referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Chemické prvky v ľudskom tele a ich význam
Dátum pridania: 30.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kiara
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 891
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Koloidné minerálne komplexy obsiahnuté v rastlinách pomáhajú telu udržať perfektnú bioelektrickú rovnováhu. Tá tvorí základ pre dobré zdravie a dlhý život. Spomínané mikroskopické koloidné komplexy telo ľahko využíva. Koloidné minerály tiež zvyšujú využiteľnosť vitamínov a ostatných látok potrebných pre výživu človeka. Práve pre svoju vysokú využiteľnosť stačí, aby boli tieto koloidné formy minerálov obsiahnuté v prípravku v malých množstvách.Enzýmy sa v tele produkujú výlučne za prítomnosti koloidných stopových minerálov. Koloidné minerály a stopové prvky sú buď základnou časťou každého enzýmu, alebo na seba navzájom pôsobia. Koloidné minerály takisto napomáhajú regulovať hormonálnu činnosť endokrinného systému tela a hrajú dôležitú úlohu pri syntéze DNA.Hliník: má pozitívny vplyv pri Alzheimerovej chorobe. Naopak, existuje podozrenie, že jeho metalická forma spôsobuje starnutie mozgu. V tele sa nachadza 1.46%Vápnik: je dôležitý pre stavbu silných kostí a svalov. Odstraňuje svalové kŕče. Pomáha regulovať činnosť srdca a prenos nervových impulzov.

V tele sa nachadza 1,7%Horčík: je životne dôležitý pre činnosť enzýmov, udržiavanie elektrického potenciálu medzi nervami a svalovými membránami. Vyrovnáva pH a pomáha asimilácii vápnika a draslíka. Je kľúčovým minerálom pre činnosť srdca a karbohydrátový a minerálový metabolizmus. V tele sa nachadza 0,04%Chróm a vanád: ich nedostatok sa prejaví ako neuhasiteľná chuť na sladké, pretože máte nízky obdah cukru v krvi. Ak trvá tento stav dlho, môže sa neskôr zmeniť na cukrovku. Chróm je nevyhnutný pri využití krvného cukru (glukózy) na tvorbu energie. V tele sa nachadza 1,46%Vanád: je základným materiálom ovplyvňujúcim tukový metabolizmus. Významne sa podieľa na ochrane tela pred ochoreniami srdca a rakovinou. Pomáha prestavať pankreatické tkanivá poškodené nedostatkom chrómu a vanádu. V tele sa nachadza 1,46%Meď: nedostatok spôsobuje zníženú elasticitu pokožky a tkanív, vrásky, šedivenie, anémiu, degeneráciu nervov, kostrové, reprodukčné a ďalšie defekty, zoslabenie ciev, kŕčové žily. Vplyv na elasticitu tkanív sa už niekoľkonásobne laboratórne dokázal. Do tela sa denne dostava priblizne 1 az 2 mg.Cín: nedostatok sa prejavuje zhoršením sluchu a u mužov padaním vlasov (pokiaľ nejde o genetickú záležitosť). Je dôležitý pre mnoho bioelektrických funkcií, rast vlasov, zlepšuje činnosť imunitného systému a reflexy. V tele sa nachadza 1,46%Bór: nedostatkom bóru stratí vaše telo schopnosť udržať vápnik v kostiach a tie sa začnú odvápňovať. Pomáha udržiavať správnu hladinu estrogénu u žien a testosterónu u mužov.

Je nepostrádateľným prvkom v čase menopauzy. V tele sa nachadza 1,46%Zinok: prvou známkou nedostatku zinku je strata chuti a čuchu. Pomaha udrzovat zdravy cievny systém, podporuje spravny vyvoj pohlavních organou. V tele sa nachadza 1,46% Kremík: zlepšuje väzivo, kožu, vlasy, nechty, pomáha pri hojení rán a zaisťuje pružnosť tkanív. V tele sa nachadza 1,46%Chlór: koloidne viazaný je zodpovedný za napätie tkanív, podporuje pečeň v detoxikácii. V tele sa nachadza 0,2%Fosfor: dodáva silu a energiu, je dôležitou súčasťou kostí. V tele sa nachadza 0,9%Železo: je potrebné pre tvorbu červeného krvného farbiva – hemoglobínu. Zúčastňuje sa na prenose kyslíka z pľúc do celého tela. Koloidné železo nie je jedovaté a pomôže nám zbaviť sa nebezpečnej odpadovej formy. V tele sa nachadza priblizne 1,4%Selén: je dôležitou posilou imunitného systému. Spolu so zinkom chráni telo pred rakovinou. V tele sa nachadza 1,46%Sodik: je hlavním kationom extra celuarnej tekutiny (ECT). Ma vyznam při kontrole a regulacií telovych tekutin, pomaha zachovávat krvny objem a objem intro celuarnej tekutiny (ICT) mechanizmom Na */ K * pumpy, je dolezity při prenose nervovych impulzov. Potrebny sodik clovek ziskava pridavanim kuchynskej soli při vareni.

V tele sa nachadza 0.2% POZOR NADBYTOK SODIKA MOZE SKODIT: kde oblicky zle pracuju tak sa zastavuje voda a tym padom sa zastavuje sodik ktory sposobi opuchy dolnych koncatin alebo opuchy ocnych viecok. Draslik: je hlavnym kationom ICT. velku ulohu ma při prenose elektrických impulzov do srdca a inych svalov. V tele sa nachadza 0,3%Z mineralnych latok sa bioplazme vyskytuju například kyseliny a jejich soli, predovsetkym chloridy, uhlicitany, fluoridy, a fosforečnany. V bioplazme boli zistene priblizne 60 roznych biogenních prvkov, z nich kyslik, uhlik, vodik, dusik a dalších sedem prvkov tvori priblizne 99% hmotnosti živých organismou. Okrem tychto prvkou nazývaných makrobiogenni prvky alebo makroelementy, sa v živých organizmech vyskytuju v malom mnozstve a prvky nazyvane mikrobiogenni alebo mikroelementy co k nim patri predovsetkym zelezo, med, zinek, a mangan u zivocichou jod, fluor, kobalt, a vanad u rastlinach křemík, bor, a v inych organizmech zlato, striebro, hlinik a dalsie prvky.
 
Podobné referáty
Chemické prvky v ľudskom tele a ich význam SOŠ 2.9839 799 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.