referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľuboslava
Nedeľa, 20. septembra 2020
Fluór
Dátum pridania: 21.10.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: nicole
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 511
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Patrí medzi plynné prvky a v prírode sa vyskytuje vo forme zlúčenín. Objavil ho v roku 1771 C. W. Scheele. Ako plyn ho získal až v roku 1886 H. Moissan elektrolýzou fluoridu draselného a kyseliny fluorovodíkovej. Názov dostal podľa fluoritu CaF2 , ktorý je najrozšírenejším nerastom obsahujúcim F. Fluór je žltozelený plyn , najreaktívnejší zo všetkých plynov. S vodíkom sa zlučuje na fluorovodík HF , ktorého vodný roztok kyselina fluorovodíková sa uskladňuje v bakelitových alebo v gutaperčových nádobách , pretože leptá sklo .Vyleptávajú sa ňou ozdoby , monogramy na pohároch a tabuliach. Používa sa na matnenie skla. Pretože sa zistilo , že fluór sa v organizme najlepšie absorbuje z vody , takmer 60 miliónov obyvateľov Európy pije fluoridovanú vodu. Medzi nich sa zaradili aj obyvatelia niektorých lokalít SR. Svetová zdravotnícka organizácia schválila fluoridáciu verejných zdrojov pitnej vody v roku 1969. Na Slovensku sa výraznejšie uplatnila metóda podávania fluoridov do organizmu detí predškolského a školského veku prostredníctvom tabliet. Jedna tableta obsahuje 0,55 mg fluoridu sodného NaF. Výskyt :

Ľudský organizmus obsahuje priemerne 2,6 g fluóru , ktorý stimuluje aktivitu kostnej fosfatázy , čím sa vysvetľuje jeho účasť na tvorbe kostí. Dostatočný príjem F chráni organizmus pred výskytom osteoporózie , čo je porucha štruktúry kostí , ktorá sa vyskytuje u starších ľudí , najmä žien po klimaktériu. Ku chronickej otrave dochádza vplyvom dlhodobého pôsobenia na organizmus. Profesionálna chronická otrava tzv. fluoróza , vzniká inhalovaním prachu obsahujúceho F. Je to ochorenie kostí , ktoré strácajú svoju štruktúru , zužujú sa dreňové dutiny. Prejavuje sa bolesťami , pocitom stuhnutosti chrbtice , malou pohiblivosťou chrbtice a kĺbov. Fluoróza môže mať aj neprofesionálny charakter , napr. zvýšenou koncentráciou fluoridov v pitnej vode. Použitie :

Starí hutníci ho používali na zníženie teploty pri roztavovaní rúd , a pretože latinsky fluo znamená tečiem , nazvali ho „ fluorit “. Vyskytuje sa v neraste kryolite Na3AlF6. Jeho ložiská sú v Grónsku a v Rusku. Nachádza sa aj v apatitoch a zubnej sklovine. Biologicky F je veľmi zaujímavý. Organizmus ho príjma vo vode a v mäse morských rýb ( makrela ). Pretože sa zistilo , voda , ktorá neobsahuje F je príčinou zubných kazov , pitnej vody sa niekde fluórujú a odporúčajú sa zubné pasty s obsahom F. Vo väčšom množstve však F zapríčiňuje poruchu zubnej skloviny a černenie zubov.

V kostiach a zuboch sa nachádza asi 0,02 % F. V okolí tovární na výrobu Al , kde sa pri tavení bauxitu používa umelý kryolit , sú pastviny zamorené fluórovým prachom a dobytok trpí zhubnou chorobou „ fluorózou “ , ktorá sa prejavuje nepohyblivosťou rebier a stavcov. Okrem fluoridovaných zubných pást sa využívajú metódy pečatenia jamôk a fisúr org. polymérmi. Fluorid sodný NaF je výborný prostriedok na hubenie hmyzu , najmä švábov , a na zamedzenie mliečneho kvasenia v liehovarníctve. V posledných rokoch má F významnú funkciu pri výrobe plastických látok , napr. teflonu vhodného na el. izoláciu , lebo odoláva vysokým teplotám ; nevysychajúcich mastív nazývaných „ večné oleje “ , ktoré netreba vymieňať ; ďalej na výrobu množstva insekticídov a fungicídov na ničenie škodcov poľnohosp. kultúr. V domácej chladničke sa používa na ochladzovanie vnútorného priestoru zlúčenín difluórdichlórmetán , tzv. freón. Najnovšie kvap. zlúčeniny F sú fluorovodíky , ktoré sa natierajú namiesto tukov formy na chlieb , makaróny a iné cestoviny. F toxicky účinkuje aj na rastliny. Ako indikátory koncentrácie F v životnom prostredí používame z rastlín gladioly ( nerastú ) , alebo marhule ( zle rastú ) .
 
Podobné referáty
Fluór SOŠ 3.0143 686 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.