referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Alkaloidy
Dátum pridania: 10.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucica6
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 067
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Táto jedovatá bylina sa používa vo farmaceutických, homeopatických a rastlinných prípravkoch na úpravu mnohých stavov od artritídy až po krče. V prípade nesprávneho použitia je táto rastlina nebezpečná.
Legenda hovorí, že čert dohliada na rastúcu bylinu, ktorá obsahuje jeden z najviac medicínsky používaných jedov. Duncan I., škótsky kráľ, primäl Mackbethových vojakov omámiť celú armádu darovaným likérom ochuteným ľuľkovcom, takže ich mohli povraždit v komatóznom spánku. Latinsky názov ľuľkovca belladonna je odvodený od niekdajšieho zvyku talianskych žien,
ktoré používali tuto rastlinu na rozšírenie zreníc, aby sa stali okúzľujúcimi.

·Používané časti: Cela bylina, sušený koreň.
·Obsahové latky: Alkaloidy vrátané hyoscyaminu, hyoscinu a
atropínu; flavonoidy.
·Účinky: Narkotikum; sedatívum; rozširuje zrenice; uvoľňuje
svalové napätie a kŕče.
·Prípravky: Zapar, tinktúra, krém, naplašte, homeopaticke lieky,
farmaceutické prípravky.
·UPOZORNENIE! Predávkovanie je nebezpečné a môže byt smrteľné.

KOKAINOVNIK OBYČAJNÝ
Listy kokainovnika, ktoré Peruánci stáročia žuvali ako stimulans, sa v klasickej medicíne pokladajú za zdroj kokaínu. Tato droga sa v súčasnossti používa najmä ako lokáln anestetikum. Peruánski Indiáni žuvali listy koly na zmiernenie hladu a únavy a pravé tento zvyk viedol k myšlienky originálneho receptu Coca - Coly, založeného na výťažkoch z koly. V roku 1902 však bolo použitie rastliny v nápoji zakázané pre jeho nebezpečné vedľajšie účinky. Prvé záznamy o použití koky pochádzajú z roku 500 n.l., ale až v roku 1860 bola prvýkrát extrahovaná droga kokaín.
Je to kríkovitý strom s hrubými oválnymi listami, kvitne v lete a tvorí malé guľaté bobule podobne plodom kávovníka.

·Používané časti: Listy
·Obsahové časti: Tropanove alkaloidy vrátané kokaínu a cinamyl. Kokaínu; glykozidy; kyselina kokanova; silica obsahujúca metyl salicylat; flavonoidy.
·Účinky: Stimulans centrálnej nervovej sústavy; lokálneanestetikum.
·Medicínske použitie: Jej medicínske použitie je ako lokálne anestetikum pri mensich chirurgických zákrokoch. Príležitostné sa zmes morfinu a kokaínu ( Bronptonov koktail)predpisuje nevyliečiteľné chorým pacientom na zmiernenie bolesti a utrpenia.
·Prípravky: List, tinktúra, farmaceutické prípravky.
·UPOZORNENIE! Zakázaná droga vo väčšine krajín; vlastnenie je protizákonné.

2.S cyklom indolu (námelové alkloidy)
ŘLSD
LSD-25: Dietylamid kyseliny lysergove - C11H15NO2
Najznámejší derivát kyseliny lysergovej, z ktorého v roku 1938 chemik A. Hofmann, syntetizoval LSD-25. Na prvý pohľad sa javil ako bez akehokolvek účinku. Až po 5 rokoch sa vrátil A.H. k svojmu 25 derivátu LSD. Vtedy zistil účinok LSD-25. Spôsobila mu veľmi príjemný stav, kde sa vrátil do spomienok z detstva. Zapísal aj svoje vnem z pobytu v prírode, ktoré boli veľmi jasne a otvorene voči všetkému živému. LSD-25 sa začalo vyrábať firmou Sandozna psychiatrické účely. V 60. rokoch sa rozmohlo jeho zneužívanie a výroba bola zastavená. LSD-25 sa rozkladá pri teple a svetle preto sa musí skladovať na suchom, tmavom a chladnom mieste. Jeho najviac zaujímavou
vlastnosťou je to, že na rozdiel od všetkých ostatných drog naň nevzniká žiadna fyzička ani psychická závislosť, zaťaženie organov je minimálne a účinná dávka je neuveriteľné nízka
(25-100mg).

Marihuana
Marihuana ma veľmi dlhu históriu. Jej užívanie je oddávna rozšírená po celom svete. Často je spojená s meditáciami a fajčením pri obradoch či významných udalostiach. Pričom je však známe že vo väčšine sveta bolo konope známe predovšetkým ako surovina na výrobu vláken a odevov. Fajčenie marihuany je najčastejší spôsob užívania. Fajčí sa cez normálnu alebo cez vodnú fajku. Známe sú však tiež jedlá a nápoje robené z marihuany. THC vytvára Marihuana po konzumácii ostáva dlho v tele, ale skôr ako THC sú to 11-OH-THC a 11-nor, ktoré sa viažu na tukové tkanivá.
·Obsahuje v 1g: 5 až 10 mg THC (delta-9-tetrahydrocannabinolu), 11-hydroxy-tetrahydrocannabinol (11-OH-THC) a 11-nor-9-carboxy-delta-9-tetrahydrocannabinol (11-nor)
·Účinky: stavy eufórie, dobrej nálady a smiechu, ktorý môže hraničiť s nezadržateľnými záchvatmi, pričom spôsobuje ľahké halucinácie. Väčšinou pôsobí tlmivo.

