referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viola
Sobota, 18. mája 2024
Alkaloidy
Dátum pridania: 15.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Očka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 725
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 8m 10s
Pomalé čítanie: 12m 15s
 

Alkaloidy sú dusíkaté látky rastlinného pôvodu (produkty z rozkladania bielkovín v rastlinných organizmoch). Dusík je spravidla viazaný v kruhu, takže ich možno zaradiť medzi deriváty heterocyklických zlúčenín. Majú zložitú štruktúru a viaceré z nich možno považovať za deriváty aminokyselín. Z chemického hľadiska sa vyznačujú zásaditosťou (prítomnosť dusíka v molekule). Reagujú s niektorými karboxylovými kyselinami ( kyselina jablčná, citrónová, oxálová, jantárová a pod.). Vytvárajú soli, ktoré sú vo vode dobre rozpustné. Vďaka silnému fyziologickému účinku na vyššie živočíchy sa v medicínskej praxi alkaloidy používajú vo forme drog a preparátov z nich alebo aj čisté vo forme soli. V súčasnosti je dokázané, že prírodnú kombináciu alkaloidov s ich pridružujúcimi rastlinnými látkami prijíma ľudský organizmus lepšie a ich pôsobenie je fyziologickejšie a účinnejšie. Pridružujúce látky sú bielkoviny, saponíny, enzýmy, farbivá a iné, ktoré spoločne pôsobia na absorpciu. Rozdelenie alkaloidov podľa základného heterocyklu

1.alkaloidy s cyklom pyridínunikotín, konín, piperín
2.alkaloidy s cyklom tropánuatropín, kokaín
3.alkaloidy s cyklom chinolínu alebo izochinolínu-narkotické látky (opiáty) = morfín, heroín, kodeín chinín, papaverín
4.alkaloidy s cyklom indolu-halucinogény = dietylamid kyseliny lysergovej (LSD), lysergid; DMT
5.alkaloidy s cyklom purínukofeín, teobromín, teofilín Nikotín.

Nikotín je alkaloid pyridin-N-metylpyrrolidin obsiahnutý v tabaku (Nicotiana tabacum). V rastlinách sa nachádza v koncentrácii až 8% a je v nich viazaný na kyselinu jablčnú, alebo kyselinu citrónovú. Prihorení sa prenáša v dyme, pričom k jeho vstrebávaniu dochádza hlavne v sliznici dýchacieho a tráviaceho traktu. Prechádza aj do materského mlieka, cez placentu a pod. Je to mitotický jed, postihujúci bunkové jadro, zvyšuje dráždivosť CNS a v určitých dávkach ho paralyzuje. U 80% zdravých ľudí spôsobuje periférnu vazokonstrikciu (periférny krvný obeh klesá až o 1/5 až 1/3)- maximum je 10 min. po vyfajčení cigarety, účinok odznie po 30minútach. Dávka 60mg nikotínu je smrteľná do 10 minút. Z cigarety sa vstrebe asi 1-2 mg, z cigary asi 10mg nikotínu. Tabakový dym obsahuje okrem nikotínu až 4000 zlúčenín. Medzi iným aj pyridínové zásady, DDT, arzén, formaldehyd, kyanovodík, amoniak, oxid uhoľnatý, metán, sirovodík, rôzne kyseliny (jantárovú, mliečnu)atď. Nikotín pôsobí hlavne sprostredkovane, stimuláciou sympatika rôznymi spôsobmi :

•aktiváciou periférnych chemoreceptorov
•priamym pôsobením na mozgový kmeň
•priamym pôsobením na miechu
•aktiváciou intrapulmonálnych chemoreceptorov

Piperín

Je v čiernom korení (5 až 9 %). Vyvoláva pocit popálenia a všeobecne nie je jedovatý.

Atropín

Atropín je prudko toxická látka. Ochromuje hladké svalstvo, čo savyužíva v medicíne, napr. v očnom lekárstve na rozšírenie zreničiek a v internej medicíne pri kŕčoch tráviaceho traktu. Smrteľná dávka pre človeka je 0,1 g. Vyrába sa z ľuľkovca zlomocného (atropa belladonna).

Kokaín

Kokaín (koks, cukor ) sa nachádza v kokových listoch juhoamerickej koky. Vyskytujú sa v listoch v množstve 1 až 2%. Paralyzuje zakončenie nervov, preto sa používa ako miestne anestetikum. Pôsobí na centrálny nervový systém a zapríčiňuje stav opojenia. Pri opakovanom používaní hrozí návyk. Patrí medzi ťažké narkotiká (kokainizmus). V dôsledku toho bol v medicíne vytlačený a nahradený syntetickými anestetikami akoprokaín, novokaín, ktoré nemajú omamné účinky. Do roku 1903 sa v minimálnych množstvách pridával do známeho nápoja Coca-Cola, neskôr bol nahradený kofeínom.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Alkaloidy SOŠ 2.9340 4934 slov
Alkaloidy GYM 2.9585 999 slov
Alkaloidy GYM 2.9614 1421 slov
alkaloidy GYM 2.9883 3588 slov
Alkaloidy SOŠ 2.9889 1000 slov
Alkaloidy GYM 2.9987 757 slov
Alkaloidy GYM 2.9938 3075 slov
Alkaloidy GYM 2.9624 1726 slov
Alkaloidy 2.9643 965 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.