Cu, 20 – 23 % Sn a 1 – 4 % Pb, pod názvom zvonovina sa používa na dolievanie zvonov. Umelecký bronz obsahuje 80 – 90 % Cu, 5 – 8 % Sn a 1 – 3 % Pb.

Okrem toho sú zliatiny známe ako peňažné bronzy a majú v rôznych krajinách rôzne zloženie. Vysoké majstrovstvo v odlievaní z bronzu dosiahli Japonci. Svedčí o tom aj gigantická socha Budhu v chráme Todaj-dri, uliata roku 749 a vážiaca 400 ton. 30 rokov p. n. l. Aristoteles napísal: „V Indii ťažia meď, ktorá sa od zlata odlišuje len chuťou.“ Aristoteles sa, prirodzene, mýlil, no voda zo zlatej nádoby naozaj nemá žiadnu chuť. Niektoré zliatiny medi sa svojím vzhľadom takmer nelíšia od zlata, napríklad tompak. Tekutina v nádobe z takejto zliatiny má však kovovú chuť. Nové striebro (alpaka) je zliatina 60 % Cu, 20 % Ni a 20 % Zn. Je vhodná na výrobu príborov, hudobných nástrojov a na výrobu rysovadiel. Ďalšími zliatinami sú napríklad manganín, delta-kov, „listové zlato“, konstantan a iné.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Meď SOŠ 3.0004 297 slov
Med SOŠ 2.9729 3555 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.