referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Alkaloidy
Dátum pridania: 21.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: holdenko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 074
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 8.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 14m 40s
Pomalé čítanie: 22m 0s
 

Sú to jedovaté dusíkaté latky rastlinného pôvodu, alkalického charakteru a zásaditej povahy. Názov je odvodený od podobnosti s alkáliami, pretože s kyselinami vytvárajú soli a vznikajú z aminokyselín. Obyčajne sa nachádzajú v semenách, listoch, koreňoch i kôre rastlín a to najčastejšie viazané na niektorú organickú kyselinu (napr jablčnú,citrónovú,jantárovú,..) ale i s cukrami a i. Majú zložitú štruktúru a viaceré z nich možno považovať za deriváty aminokyselín.Z chemického hľadiska sa vyznačujú zásaditosťou (prítomnosť dusíka v molekule). Vytvárajú soli, ktoré sú vo vode dobre rozpustné. Charakteristickým znakom alkaloidov je ich silný fyziologický účinok na vyššie živočíchy a preto sa oddávna používajú ako liečivá a omamné drogy. Pri vyšších koncentráciách pôsobia ako jedy. Voľné sú vo vode nerozpustné.

Alkaloidy rozdeľujeme najčastejšie podľa heterocyklu, ktorí tvorí základ ich štruktúry, napr. na alkaloidy s cyklom pyridínu (nikotín, konín, piperín), s cyklom chinolínu alebo izochynolínu (chinín, papaverín, morfín, kodeín atď. ), s cyklom indolu (strychnín, ergotamín a i.) a pod.

Cannabis- hašiš a marihuana

Rastlina: Konopa siata
Je najväčšmi rozšírená ilegálna droga. Rastlinná živica po stlačení tvorí hašiš, marihuana pozostáva z listou a je preto menej silná. Cannabis sa fajčí alebo je a speje k ľahkému a príjemnému opojeniu. Často považované halucinácie sa pri silnej konzumácii nevyskytujú. Hašiš nespôsobuje závislosť a nespôsobuje, okrem pri fajčení v pľúcach, žiadne telesné škody. Ale môže dojsť k psychickej závislosti.
Chémia: neobsahujú alkaloid, ale THC(delta-tetrahydrocannabinol)- chemická latka zodpovedná za psychotropné zmeny. Je veľmi netypická nie len tým, že nespôsobuje závislosť, ale tiež spomaľuje priebeh rakoviny a škodlivosťou sa vyrovná bežnej cigarete. Je veľa ľudí, ktorí tvrdia, že im pomáha pri liečbe chorôb, ale zatiaľ sa oficiálne nepredpisuje.

Amphetamíny – adrenalín,epinefrín, efedrín, noradrenalín

Pôvod: Efedrín je alkaloid nachádzajúci sa v rastlinách čeľade chvojníkov.
Sú to dopingové látky, ktoré často pôsobia podobne ako vlastný hormónový adrenalín. Na trhu je dostať v dnešnej dobe veľa druhov. Najznámejšia je synteticky vyrábaná droga MDMA, známa aj ako ECSTASY alebo XTC. Vyskytuje sa predovšetkým na technoscéne. Táto droga dáva energiu na pretancovanie celej noci. Často sa v diskotékach používa aj SPEED, ktorý sa na rozdiel od ECSTASY neprehltáva ako tabletka, ale najčastejšie sa ako prášok vsaje cez nos. Vedľajší účinok ja strata chuti do jedla a keď sa človek nepoddá pudu sa pohybovať, škriabe si nervózne prsty a škrípe zubami. Pri neustálom používaní pochádza k paranojám a k nekontrolovateľným citovým splanutiam. Okrem toho hrozí nebezpečenstvo, že človek presilí svoje telo, čo spôsobuje zastavenie krvného obehu alebo pri neužívaní tekutín môže dojsť k dehydratácií organizmu.

Halucinogény – atropín, meskalín, LSD, látky z muchotráviek

Spôsobujú, že si človek myslí, že sa statické objekty pohybujú, vidí tóny a počuje farby a pôvaby vonkajšieho sveta sa inak spracúvajú. Najznámejšia a hlavne v období hippiesakov rozšírená halucinogénna droga je LSD, ktorá bola vytvorená v roku 1938 Švajčiarom Albertom Hoffmannom a pôvodne bola myslená na terapiu psychologických chorôb. Pôsobí asi 8-10 hodín. Okrem tohoto synteticky vyrobeného halucinogénna je aj mnoho prŕodných. Indiáni v Mexiku používali napríklad na náboženské rituály psilocybin, čo sa od účinkov LSD veľmi málo líši. Halucinogénny nie sú telesne škodlivé a nerobia závislým.

Kokain

Získava sa z listov Koka- krovia.(Kokainovník obyčajný)
Biely prášok sa cez nos vsaje alebo sa rozpusti vo vode a potom sa injektuje, ale tento spôsob sa vyskytuje zriedkavo. Táto droga robí čistú hlavu a zvyšuje výkonnosť. Ale môže spôsobovať aj depresie a človek sa stále myslí, že ho niekto prenasleduje. Okrem toho spôsobuje telesnú závislosť. Predávkovanie speje k zlyhaniu srdca a po dlhoročnom užívaní sa vytvárajú v nose vredy a rozožerie sa sliznica. Kokaín varený s práškom na pečenie sa pretvára na drogu, ktorá spôsobuje extrémnu závislom, CRACK.

 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Alkaloidy SOŠ 2.9340 4934 slov
Alkaloidy GYM 2.9585 999 slov
Alkaloidy GYM 2.9803 1725 slov
Alkaloidy GYM 2.9614 1421 slov
alkaloidy GYM 2.9883 3588 slov
Alkaloidy SOŠ 2.9889 1000 slov
Alkaloidy GYM 2.9987 757 slov
Alkaloidy GYM 2.9624 1726 slov
Alkaloidy 2.9643 965 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.