referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Alkaloidy
Dátum pridania: 16.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: DDaliborr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 000
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Alkaloidy sú rastlinné ale aj živočíšne, obyčajne heterocyklické dusíkové zlúčeniny zásaditého charakteru. Alkaloidy nie sú produktmi priamej hydrolýzy bielkovín, vo väčšine prípadov majú zložitú štruktúru a vyznačujú sa silnými fyziologickými účinkami. V rastlinnom, prípadne v živočíšnom organizme sa nachádzajú v hotovej forme, t.j. sú produktmi životných procesov týchto organizmov. Alkaloidy sa vyskytujú najmä v čeľadiach rastlín: zimozeleňovitých (Apocynaceae), makovitých (Papapveraceae), motýľokvetých (Papilionaceae), iskernikovítých (Ranunculaceae), marenovitých (Rubiaceae), ľuľkovitých (Solanaceae), aj v niektorých čeľadiach radu zložnokvetých (Compositae). V prírode sa alkaloidy vyskytujú najčastejšie vo forme solí s organickými kyselinami, napr. soli kyseliny jablčnej, citrónovej, šťaveľovej, jantárovej, trieslovej(v tanínoch), mliečnej, propiónovej, atď.

V rastlinách sa zväčša vyskytujú zmesi niekoľkých alkaloidov príbuznej štruktúry. Alkaloidy sú kvapaliny alebo kryštalické látky, vo forme solí dobre rozpustných vo vode, obyčajne opticky aktívne. Možno ich získať extrakciou z rastlín alebo pripraviť synteticky. Mnohé alkaloidy sú dôležité liečivá, nevhodne dávkované pôsobia ako prudké jedy. Delia sa na dve hlavné skupiny: alkaloidy s acyklicky viazaným dusíkom a alkaloidy s cyklicky viazaným uhlíkom. Podľa štruktúry možno alkaloidy rozdeliť na niekoľko hlavných skupín.

Fenyletylamínova skupina. Do tejto skupiny patrí mnoho známych zlúčenín, izolovaných z prírodného materiálu alebo získaných synteticky, napr.: Efedrín C10H15ON sa vyskytuje v tropickom kre Ephedra vulgaris, z ktorej bol aj prvý raz izolovaný. Z chemického hľadiska je efedrin 1-fenyl-2-metylamino-1-propanol.Jeho fyziologická účinnosť je podobná adrenalínu, t.j. zvyšuje krvný tlak, dráždivo pôsobí na nervový systém.Efedrín sa vyrába synteticky. Používa sa ako sympatomimetikum, antiastimatikum a v očnom lekárstve. Adrenalín je nestereoidný hormón ktorý vylučuje dreň nadobličiek. Tvorí bezfarebné kryštáliky, dobre rozpustný v teplej vode. Reguluje krvný tlak, vo väčších dávkach zapríčiňuje prudké zvýšenie krvného tlaku, ovplyvňuje metabolizmus sacharidov je dôležitý pre termoreguláciu. Adrenalín je prvý hormón izolovaný v čistom stave.

Pyrolidínová skupina. Sem patria alkaloidy, ktoré obsahujú pyrolidínove jadro napr. Hygrín, Gramín. Pyridínová a pyrolidín-pyridínová skupina. Medzi najznámejšie alkaloidy tejto skupiny patria koniín, lobelín, piperín a nikotín. Nikotín C10H14N2 . Alkaloid s heterocyklicky viazaným dusíkom 3-(1-metyl-2-pyrolidinyl)pyridín. Je najznámejší a najviac rozšírený alkaloid tabaku. Vyskytuje sa v listoch a semenách tabaku súčasne s inými príbuznými látkami. Nikotín je prudký jed. V malých dávkach zvyšuje krvný tlak a povzbudzuje činnosť centrálneho nervového systému, vo väčších dávkach tlmí prenos vzruchov vo vegetatívnom nervovom systéme, zapríčiňuje poruchy dýchania a ochrnutie srdcovej činnosti. Pyrolidín-piperidínová skupina. Do tejto skupiny patrí mnoho známych zlúčenín napr.: atropín, skopolamín, kokaín atď. Atropín C17H23NO3 – alkaloid s heterocyklicky viazaným dusíkom.