Hašiš

Hašiš je buď peľ z kvetu marihuany, alebo vyvarená živica rastliny, ktorá sa nechá vykryštalizovať. Obsahuje najviac THC z celej rastliny. Stav ktorý navodzuje sa môže priblížiť k stavu z LSD-25. Hašiš potencuje hypnotika, sedatíva, ale i budivé amíny.

Mak siaty - obsahuje ópium, tebain, papaverin, narkotin. Ópium sa skladá z morfinu a kodeínu. Má dávnu hystoriu. Už Purkyne zistil sám na sebe účinnosť ópia, uľavilo mu totiž pri intoxikácii vina. V Číne sa používalo na spestrenie stereotypnej mechanickej prace.
·Zdroj: sušená šťava z nezrelých makovíc
Morfín: HO.C17H17ON.OH
o Účinky: vyvoláva vyrovnanú, kľudnú eufóriu. Nastáva ľahostajnosť ku starostiam, stúpa sebavedomie a myšlienky sa zrýchlia (neruší mozgové funkcie). Tlmí vnímanie bolesti, tlmí dráždivosť dýchacieho centra.
oVo vysokých dávkach pôsobí hypnoticky a dýchacie centrum ochrnie.
oAcetylovanim sa z morfinovej bazy získava asi najzamejsia tvrdá droga heroín.
Vzorec - diacetylmorfin - C17H17NO(C2H3O2)
Kodeín: pôsobí proti kašľu. Vyrábajú sa z neho rôzne analgetiká.

Tabak Virginsky: je rastlina obsahujúca v celej rastline nikotín s výnimkou zrelých semien. V minulosti nebol veľmi rozšírený. Sú známe iba užívania rôznych vonných listov napr. v Číne.
Užívanie tabaku poznáme najmä od rôznych indiánskych kmeňov. Nikotín je silný jed ohrozujúci najmä deti, pre ich veľkú citlivosť na tento jed. U 80% zdravých ľudí po vyfajčení jedinej
cigarety klesá periférny krvný objem o patinu až o tretinu. Je nutné pripomenúť, že fajčenie okrem rakoviny pľúc spôsobuje mnoho ďalších ochorení (infarkt myokard, žalúdočné kŕče, a
i). V tabaku je ešte veľa ďalších alkaloidov príbuzných nikotínu, okrem iného aj isonikotin. Chemicky je nikotín pyridin-N-metylpyrrolidin, tekutý alkaloid. V tabaku je viazaný na
kyselinu jablčnú alebo citrónovú. Spôsobuje len určitú formu vegetatívnej eufórie.

Kávovník, kakaovník, čaj, kola - tieto rastliny obsahujú známe energické latky kofeín, čí teín.
ŘKofeín- 1,3,7-trimethylxantin obsahuje najmä káva a čaje čierny a zelený.
V káve kofeín pôsobí po niekoľkých minútach, v čaji pomalšie (40 minút), je totiž tlmený inými alkaloidmi a celková povaha pôsobenia je odlišná. Káva tiež obsahuje karcinogénne latky, ako všetko pražené. Je nesporné, že čaj je zdravší. Kofeín je mitotický jed, vo väčších dávkach je krčový. Zvyšuje obsah mastných kyselín v obehovom systéme, bol preto roky používaný športovcami. Pre nezvyknutého ma len čiastočný účinok. Vo vyšších koncentráciách sa vstrebáva rýchlejšie. Kofeín je v tele najprv demetylovany na dimetylxantin, potom na monometylxantin, ktorý sa ďalej štiepi na močovinu a tak sa vylučuje. Opúšťa telo asi 5 - 6 hodín po požití. Placentou prechádza ľahko k plodu, nemá naň však podstatnejsi vplyv, ak ho nepožila matka vo vacsom množstve. Užívanie látok obsahujúcich kofeín je oddávna rozšírené po celom svete. V Afrike žuvajú kolové orechy, v Južnej Amerike sa pije mate. Indiáni pripravujú napoj z guarany. V Ázii a od dôb Marca Póla aj v Európe a inde sa pije čaj. Pitie kávy a čaju je dodnes rozšírené po celom svete.

Čaj obsahuje i dve ďalšie látky s podobným účinkom: theofylin(1,3-dimetylxantin, viacej toxicky, menej stimulačný, objavujú sa však len stopové množstvá) a
theobromin (3,7-dimetylxantin, hojne
sa vyskytuje v rastline Theobroma cacao, ma podobne, ale slabšie účinky ako kofeín).
 
Podobné referáty
Alkaloidy SOŠ 2.9340 4934 slov
Alkaloidy GYM 2.9585 999 slov
Alkaloidy GYM 2.9803 1725 slov
alkaloidy GYM 2.9883 3588 slov
Alkaloidy SOŠ 2.9889 1000 slov
Alkaloidy GYM 2.9987 757 slov
Alkaloidy GYM 2.9938 3075 slov
Alkaloidy GYM 2.9624 1726 slov
Alkaloidy 2.9643 965 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.