Základom štruktúri je 8-aza-bicyklo-(3,2,1)- oktán. Je izolovaný s ľuľkovitých rastlín. Je veľmi jedovatý, tvorí bezfarebné kryštáliky. Nerozpustný vo vode rozpustný v alkohole. Používa sa v lekárstve ako spazmolytikum, parasympatolytikum a mydriatikum (rozširuje ztenice).Atropín spočiatku povzbudzuje činnosť centrálneho nervového systému, postupne vyvoláva halucinácie, až vysilenie. Pri toxickej dávke zastavuje dýchanie.
Kokaín C17H21NO4- je metylester benzoylekgonínu. Hlavný alkaloid listov koky (Erytroxylon coca). Tvorí bezfarebné kryštáliky málo rozpustný vo vode, dobre rozpustný v alkohole a éteri. Získava sa extrakciou suchých kokových listov. Používa sa v lekárstve ako jedno z najúčinnejších lokálnych anestetík, silné narkotikum. Pri toxickej dávke zastavuje dýchanie.

Chinolínová a izochinolínová skupina. Najznámejší alkaloid s chinolínovým kruhom je chinín C20H24N2O2. Nachádza sa v kôre subtropických stromov, napríklad v kôre chinovníka. Chinín je biely amorfný prášok málo rozpustný vo vode, dobre rozpustný v éteri a alkohole.Roztoky chinínu a jeho soli majú mimoriadne horkú chuť. Používa sa v medicíne ako antipiretikum a chemoterapeutikum pri liečení malárie. Medzi tieto alkaloidy patria aj strichnínové alkaloidy a papaverín, kurárové alkaloidy. Kurárové alkaloidy sa nachádzajú najmä v rastlinách chindodendrón tomentosum, strichnos toxifera, ktoré pochádzajú z Južnej Ameriky. Surové extrakty z týchto rastlín používali domorodci na otravovanie hrotov šípov. Papaverín- je to kryštalická látka horkej chuti nerozpustná vo vode, dobre rozpustná v chloroforme. Papaverín pôsobí slabo narkoticky a pre protikŕčové účinky sa používa ako spazmolitikum. Vyskytuje sa v šťave nezrelých makovíc maku siateho (papaver somniferum).

Imidazolinová skupina: Najdôležitejší alkaloid tejto skupiny je pilokarpín, nachádzajúci sa v rastline Pilokarpus Jaborandy, používa sa v očnom lekárstve. Znižuje vnútorný tlak oka a zužuje zreničky. Fenantrénová skupina: Do tejto skupiny zaraďujeme alkaloidy z ópia získaného z vysušenej šťavy nezrelých makovíc maku. Morfín bol izolovaný ako prvý alkaloid. Málo rozpustný vo vode v éteri, octane etylovom a v benzéne. Morfín a jeho soli sú toxické. Jeho soľ s HCl ma rozsiahle použitie v lekárstve. Používa sa ako narkotikum, respektíve sedatívum. Je návykový, vo väčších dávkach môže zapríčiniť smrť.
 
Podobné referáty
Alkaloidy SOŠ 2.9340 4934 slov
Alkaloidy GYM 2.9585 999 slov
Alkaloidy GYM 2.9803 1725 slov
Alkaloidy GYM 2.9614 1421 slov
alkaloidy GYM 2.9883 3588 slov
Alkaloidy GYM 2.9987 757 slov
Alkaloidy GYM 2.9938 3075 slov
Alkaloidy GYM 2.9624 1726 slov
Alkaloidy 2.9643 965 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.